Güneş lekeleri için maske

güneş lekeleri nasıl geçer

Güneş LekeleriTek seferde sonsuza dek güneş lekelerinden kurtulma yolları

Güneş lekeleri, güneş veya solaryum yüzünden fazla ultraviyole ışına maruz kalınması sonucu rengi bozulan noktalardır. Bu noktalara güneş alerjisi sebep olabilir. Güneş alerjisi herhangi bir şekilde güneşin teninize değmesiyle o bölgenin güneş ışınlarına reaksiyon göstermesi demektir. Bir başka sebep de vücudunuzun yüksek dozda melanin salgılaması olabilir, bu da güneş yanıklarının cildinizde koyulaşmış bölgeler ve lekeler oluşturmasına sebep olabilir. Oluşma sebeplerini öğrendikten sonra sizinle paylaşacağımız doğal çözümleri uygulayarak güneş lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Güneş lekelerinin semptomları, kendi cilt renginizden daha açık veya daha koyu noktalar olarak, kollarınızda, ellerinizin üzerinde ve kulaklarınızda siğil izleri gibi noktalar görmektir. Ciltte lekelerin olduğu yerde sert ve pulsu bir doku bozulması olabilir. Lekeli bölge dümdüz de olabilir. Ayrıca lekeler kaşıntı yapabilir.

Güneş lekelerinden kurtulmanın 15 yolu

1. Limon suyu ve kırmızı soğan

Limon suyu hafif oranda asidiktir ve cildinizdeki koyu renk bölgelerin rengini açmanıza yardım eder. Limon suyunun evde bu amaçla kullanımı oldukça yaygındır. Eğer bunu kesiklerin ya da çiziklerin olduğu bölgelere uygularsanız yanma ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Eğer cildiniz kuruysa bu yöntemden pek performans alamayabilirsiniz çünkü limon suyu cildi daha çok kurutur. O nedenle bu uygulama yapıldıktan sonra bölge kullandığınız nemlendiriciyle iyice nemlendirilmelidir.

Limon suyu:

Bir parça pamuğu taze limon suyuyla ıslatıp güneş lekelerinizin olduğu bölgeye ovarak uygulayın.
20 dakika bekleyin ve bölgeyi durulayın.
Bu uygulamayı güneş lekelerinizin her geçen gün azalarak gözden kaybolması için günde 2-3 kere uygulamanızı öneriyoruz.

Kırmızı soğan:

Bir dilim kırmızı soğanı güneş lekesinin üzerini ovarak cildinize uygulayın. Güneş lekeleri eğer yüzünüzdeyse soğanın gözlerinizle temas etmemesine dikkat etmelisiniz.
Daha sonra bölgeyi durulayın ve kokudan kurtulun.

Bu doğal çözümler uygulamaya başlandıktan 1,5-2 ay kadar sonra etkisini gösterecektir.

2. E Vitamini kapsülleri

Bir E vitamini kapsülünün içini açın ve içindeki parçacıkları balla karıştırın.
Karışımı güneş lekelerinizin üzerine uygulayın ve birkaç dakika bekletin.
Soğuk ya da ılık suyla bölgeyi durulayarak yapış yapışıklık hissinden kurtulacaksınız, merak etmeyin!

3. Beyazlatıcı kremler

Bu yöntemde beyazlatıcı kremleri ya da ağartıcı maddeleri güneş lekelerinizi yok etmek için kullanacaksınız. Beyazlatıcı kremler içindeki hidrokonin ve diğer kimyasallarla güneş lekelerini ortadan kaldırır. Bu çözüm önerisiyle ilgili tek çekincemiz beyazlatıcı krem kullandıktan sonra bölgenin kaşıntılı ve kuru hissettirmesi, ayrıca deri dokusunun ele sert gelmesi ihtimali. Cildinizi ve lekelerin üzerini nemlendirmek için Hint yağı (kene otu yağı) kullanabilirsiniz. Bu yöntem de güneş lekelerini bir gecede geçirebilecek bir yöntem değildir. Sonuçları görmek biraz zaman alacaktır.

4. Soğan suyu ya da portakal suyuyla elma sirkesi uygulaması

Soğan suyu:

Soğanı ince ince doğrayın ve suyunu salması için bir kaç dakika bekleyin.
Elinizde ne kadar soğan suyu olduğunu aklınıza yazın ve bu suyu bir kaseye alın.
Soğan suyunun miktarı kadar elma sirkesini de kaseye ekleyin. Karıştırın ve karışımı güneş lekelerinize uygulayın.
10-15 dakika boyunca bekleyin ve bölgeyi soğuk/sıcak suyla durulayarak kokudan da kurtulun.

Portakal suyu:

2 tatlı kaşığı portakal suyunu ve yarım yemek kaşığı elma sirkesini bir kasede karıştırın.
Karışımı güneş lekelerinize uygulayın ve 5 dakika bekleyin.
Bölgeyi durulayın.
Bu uygulamayı günde iki kez en az 30 gün boyunca uygulamalısınız.

5. Aloe Vera

Güneş lekelerinizin üzerine günde iki kez aloe vera uygulamak doğal hücre üretimini arttıracak ve zarar görmüş ciltte onarımı ve yenilenmeyi başlatacaktır. Aloe vera kullanımı yavaş ama etkili bir şekilde güneş lekelerinizin yok olmasını sağlar. Sonuç elde etmek için bu önerimizi en az 2 ay boyunca uygulamalısınız. Direk olarak bitkiden çıkarılmış aloe vera suyunu ya da jölesini kullanabilirsiniz. Ayrıca aloe verayla zenginleştirilmiş bitkisel kremleri kullanmak da işe yarayacaktır.

6. Sarımsak

Taze bir diş sarımsağı ya da sarımsak suyunu güneş lekelerinizin üzerine uygulayın.
5 dakika bekleyin, daha sonra soğuk/sıcak suyla bölgeyi durulayın.

Sarımsak kullanımı cildinize daha doğal bir görünüm vererek bir ya da iki ay içinde cildinizi aydınlatacaktır.

7. Balık yağı ve Hint yağı

Güneş lekelerinizden kurtulmak için eşit miktarda balık yağını ve Hint yağını karıştırıp, oluşan karışımı günde iki kere biri sabah biri akşam olmak üzere lekelerin olduğu bölgeye uygulayın.
Bu kürü 30 gün boyunca uygulamanızı öneriyoruz.

8. Domates dilimleri / Domates suyu

Domates dilimleri:

Kalın bir dilim domatesi alın ve güneş lekelerinizin üzerine ovarak uygulayın.
5 dakika bekleyin.
Daha sonra durulayın.

Domates suyu:

4 yemek kaşığı ayranla 2 tatlı kaşığı domates suyunu karıştırın.
Bu karışımı güneş lekelerinize her gün uygulayın ve durulamadan önce 30 dakika boyunca beklemeyi unutmayın.

9. Bal ve süt macunu

Bal, cildiniz için iyi bir nemlendiricidir ve süt de en doğal beyazlatıcı maddelerdendir. Bu iki malzemeyi kombinleyip güneş lekelerini tedavi edici etkili bir takım oluşturabiliriz.

Bir kasenin içinde eşit miktarda balı ve sütü karıştırın.
Karışımı güneş lekelerinize uygulayın ve 5 dakikadan 10 dakikaya kadar bekleyin.
Durulayın.

10. Sarımsak ve soğan

Güneş lekelerinden kurtulmak için mükemmel bir kombinasyonla karşınızdayız. Bu ev reçetesini düzenli olarak uygulamak güneş lekelerinizin rengini açacak ve zaman içinde tamamen yok olmalarını sağlayacaktır.

Sarımsak suyunu ve soğan suyunu bir kasenin içinde karıştırın.
Karışımı güneş lekelerinin üzerine sürerek uygulayın. Dikkat edin gözlerinizle temas etmesin.
15 dakika bekleyin.
Sarımsak/soğan kokusu geçene kadar durulayın.

11. Zerdeçal

Zerdeçal antik zamanlardan beri cilt rengini açma konusunda popüler olmuştur. Zerdeçalı güneş lekelerinden kurtulmak için kullanabileceğiniz gibi, yaz bronzluğunuzu geçirmek için de kullanabilirsiniz. Zerdeçalı iki şekilde uygulayabilirsiniz:
Öneri 1:
Eşit miktarda limon suyu ve sütü bir kasede karıştırın ve 1 tatlı kaşığı zerdeçal ekleyin. Daha sonra karışımı güneş lekelerine uygulayın.

Öneri 2:
Eşit miktarda bal ve zeytin yağını 1 tatlı zerdeçal ekleyip karıştırdıktan sonra oluşan karışımı masaj yaparak güneş lekelerine uygulayın.

İki kürü de uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyip bölgeyi durulayın.

12. Kimyasal cilt soyma (Kimyasal peeling)

Bu yöntem yüzünüzdeki güneş lekelerinin tedavisi için idealdir. Uygulamayı yapmadan önce maddeye alerjik reaksiyon gösterip göstermeyeceğinizi öğrenmek için cildinizin bir noktasında test yapılmalı. Eğer hassas bir cildinizi varsa, kimyasal soyucuları kullandıktan sonra yan etkilerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Kimyasal soyucular bronzluğu geçirmek ve güneş lekelerinden kurtulmak için oldukça popüler bir yöntem haline gelmiştir.

Kimyasal solüsyonu güneş lekelerinin üzerine uygulayın. Bunun sonucunda cildin üst tabakası ve ölü hücreler değişim geçirmeye v daha sonra soyulmaya başlayacaktır. Cildiniz böylece daha taze ve yeni görünecektir.
Peeling tedavisi süresince direkt olarak güneş ışığına kesinlikle maruz kalmamanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

13. Lokal ilaç tedavileri

Bir dermatologa gidip kendisinden güneş lekesi giderici kremler ve losyonlar için bir reçete yazmasını isteyebilir, ya da benzer ama reçetesiz satılan ürünlerden satın alıp uygulamayı deneyebilirsiniz. Bu ürünleri günde 1 ya da 2 kez uygulamalısınız.

14. Lazerle cilt yenileme

Bu evde uygulanabilen bir çözüm önerisi değildir. Mutlaka bir dermatologun kliniğinde olmalısınız. Çok etkili bir yöntem olmasına rağmen pahalı bir tercih olduğu için genelde yalnızca aşırı zarar görmüş ciltlerin tedavisinde kullanılır. Cildinizi yenileme işlemi dermatoloğunuzla yapılan 3-5 seans sonunda ancak bitecektir. Uygulama sonrası bakımı doğru bir şekilde takip ettiğiniz takdirde güneş lekelerinden kurtulmak konusunda kalıcı bir tedavi yöntemidir.

15. Mikrodermabrazyon

Bu yöntem de yine bir dermatolog tarafından uygulanması gereken bir yöntemdir. Bu tedavi şeklinde cildinizin yüzeyi bir nevi zımparalanarak problemli tabakalar yok edilir ve cildinize parlak ve taze bir görünüm kazandırılır. Herhangi bir değişiklik fark etmeniz için 2-3 seans geçmesi gerekiyor. Güneş lekelerinin olduğu derileri temizlemek cildinizin her bölgesinin aynı tonda görünmesini sağlayacak.

6 Yorum

  1. Merhabalar.. Yaklaşık dört yıldır mücadele ettiğim cilt lekelerim var ve ciddi manada rahatsız edici bir durum bu. Çok fazla maske, krem denedim, kullandım ama sonu hep hüsrandı. Yaklaşık 9-10 aydır limon- elma sirkeli bir karışımla kompres yapıyorum her gece ve sabahları bol su ile duruluyorum. sonuçtan fazlasıyla memnunum! Çoğu gitti kalanlarında rengi çok fazla açıldı. Sabır isteyen bir durum. 15 dakika kadar kulak çubuğuna batırıp lekeleri ovuşturuyorum ardından bir parça pamukla tüm yüzümü ovuşturuyorum. Kızarıklıklar ve sızlamalar oluyor. Hatta kabarıp yara haline geliyor ama 2 gün içersinde kabuklaşıp dökülüyor sonra zaten kendiliğinden kayboluyor. Yok edeyim diye daha fazla arttır mıyım ? Diye soruyor olabilirsiniz, ama ciddi mana da çok etkili olduğunu söyleyebilirim.

    1. Eğer elinizde varsa önceki haliniz ve bu tarifi kullandıktan sonraki resminiz varsa konuya ekleyebiliriz.

    2. merhaba eylem kullandığın karışımı tam olarak nasıl yapılacağını ve ne hangi malzemeden ne kadar ekleneceğini de yazar mısın ?

  2. Benim de yüzümde doğuştan olmayan fakat 9 yaşımdan beri var olan çillerim var expigment %4 lük de kullandım ama ne rengim açıldı ne de çillerimde azalma oldu yaşım 20 ve ben çok rahatsızım bu tarifler işe gerçekten yarıyor mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage