Tırnak Morarması İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Tırnaklarınızın üzerine ağır cisimler düşmesi veya tırnaklarınızın şiddetli bir şekilde sıkışması sonucunda “Siyanoz” adı verilen tırnak morarmaları görülebilir. Bu morarmaların büyüklüğü aslında tırnağınızı kaybedip kaybetmeyeceğinizi de gösterir. Tırnağınızı kaybetmek istemiyor ve morluğun azalıp yok olmasını istiyorsanız uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri bulunuyor.

morarmış tırnak

Ama isterseniz ilk önce olayın olduğu anda uygulayabileceğiniz ilk müdaheleleri inceleyelim;

  • Çarptığınız veya sıkıştırdığınız tırnağın üzerine hemen soğuk su uygulayın veya bir buz torbası tutun.
  • Çarpılan bölgenin 5-10 dakika arasında bu soğuklukta kalmasını sağlayın, bu şekilde şişmeyi ve kanlanmayı azaltacaktır.
  • Eğer tırnakların dışında bir bölgede kanama varsa su tuttuktan sonra üzerine baskı uygulayarak kanamanın durmasını sağlayın.
  • Eğer parmaklarınızı oynattığınızda azalmayan bir ağrı varsa parmaklarınızdan birisi sakatlanmış olabilir, bu durumda bir doktora görünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Uygulanabilecek doğal tedaviler;

1. Tuzlu Su : Tırnağınızı mümkün olduğu kadar kısa keserek ılık ve tuzlu bir suda 15-20 dakika bekletin. Daha sonra kuru bir bezle çok sıkmadan sarın. Bunu tırnaklarınız iyileşene kadar günlük olarak uygulayabilirsiniz.

2. Zerdeçal : Ilık bir suyla zerdeçal tozunu krem kıvamı alana kadar karıştırın. Bu karışımı morarmış parmağınızın her yerine iyice yedirerek sürün. Zerdeçalın antibakteriyel ve ateş önleyici etkileri nedeni ile daha hızlı bir iyileşme sağlayabilirsiniz.

3. Kil : Yukarıda tarif ettiğimiz zerdeçal tarifini aynı şekilde kil ile de uygulayabilirsiniz. Hızlı iyileşme sağlayacaktır.

4. Hardal Yağı : Yaralanmış olan tırnağınıza ve çevresine hardal yağı ile masaj yapmanız hızla iyileşmesini sağlayacaktır.

Tırnaklarınızı nasıl sağlıklı tutabilirsiniz?

  • Limon dilimleri ile tırnakları ve tırnak yataklarını ovalamak tırnaklarınızı güçlendirir.
  • Batık tırnaklara engel olmak için tırnaklarınızı düz bir biçimde kesin.
  • Kimyasal temizleyicileri çok kısa aralıklarla tırnaklarınıza kullanmaktan kaçının.
  • Nikotin tırnakları güçsüzleştirdiği için sigara içmeyi bırakın.
  • Tırnak yeme gibi bir huyunuz varsa bundan vazgeçin.
  • Tırnak uzatma yolları sayfasındaki işlemleri uygulayarak daha sağlıklı ve daha hızlı tırnak uzatabilirsiniz.

Bu yazı Eki 26, 2019 tarihinde güncellendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cilt Sitesi bitkisel yağlar, mineraller ve doğal malzemelerle daha güzel bir cilde kavuşmanız için çeşitli yazılar paylaşır. www.ciltsitesi.com sitemizdeki yer alan öneriler ve bilgiler asla doktor tavsiyesi yerine geçmez: Bu yazılarda yer alan maskeler, kürler ve doğal bakım önerileri kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye farklılık gösterebilir. Bu maskeleri uygulamak kişilerin tamamen uygulayacak kişinin kendi sorumluluğundadır ciltsitesi.com yazarları ve sahibi doğacak herhangi bir sorumluluğu kabul etmez.