Çilek Maskesi İle Parıltılı Bir Cilt

Çilek Maskesi

Hepimiz meyveleri severiz, değil mi? Size bir müjde vereyim, cildimiz de meyveleri çok sever. Özellikle çilek cildiniz için harikalar yaratır. Besin bakımından zengin olan çileklerin cildiniz için de mucizeler gerçekleştirdiğini bilmeniz gerekir. Roma ve Mısır döneminden beri çiler, cilt bakımının bir parçası olmuştur ve özellikle sivilce tedavilerinde kullanmıştır.

Çileğin Cilde Faydaları

  1. Çileklerde bulunan antioksidanların ve enfeksiyon giderici etkisi ile yaşlanmayı önlediği, yanıkları iyileştirdiği ve zararlı güneş ışınlarına karşı çok iyi bir koruma sunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  2. Alfa-hidroksilik asit yönünden zengin olan çilek, ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olur.
  3. Çilek yüksek oranda salisilik asit içerir, bu yüzden sivilce tedavisinde çok etkilidir.
  4. Ayrıca, kolajen üretimini artıran ve ince çizgileri ve kırışıklıkları en aza indiren kapsamlı C Vitamini de içerir. Çileklerde bulunan Omega-3 yağ asitleri cilt tonunu açar ve koyu halkaları azaltır.
  5. Bu meyveyi cildinizi yumuşatmak, cilt dokusunu geliştirmek ve pigmentasyon ve akne izlerini hafifletmek için de kullanabilirsiniz.

Not: Çilekler bazı insanlarda alerjiye sebep olabilir. Bunun sonucunda ciltte döküntüye, kurdeşenlere ve dermatite neden olabilir. Bu nedenle, aşağıdaki yüz maskelerinden herhangi birinin uygulanmasına devam etmeden önce küçük bir bölgede test edin. Tahriş yaşarsanız, lütfen çilek kullanmayı bırakın.

Çilek Kullanarak Yapılan Yüz Maskeleri

1. Çilek ve Taze Krema Maskesi

Çilek püresine, taze krema (kuru cilt) veya yoğur (yağlı cilt) ekleyip karıştırın ve bir çorba kaşığı bal ekleyin. Yüzün her yerine uygulayın ve 10 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi dondurup, düzenli olarak yaptığınız gibi saklayabilirsiniz. Bu maske sivilce azaltmaya yardımcı olur.

Çilek ve Taze Krema Maskesi

2. Çilekle Peeling

Bir çileği dilimleyin ve bu dilimlerle yüzünüzü ovalayın. Alfa-hidroksilik asit özellikleri sayesinde ölü cilt hücrelerinin ciltten atılması için harika etki gösterir. 1 dakika kadar yüzünüze işlemesini bekledikten sonra suyla yıkayabilirsiniz.

3. Çilek ve Limon Maskesi

Cildinizin bronzlaşmasına yardımcı olur ve cildinizdeki pigmentasyon izlerini hafifletir . Çilekleri ve bir çorba kaşığı limon suyunu karıştırın. Yüze 15 dakika boyunca uygulayın ve ılık su ile yıkayın.

4. Pirinç Unu ve Çilek Maskesi

Bir kaç çileği bir çorba kaşığı pirinç unu ile karıştırın. Yıkamadan önce 15 dakika yüzünüze uygulayın.

Pirinç Unu ve Çilek Maskesi

5. Çilek ve Çikolata Maskesi

Bir çorba kaşığı kakao tozu ve bal ile birlikte çilekleri ezin. 15 dakika yüzünüze uygulayın ve ılık suyla yıkayın. Cildinizi parlatmanıza yardımcı olur ve aynı zamanda yumuşak olmasını sağlar.

6. Leke Eğilimli Ciltler İçin Çilek Maskesi

Çeyrek bardak olgunlaşmış bir muzu ve çilekleri iyice ezin. Çeyrek bardak yoğurt ve bir yemek kaşığı bal ekleyin. Tüm yüzünüze bu karışımı uygulayın. Ilık su ile yıkayıp durulamadan önce 15 dakika bekleyin.

7. Çilek ve Bal Maskesi

Birkaç çileği pürüzsüz bir macun haline gelinceye kadar çatalla ezin. Bir çorba kaşığı bal ekleyin ve bu maskeyi 15 dakika boyunca uygulayın ve ılık suyla yıkayın. Bal, ciltte oluşan çatlaklar ve  sivilcelerle savaşmaya yardımcı olan bir antioksidandır.

Çilek ve Bal Maskesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage