Cilt Beyazlatıcı Maske Tarifleri

Ciltte oluşan koyuluklar, lekeler pek çok kadının dert ettiği sorunlardandır. Lekeler sonucunda oluşan cilt koyuluklarından kurtulmak için, elbette ki kozmetik mağazalarında bulunan ürünlerden satın alabilirsiniz. Kozmetik mağazalarında pek çok farklı markanın, farklı cilt beyazlatma ürünleri bulunur. Bu ürünler cildinizin, 1-2 ton açılmasına ve güneş ve akne lekelerinin azalmasına yardımcı olsa da; aynı zamanda dezavantajları da beraberinde getirir. Bunlardan birincisi, ekonomik açıdan hiç ucuz değillerdir; ikincisi ise, içerisinde kimyasal ağartıcılar bulunmaktadır. Bazı hassas ciltler, bu kimyasal ağartıcılara, alerjik reaksiyon gösterebilirler. Çeşitli nedenlerle kozmetik ürünler kullanmak istemiyor ama cildinizdeki lekelerden kurtularak, cilt renginizi açmak istiyorsanız; evde kolaylıkla yapabileceğiniz ve uygulayabileceğiniz maskeler size yardımcı olacaktır.

Ancak öncesinde, cilt rengimizin koyulaşmasını sağlayan lekelerin, hiç oluşmaması adına ne gibi önlemler alabileceğimiz üzerinde durmak istiyorum. Cilt lekelerinin büyük bir çoğunluğu korumasız güneşe çıkmaktan kaynaklanmaktadır ve bu lekelerin oluşması 4-5 haftayı bulabilir. Başka bir deyişle, siz bu cilt lekelerini güneşe çıktıktan hemen sonra farkedemeyebilirsiniz. Ayrıca, yazın cildiniz daha bronz olduğundan lekeleri ancak cilt tonunuzun açıldığı kış aylarında farketmeniz oldukça muhtemeldir. Dolayısıyla, lekelerden dolayı oluşan cilt koyulularından kaçınmak için, güneşe çıkmadan mutlaka koruyucu krem sürmeniz gerekmektedir.

Cilt Beyazlatma Maskeleri

1) Pirinç ve Un Maskesi

Malzemeler:

 • 1 çay bardağı pirinç
 • 1 su bardağı un

Hazırlanış ve Uygulanış:

Pirinçlerin üzerine 1 su bardağı su ekleyin ve pirinç ve su karışımı bir gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün, cildinizi bu su ile yıkayın. 1 saat bekledikten sonra, cildinizi ılık su ile durulayın. Pirinç özellikle Asyalı kadınlar tarafından oldukça tercih edilen, cilt beyazlatma besinleri arasındadır. Cildin renginin açılmasını sağlar. 1 hafta boyunca uygularsanız belirgin bir farklılık görmeye başlarsınız.

2) Limon Suyu Maskesi

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 yumurta akı

Hazırlanış ve Uygulanış:

Malzemelerin hepsini bir kase içinde karıştırın. Karışımı göz çevresi hariç tüm cildinize uygulayın. Karışımı cildinizde 10 dakika beklettikten sonra, cildinizi ılık su ile durulayın. İlk 2 ay her hafta, daha sonralarda ise haftada bir uygularsanız; yoğurt ve limon sayesinde cilt renginizin beyazladığını gözlemleyeceksiniz.

3) Şeker Maskesi

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı şeker
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 yumurta akı

Hazırlanış ve Uygulanış:

Malzemelerin hepsini bir kase içinde karıştırın. Hazırladığınız maskeyi, cildinize sürerek; 15 dakika bekletin. Bekleme süresi dolduktan sonra, cildinizi ılık su ile durulayın. Haftada 1 kez uygulayacağınız bu maskeyle, hayalinizdeki cilt tipine kavuşmanız mümkün olacaktır.

4) Domates Maskesi

Malzemeler:

 • 1/2 domates
 • Un

Hazırlanış ve Uygulanış:

Domatesi yıkayın ve kabuğunu soyun. Suyunu çıkardıktan sonra, süzgeçten geçirin ve yeteri kadar un ekleyerek, karışımı bir macun haline getirin. Hazırladığınız maskeyi, göz çevresinden ve dudaklardan uzak tutarak yüzünüze uygulayın. 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın. Bu işlemi haftada 3 kez uygulamanız önerilir. Domates ve un maskesi; cildinizi nemlendirecek, cilt renginizi açacak, ve gözenekleri temizleyerek cilt ve yara izlerini hafifletecektir.

5) Bal Maskesi

Malzemeler:

 • 1 adet limon
 • 2 çorba kaşığı bal
 • 60 gr. sade yoğurt

Hazırlanış ve Uygulanış:

Bir adet limonu sıkarak, suyunu çıkarın ve içine ki çorba kaşığı bal ile 60 gram sade yoğurt ekleyip karıştırın. Hazırladığınız karışımı, lekeli bölgelere yavaşça masaj yaparak yedirin. Yarım saat bekledikten sonra, uyguladığınız bölgeyi bol ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulamanız önerilir.

6 ) Aloe Vera Maskesi

Aloe Vera pek çok cilt sorununa çözüm olan cilt dostu bir bitkidir. En büyük özelliği cildin yenilenmesini hızlandırmasıdır. Cildin üst yüzeyindeki ölü tabakanın yerine alttan yeni cilt hücrelerinin gelmesini sağlayarak daha aydınlık bir cilde sahip olmanızı sağlar.

 • Aloe Vera bitkisinin yapraklarından elge edeceğiniz jeli parmak uçlarınızla nazik bir biçimde yüzünüze sürün ve 30 dakika kalmasını sağlayın. 30 dakika sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu işlemi istediğiniz sonuçları alana dek haftada bir kere tekrarlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here