Ev yapımı portakal kabuğu yüz maskesi

Portakal kabukları ile hazırlanan bir yüz maskesi ilk olarak size garip gelebilir ama son derece etkili olduğunu söyleyerek içinizi rahatlatalım. İnanmıyorsanız kendiniz deneyerek daha sonra etkisini bu sayfadaki yorum bölümünden gönderebilirsiniz.

C vitamini ve antioksidan açısından zengin olan portakal kabuğu cildiniz için muhteşem bir doğal kaynaktır. Hatta portakalın kabuğundaki vitamin ve besleyici özellikler portakalın içinden çok daha fazladır. Özellikle portakal kabuğunda bulunan yüksek seviyedeki antioksidan, serbest radikallerle savaşarak cildinizin genç kalmasını ve daha zor yaşlanmasını sağlar. Portakal kabuğundaki sitrik asit sayesinde cildinizdeki ölü hücreler dışarı atılır ve cildinizi iyi anlamda parlaklaştırır.

Portakal kabuğu maskesi de yüzünüzdeki sivilcelerle savaşır, tıkalı gözenekleri açar, siyah noktaları tedavi eder, yüzünüzdeki yağlılığı giderir ve cilde parlaklık verir.

Portakal Kabuğu Maskesi Nasıl Yapılır

Malzemeler

 • 3 adet portakal
 • 2 çay kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı ve uygulanışı

 1. Portakalların kabuğunu meyvesinden ayırın.
 2. Portakal kabuklarını küçük küçük parçalara ayırıp yıkayın ve kurutmak için güneşe bırakın. 3 gün boyunca güneşte kalmasını sağlayın.
 3. Kurumuş portakal kabuklarını blender ile 5 dakika boyunca çekerek toz bir kıvama gelmelerini sağlayın.
 4. 2 çay kaşığı portakal kabuğu tozuna 2 çay kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı balı da ekleyerek karıştırın.
 5. Maskeyi yüzünüze uygulamadan önce yüzünüzü yıkayın.
 6. Maskeyi gözlerinizi koruyarak yüzünüze ve boynunuza masaj yapar şekilde sürün.
 7. 15 – 20 dakika boyunca maskenin yüzünüze nüfus etmesi için bekleyin.
 8. Ilık suyla duruladıktan sonra yüzünüze bir kaç kere soğuk su çarpın.
 9. Haftada 2 veya 3 kere bu uygulamayı tekrarlayarak cildinizi genç ve parlak tutabilirsiniz.

Bu yazı Oca 28, 2019 tarihinde güncellendi

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cilt Sitesi bitkisel yağlar, mineraller ve doğal malzemelerle daha güzel bir cilde kavuşmanız için çeşitli yazılar paylaşır. www.ciltsitesi.com sitemizdeki yer alan öneriler ve bilgiler asla doktor tavsiyesi yerine geçmez: Bu yazılarda yer alan maskeler, kürler ve doğal bakım önerileri kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye farklılık gösterebilir. Bu maskeleri uygulamak kişilerin tamamen uygulayacak kişinin kendi sorumluluğundadır ciltsitesi.com yazarları ve sahibi doğacak herhangi bir sorumluluğu kabul etmez.