Işıldayan ciltler için maske

Her kadın cildini şımartmayı biraz da olsa sever. Bunu yapmanın en iyi yollarından birisi de evde hazırlayabileceğiniz doğal maskelerle cilt bakımı uygulamak. Cildinize uygun maskeyi bulmak sizin gözünüzü korkutmasın, bu maskeleri evde uygulamaya başlayınca kozmetik bakım ürünlerine gereksiz yere ne kadar fazla paralar harcamış olduğunuzu göreceksiniz.

Aşağıda hemen hemen her cilt tipinin rahatlıkla kullanabileceği ve ev ortamında hazırlanabilecek, tamamen doğal maskeleri sıraladık. Cilt bakımınız için hayat kurtarıcı bu maske tariflerini uygulayarak istediğiniz ışıldayan ciltlere sahip olabileceksiniz.

Akne maskesi1. Akne Maskesi

Ciltteki yabancı maddelerden ve toksinlerden kurtulmak için bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Cilt dokusunu iyileştirip yenileyerek, gözeneklerdeki tıkanıklıkları açar ve sivilce ve siyah noktaların da önüne geçer. Ayrıca bu maskeyi düzenli olarak uygulayanların cildi yumuşak ve parlak olur.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı bentonit kili
 • 2 yemek kaşığı elma şırası sirkesi

Hazırlanışı ve uygulanışı

Malzemeleri birbirine karıştırın ve kalın bir karışım elde edin. Maskeyi yüzünüze yaydıktan sonra 15 dakika bekleyin. Eğer cildiniz hassassa 10 dakika bekleyebilirsiniz. Maske ilk önce cildinizde çok hafif bir kızartı yapabilir, endişelenmeyin. Daha sonra bol su ile yıkayıp durulayın. Maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Kahve ve kakao maskesi2. Kahve ve Kakao maskesi

Kahve ve kakao maskesi sayesinde cildinizdeki her türlü şişliği ve göz çevrelerindeki şişkinliği yok edebileceksiniz. Maskenin içindeki kafein sayesinde cildinizin rengini parlatır ve mat görünümü ortadan kaldırır.

Malzemeler

 • 4 yemek kaşığı şekersiz kakao tozu
 • 4 yemek kaşığı öğütülmüş kahve
 • 8 yemek kaşığı süt
 • Kuru ciltler için 2 yemek kaşığı bal, Yağlı ciltler için 1 yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı ve uygulanışı

Kahvenizin iyi çekilmiş olması lazım bunu kontrol edin, aksi halde yüzünüzü çizebilir. Bir kasede kakao tozu ile kahveyi birbirine karıştırın. Sütü yavaş yavaş ekleyerek yumuşak bir kıvam alana kadar karıştırın. Kuru bir cilde sahipseniz bal, yağlı bir cilde sahipseniz limon suyu ekleyerek karıştırmaya devam edin. Yüzünüzü temizleyip kuruttuktan sonra bu maskeyi yüzünüze ve boynunuza sürün. Maskeyi kurumaya bırakın. 15-20 dakika sonra bol ılık suyla durulayın. Haftada bir bu maskeyi uygulayarak cildinizin ışıl ışıl parlamasını sağlayabilirsiniz. Maskeyi yüzünüze sürdükten sonra artan kısmını bir kavanozun içinde buzdolabında saklayabilirsiniz.

Tarçın ve Bal maskesi3. Tarçın ve bal maskesi

Bu maskenin içinde bulunan bal ve muskat iltihap önleyici etki gösterir.Bu etkisi ile cildinizde oluşabilecek şişkinlik ve kızarıklıkları da engelleyici bir rol oynar. Ayrıca bu malzemeler aknelerin oluşturduğu izleri önlemede ve iltihaplanmasının önüne geçmede de oldukça etkilidir.Kokusuna bayılacağınız bu maddenin en belirgin özelliklerinden birisi de cildinize doğal bir parlaklık veriyor olması.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı muskat cevizi tohumu

Hazırlanışı ve uygulanışı

Tüm malzemeleri birbiri ile karıştırın. Karışım biraz kalın bir maske kıvamına gelmelidir. Malzemelere alerjiniz olup olmadığını anlamak için önce karışımın küçük bir kısmını cildinize sürerek test edebilirsiniz. Maskeyi yüzünüze sürdükten sonra 30 dakika bekleyin. Bol ılık suyla durulayıp yüzünüzden maskeyi sökün. Haftada bir veya iki kere uygulayabilirsiniz.

Salatalık maskesi4. Salatalık maskesi

Artık salatalığın anti-aging ( yaşlanma karşıtı ) etkisi bir klasik haline gelmiştir. Cildinizin ihtiyaç olduğu nemi sağlayacak bu maske cildinizin rengini açarak parlaklığını geri kazandıracaktır. Özellikle güneş yanıkları ve yanık izleri için de bu maskeden faydalanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 salatalık
 • Yarım kase yoğurt
 • 1 yemek kaşığı süt tozu

Hazırlanışı ve uygulanışı

Salatalığın kabuğunu soyup dilimlere ayırın. Salatalık dilimlerini robota koyun ve püre haline getirin. Bu püreye yoğurdu ve süt tozunu ekleyerek karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Soğuk su ile durulayın. Maskeyi isterseniz günlük uygulayabilirsiniz.

Bal ve portakal suyu maskesi5. Bal ve portakal suyu maskesi

Bu maske yüzünüz için en kolay ve organik yolla cilt dokunuzu tamir etme ve parlaklık verme özelliğine sahiptir.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı portakal suyu
 • Yarım fincan bal

Hazırlanışı ve uygulanışı

Portakal suyu ile balı iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün. 30 dakika sonra önce ılık sonra soğuk suyla durulayın. Daha sonra nemlendirici uygulayın. Maskeyi haftada 2 veya 3 kere uygulayabilirsiniz.

Avokado maskesi6. Avokado maskesi

Özellikle yağlı ve sivilceye yatkın ciltlerin aşırı yağını almak ve doğal bir parlaklık oluşturmak için etkili ve pahalı olmayan doğal bir maskedir.

Malzemeler

 • 1 olgun avokado
 • 1 yumurta akı
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Hazırlanışı ve uygulanışı

Cildinizi iyice temizleyip kurutmadan bu maskeyi uygulamayın. Avokadoyu soyup iyice ezin. Daha sonra yumurta akını ve limon suyunu ekleyip karıştırın. Göz çevresini koruyarak maskeyi yüzünüze uygulayın. 20 dakika sonra durulayıp geri kalan cilt bakımı rutininizi uygulayabilirsiniz. Bu maskeyi günlük olarak yapabilirsiniz.

Bu yazı May 23, 2015 tarihinde güncellendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir