Cilt lekeleri için uygulanabilecek bitkisel maskeler

Cilt lekeleri günümüzde bayanların korkulu rüyası haline gelmiş durumdadır. Cilt lekerini önlemek için çeşitli peeling kremleri bulunsa da bunlar bayanlara biraz pahalıya gelmekte ve bütçe sarsıntısı yaşatmaktadır. Cilt lekelerinin giderilmesinde piyasada yüksek fiyatlara satılan kremlerin dışında uygulanabilecek birçok bitkisel çözüm önerileri bulunmaktadır.

Hazır maskeler uygulanması ne kadar kolay olsa da hem fiyatları bakımından hem de içerdikleri çeşitli kimyasal maddeler sebebiyle tercih edilmemelidir. Bunun yerine evinizde kendinizin hazırlayacağı çeşitli bitkisel kürlerle vücudunuzda oluşan cilt lekelerini azaltabilir veya önüne geçebilirsiniz.

Genellikle yaz mevsiminde sık sık rastlanan yüzdeki çil oluşumlarına karşı kendinizi koruyabileceğiniz aynı zamanda bir kalkan görevi görecek olan bitkisel bir karışım. Özellikle yeni oluşmuş cilt lekeleri üzerinde inanılmaz derecede etki gösteren bu maskeyi evinizde hazırlamak oldukça kolaydır ;

Çiller için maskeÇiller için maske

 • 1 çorba kaşığı pirinç
 • 1 su bardağı yarım yağlı pirinç

1 çorba kaşığı pirinci 1 su bardağı yarım yağlı sütün içerisine ilave ederek pişirdikten sonra süzgeç amaçlı bir tülbentten geçirerek ortaya çıkan karışımı her akşam yüz bölgesine hafif masaj yapıp uygulayınız. Çillere karşı kalkan görevi gören bitkisel maskeyi düzenli olarak her akşam uyguladığınız takdirde sonuçlarından memnun kalacağınızı garanti edebiliriz.

Cilt lekelerinin giderilmesi veya cilt lekelerine karşı korunmamızı sağlayan bir diğer etmende karbonattır.

yüzdeki cilt lekeleri için maskeYüzdeki cilt lekeleri için maske

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı maya
 • 1 yemek kaşığı su

Bir çay kaşığı karbonat ile yine aynı miktarda mayayı 10 damla su ile ıslatarak elde ettiğiniz kürü yüzünüze sürerek 15-20 dakika beklettikten sonra yıkayın. Bu maske ile zamanla cilt lekelerinin yoğunluğunun azaldığını kendi gözlerinizle görecek ve inanamayacaksınız.

cilt lekelerine etkili maskeCilt lekeleri ve güneş lekelerine karşı etkili maske

 • 2 adet yumurta akı
 • Bir miktar pirinç unu

Yumurta aklarını bir kasenin içerisinde karıştırarak içerisine cıvıklığını alacak kadar pirinç unu ekleyip kıvam alana kadar karıştırın. Bu maske yüzünüze ve ellerinizin üst kısmına uygulanabilir. Maske yaklaşık 7-8 dakika sonra kuruduktan sonra, bol ılık su ile durulayın. Özellikle yüz ve el üzerlerindeki cilt lekeleri ve güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanan lekeleri gidermeye yardımcı olacak bir maskedir.

Zerdeçal maskesiCilt parlatıcı zerdeçal maskesi

 • 2 yemek kaşığı un
 • Çeyrek kaşık zerdeçal tozu
 • Yağlı ciltler için : Çeyrek kase yoğurt ve bir kaç damla Limon suyu
 • Kuru ciltler için : 2 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • Bir kaç damla bal

Un ve zerdeçal tozunu karıştırın.

Yağlı ciltler için : bu karışıma limon suyunu ekleyip karıştırın. Bu karışımı yoğurdun içine yavaş yavaş ekleyerek krem kıvamını yakalayana kadar karıştırın.

Kuru ciltler için : un ve zerdeçal karışımına zeytinyağını yavaş yavaş ekleyerek krem kıvamına gelmesini sağlayın.

Bu maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 15 – 20 dakika kurumasını ve gerilmesini bekleyin. Ilık ve ıslak bir bez veya havlu yardımı ile yüzünüzü temizleyip 2-3 dakika sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Zerdeçal maskesi sayesinde hem daha parlak hem de arınmış bir cilde sahip olabilirsiniz.

Antik Mısır dönemlerinde kadınlar ciltlerini güzel, pürüzsüz tutabilmek için yüzlerine sürdükleri ekmek mayasıyla hücrelerinin yenilenmesini hızlandırıp, ciltlerine esneklik ve aynı zamanda sıkılık kazandırdıklarını biliyor muydunuz? Uygulamış oldukları bu maske ile aynı zamanda bağışıklık sistemlerini güçlendirerek mayanın içerdiği mikrop öldürücü maddeden sayesinde de yaraların çabuk iyileşmesine fayda sağlamışlardır.

Bu yazı Mar 30, 2015 tarihinde güncellendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir