Pirinçle yüz beyazlatma maskesi

Asyalı kadınlar güzelliklerine ve ciltlerine olan düşkünlükleri ile bilinirler. Genellikle ciltlerinin güzelliği için doğal yollardan faydalandıkları için onlardan gelen doğal tariflerde de bir zenginlik mevcut. Özellikle cilt rengi açma konusunda da ilk akla gelen pirinç ile yapılan maskeler. Daha önce evde cilt beyazlatma maskeleri konumuzda diğer malzemelerle yapılabilecek maskeleri paylaşmıştık.

Pirinç cildin tonunu açmakla birlikte cilt için daha da fazla faydası olan bir maddedir. İsterseniz pirinçle yapılan yüz beyazlatıcı maskelerin tariflerinden önce pirincin cilt açısından tüm faydalarına bir göz atalım.

Pirincin cilde olan faydaları

 • Cildi ve cilt yaralarını iyileştirici özelliği vardır.
 • Cildi daha elastik hale getirerek kırışıklıkları önler.
 • Egzama gibi cilt hastalıklarının oluşmasını engeller.
 • Yağlı ciltli kişilerde oluşan fazla yağı azaltıp yağ oranını dengeleyen özelliğe sahiptir.
 • Cildin temizlenmesine ve cilt lekelerinin renginin açılmasına yardımcı olur.

Karma ciltler için pirinç maskesiKarma ciltler için yüz beyazlatıcı pirinç maskesi

Temiz bir kasenin içine bir avuç dolusu pirinci koyun. Pirinç tamamen içerisinde kalacak kadar su ekleyin. Parmaklarınızla sanki pirinci temizliyormuş gibi karıştırın. Su bulanık bir görüntü kazanana dek karıştırmaya devam edin. Buradaki suyu başka temiz bir kaba boşaltın. Buradaki suyla yüzünüzü yıkayın. Daha iyi bir cilt beyazlatma sonucu alabilmek için yüzünüzü havluyla kurulamayın ve kendi kendine kurumasını bekleyin. Bu maskeyi haftada bir uygulayarak bir ay sonucunda cilt renginizin beyazladığını göreceksiniz.

Yağlı ciltler için pirinç unu maskesiYağlı ciltler için yüz beyazlatıcı pirinç unu maskesi

4 çay kaşığı pirinç ununu ve yarım çay bardağı suyu bir kabın içinde karıştırın. Eğer çok cıvık olursa mısır unu, çok katı olursa su ilave edebilirsiniz. Oluşan karışımı yüzünüze sürerek 5 dakika kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra bol ılık suyla yıkayıp durulayın. İşlem sonunda cildinizin kurumasını istemiyorsanız nemlendirici uygulayın. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayarak yaklaşık 1 ay sonunda sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz.

Kuru ciltler için pirinç maskesiKuru ciltler için yüz beyazlatıcı pirinç maskesi

Bir avuç dolusu çiğ pirinci iyice ezerek pirinç tozu haline getirin. Bunu daha iyi yapabilmek için elinizde kahve çekme aleti varsa onu kullanabilirsiniz. Hamur kıvamı alana kadar pirinç tozuna yavaş yavaş süt ekleyerek karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boğazınıza sürerek 20-30 dakika bekleyin. Bol ılık suyla maskeyi durulayın. Bu maskeyi de haftada en az bir kere uygulayarak 1 ay sonunda sonuçları görebilirsiniz.

Hassas ciltler için pirinç unu maskesiHassas ciltler için yüz beyazlatıcı pirinç unu maskesi

1,5 çay kaşığı pirinç ununa 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Gözlerinizi koruyarak yüzünüze bu karışımla masaj yapar şekilde sürün. 20 dakika kurumasını bekleyin ve sonrasında ılık su ile durulayın. Karışımın içerisindeki bal cildinizin kurumamasını sağlayacak ve ihtiyacı olan beslenmeyi sağlayacaktır. Pirinç unu ise cilt tonunuzun açılmasını sağlayacaktır. Bu maskeyi 2 haftada bir istediğiniz renk tonuna kavuşana kadar düzenli uygulayabilirsiniz.

beyaz ve parlak ciltCildi parlatan ve beyazlatan pirinç unu maskesi

Mutfak robotuna 2 yemek kaşığı pirinç ununu, 3-4 dilim portakal, 2-3 dilim elma ve 3 adet çekirdeği çıkartılmış kirazı atın ve robotta çekin. Bu karışıma 2 yemek kaşığı da yoğurt ekleyerek karıştırmaya devam edin. Maskeyi cildinize sürerek 30 dakika bekleyin. Soğuk suyla durulayın. Durulama işleminden sonra buz küpü ile ovalayarak maskenin etkisini arttırabilirsiniz. Yorgun ve solgun ciltler için parlaklık canlılık kazandıracak bu maske aynı zamanda cildinizin beyazlamasını da sağlayacak. Maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Pirinç ve pirinç unu nasıl cilt rengini açıyor ve beyazlatıyor?

 • Pirinç içerisinde yüksek oranda PABA vitamini bulundurur. PABA ise çok iyi bir doğal güneş kremidir. PABA aynı zamanda vücuttaki C vitamini seviyesini de yükseltir.
 • Pirinç ayrıca cildinizi güneşten koruyan Ferulik asit ve Alantoin etkenlerine bolca sahiptir.
 • Cildinizin renginin koyulaşmasını sağlayan bir enzim olan tirozinaz enziminin çalışmasını engelleyerek cilt rengini açar.

Pirinç maskesi kullananların yorumları

 • Bazı kişiler ilk denemesinde bile sonuç aldıklarını belirtmişler.
 • Hem beyazladığını hem de porselen gibi pürüzsüz bir cilde sahip olduğunu belirtenler de mevcut.
 • Temiz cilde yapılmadığı taktirde çok sonuç alınmayacağı söylenmiş.
 • Bazı kişilerde yüzde yanma ve kızarma hissi uyandırdığı için alerjiniz olup olmadığını küçük bir parça sürerek test edebilirsiniz.

Pirinç unu maskesi kullanarak cilt rengini açanlardan örnekler

Pirinç unu ile yüz rengi beyazlatma örneği 1
Esmer tenli bir bayanın pirinç unu ile cilt rengini açtığı bir örnek
Pirinç unu ile yüz rengi beyazlatma örneği 2
Açık tenli bir kişide cilt beyazlatma maskesinin gösterdiği etki.
Pirinç unu ile yüz rengi beyazlatma örneği 3
Cilt lekeleri yoğun olan bir kişide maske sonrasında oluşan daha temiz bir cilt.

Pirincin kozmetik alandaki uygulamaları

Mütevazi gibi görünen pirincin bir çok pahalı kozmetik ürününün içerisindeki malzemelerden birisi olduğu aklınıza gelir miydi? Ama bunlara tonlarca para dökmeden de pirinci kozmetik malzeme olarak kullanabilirsiniz. İşte size çok bilinen iki pirinçle kozmetik uygulaması :

 • Yağlı ciltler için fazla yağı emerek daha mat bir görüntü sağlayabilir : Eğer çok yağlı bir cildiniz varsa ve yüzünüzdeki yağdan kaynaklanan parlamayı yok etmek istiyorsanız, bir fırça yardımı ile hafifçe pirinç ununu cildinize sürebilirsiniz. Hem cildinizi mat gösterecek hem de makyaj için kusursuz ve doğal bir taban oluşturacağı için makyajın zararlı etkilerini en aza indirecektir.
 • Kırışıklık kremi olarak kullanılabilir : Pek çok kırışıklık kremi pirinçten çıkarılan seramidlerle yapılır. Pirinci ezerek elde ettiğimiz tozları ıslatıp yüzümüze sürerek pahalı kırışıklık kremlerin etkisine yakın bir etki elde edebilirsiniz.