En Güzel ve Anlamlı 30 Dövme Modeli

Hayat Ağacı

Yeni jenerasyon için dövmeler kendilerini ve tarzlarını ifade etmek açısından oldukça önemli. Siz de bir dövme yaptırmak için modeller hakkında fikirler almak ve ne anlama geldiklerini öğrenmek isteyebilirsiniz.

Bu konuda biz de sizin için 2020 yılındaki en popüler, en çok yaptırılan ve en güzel gelen 30 farklı ve anlamlı dövme modelini ve bu dövmelerin neyi ifade ettiğini, karşınızdaki kişilere ne anlattığını incelemek istedik.

1. Sonsuzluk Dövmesi

Yazılı sonsuzluk dövmesi

Bu evlilikte olabilir veya sevdiğiniz bir kişiyi kaybetmek de. Bu dövmede isim alanına sevdiğinizin ismini, tarih alanına da o kişiyi anımsatan en anlamlı tarihi (evlilik tarihi veya ölüm tarihi gibi) yazarak onu sonsuza dek unutmayacağınızı sembolize etmiş oluyorsunuz.

2. Japonca Karakterler

Japonca karakter dövmesi

Japonca karakterler bizim alfabemizden farklı olarak tek harf ile bir kelimeyi ifade edebilir. Bu yüzden aşk, barış, cesaret gibi kelimeleri tek karakter olarak dövme modeli olarak düşünebilirsiniz. Hatta 3-4 harfle bir cümle kurabilirsiniz.

3. Yusufçuk

Yusufçuk Dövmesi

Kolye ucu ve bileklik olarak da sık sık gördüğümüz yusufçuk 2020 yılının yükselen dövme trendlerinden. Büyüleyici güzelliği ve doğada nadir görülen bir canlı olması en çok dikkat çeken özelliği. Feminenliğini ön plana çıkarmak isteyenler tarafından daha çok tercih ediliyor bu dövme modeli. Ayrıca çeşitli kültürlerde iyi şans getirileceğine inanılıyor. Çoğu inanışta yusufçuk güç ve dengeyi simgeliyor.

4. Kulak Üstü Üçgenler

Kulak Üstü Üçgenler

İki kulağın üstüne yaptırılan minimalist çoğu zaman fark edilmeyen küçük üçgen dövmelerinin biri alta birisi üste bakar. Bu da aslında hayatta hem çıkışlar hem de inişlerin olduğunu simgeleyen değişik ve anlamlı bir dövme modelidir.

5. Horus’un Gözü

Horusun Gözü Dövmesi

Mısır’la ilgili videolarda, filmlerde, oyunlarda mutlaka bu sembolü görmüşsünüzdür. Ra’nın gözü olarak da bilinen bu şekil eski Mısır inanışına göre refah, bolluk ve iyi şans getireceği düşünülüyor. Mısır’da tanrı olarak görülen Ra’nın gözünün sizin üzerinizde olacağı, sizi koruyup gözeteceği anlamına da gelir. Tabi bu dövmeyi yaptıran insanların hepsi bu anlamlar yüzünden yaptırmıyor, çok estetik durduğu ve çok fazla şekillerde dövme yapan dükkanlarda bulunduğu için çok tercih edilen modellerden birisi. Mitolojik dövme modelleri aradığınız şey ise favoriniz olabilir.

6. Om

Om Dövmesi

Om aslında bir Hint hecesidir. Hinduizm inancına göre en kutsal sayılan bu hece özellikle mistik Uzak Doğu kültürlerine ilgi duyan ve minimalist dövme fikirleri hoşuna giden kişiler tarafından tercih ediliyor. Bu kültüre göre om hecesi (um diye okunur) evrenin özünü temsil ettiği için meditasyonlarda ve duaların başında ve sonunda kullanılır.

7. Nota Dövmesi

Nota Dövmesi

Bu dövme müziğin ruhunuzdaki ve hayatınızdaki yerini temsil eder. Özellikle sevdiğiniz insanın baş harfleri bir nota ismiyle eşleşiyorsa bu dövmeyi her iki anlamı için de yaptırabilirsiniz.

8. Koi Balığı

Koi Balığı Dövmesi

Rengarenk ve cıvıl cıvıl dövme şekillerini de bulabileceğiniz Koi balığı modeli Çin kültüründe cesareti temsil eden hayvandır. Japonlar da bu balığı samuraylarla özdeşleştirir. Zor zamanlar geçiren ve bu zamanların üstesinden gelmek için yeterli cesarete ve güce sahip olduğunu belli etmek isteyenlerin yaptıracağı türden bir dövme.

9. Yıldız

Yıldız Dövmesi

Genellikle minimalist küçük dövme yaptırmak isteyenlerin tercih ettiği yıldız dövmeleri genellikle kendini star gibi hisseden ve çok fazla insan tarafından sevildiğini düşünen kişiler tarafından tercih ediliyor. Umudu, inancı ve karanlığı aydınlatma arzusunu temsil eden yıldız aslında çok çok büyük olan bir şeyi vücudunuzun çok küçük bir parçasında gösterebilme fikri ile de öne çıkıyor.

10. İşitme Cihazı Dövmesi

Kızı için işitme cihazı dövmesi yaptıran baba

Kızı işitme cihazı takmak zorunda kalınca onunla dalga geçenlere ders niteliğinde bir hareketle babası kızına destek olmak için bu dövmeyi yaptırıyor.

11. Çiçek

Çiçek Dövmesi

Tahmin edebileceğiniz gibi kadınlar arasında en popüler olan dövme modelleri çiçekli dövmeler. Güzelliğin, narinliğin, naifliğin, doğa ile bütünleşmenin ve doğallığın sembolü olarak kabul edilen çiçek dövmeleri kadın vücuduna en çok yakışan dövme modelleri aynı zamanda. Çiçeklerin de kendi içlerinde anlamları olduğu için dövmesini yaptırmadan önce hangi çiçeğin neyi temsil ettiğini öğrenmekte fayda var. Örneğin gül aşkı, nilüfer zekayı, orkide güzelliği temsil ediyor.

12. Malin

Malin Dövmesi

Malin asıl kökeni İsveç olan bir semboldür. Sonsuzluğu sembolize eder, bizim sonsuzluk sembolümüzden tek farkı arasından bir ok geçmesidir. Avrupa’da oldukça popüler olan bir dövme modelidir. Yaşadığınız gerilemelerin ilerlemek için gerekli olduğu anlamına da gelir.

13. Karma Dövmesi

Karma Dövmesi

Kısaca ne yaparsan onu yaşarsın felsefi temeline dayanan karma inanışının oldukça basit bir sembolü var.

14. Sol Anahtarı

Sol Anahtarı Dövmesi

Müziği ruhunda hisseden insanların genellikle en çok tercih ettiği modeller sol anahtarı ve müzik notalarını içeren dövmeler oluyor. Eğer sosyal medyada müzisyenleri takip ediyorsanız mutlaka bu dövme gözünüze çarpmıştır. Eğer sizin için de müzik vazgeçilmez bir durumdaysa bu dövmeyi ve bu dövmeyi çevreleyen notaları kullanan bir dövme düşünebilirsiniz.

15. Ejderha

Ejderha Dövmesi

Ejderha Dövmeli Kız filmindeki baskın karakter ve Game of Thrones dizisi ile ön plana çıkan ejderhalar kızgın bir şekilde açığa vurulmuş aşırı gücü simgeliyor. Söz konusu geniş dövmeler olunca en çok tercih edilen modellerin başında ejderha dövmeleri geliyor. Ölümsüzlük arzusu, ateşlilik ve kıskançlık gibi anlamlar için de kullanılabiliyor.

16. Mezar Taşı

Mezar Taşı Dövmesi

Başta size biraz garip gelebilir ama bir yakınını veya arkadaşını kaybeden ve vücudunda ondan bir izi sonsuza dek taşımak isteyenler için anlamlı bir dövme olabilir. İlla mezar taşı şeklinde olması da gerekmiyor, kalpler taşıyan meleklerin eşlik ettiği dövme modelleri de bu amaç için kullanılabilir. Ayrıca göz altına ve çevresine çizilen gözyaşı da çok yakın birini kaybettiğini anlatır.

17. Kedi veya Köpek Patisi

Pati Dövmesi

Çok sevdiğiniz bir evcil hayvanınız var ve ondan bir iz taşımak istiyorsanız ya da daha acısı sevdiğiniz evcil hayvanınızı kaybettiyseniz bu dövme sizin için oldukça güzel anlamlar ifade edebilir.

18. Zen Çemberi

Zen Çemberi Dövmesi

Enso olarak da bilinen Zen çemberi eski bir semboldür ama dövme olarak son zamanlarda oldukça popüler. Fırça ile çizilmiş hissini uyandıran bu dövme modeli şık, elegant ve sade bir dövme yaptırmak isteyenler için oldukça ideal. Bu semboldeki halka evreni temsil eder. İç aydınlanma ve iç gücünü yansıtan bir dövme modelidir.

19. Yara İzi Dövmesi

Fedakar Baba Dövmesi

Bu son derece anlamlı dövme modelini oğlunun kanser ameliyatından kalan izin aynısını vücudunda taşıyarak oğluna destek olmak isteyen babası yaptırmış.

20. Kuş

Kuş Dövmesi

Hemen hemen her kültür ve inanışta özgürlüğün en çok bilinen sembollerinden birisi olan kuşları dövme olarak tercih edenlerin verdiği en bariz mesaj: Özgürlüğüme düşkün bir kişiyim ve özgürlüğüme zincir vurulması hoşuma gitmez. Ayrıca barışın sembolü olan ağzında zeytin dalı taşıyan kuş sembolünü de dövme modeli olarak sıklıkla görebilirsiniz.

21. Kalp

Kalp Dövmesi

Kalp dövmesi genel olarak sevgi ve aşkı simgeler. Genellikle tek olarak kullanılmaz, ya bir çift kalp ya da yanında başka bir sembol kullanılarak ona olan sevgiyi anlatır. Çift kalp sevgiliye olan aşkı temsil eder ve genellikle sevgili ile birlikte yaptırılır. Resimde de gördüğünüz kalbin içinden geçen sonsuzluk simgesi sonsuz sevgiyi ifade eder. Kalbin içine yazılan harf sevgilinin isminin baş harfi olan dövme modelleri de çok sık rastlanılan modellerden. Kaybedilen bir kişi için kanatlı kalp dövmesi de kullanılabiliyor.

22. Kağıt Uçak

Kağıt Uçak Dövmesi

Gezgin ve özgür ruhu temsil eden evrensel simgelerden birisi olan kağıt uçak hem minimalist hem de daha görünür dövme tercihleri için güzel anlamlı bir dövme modeli olacaktır.

23. Kum Saati

Kum Saati Dövmesi

Saat zamanı temsil eder, kum saati ise geçmesi beklenilen zamanı temsil eder. Yurt dışında eşi mahkum olan veya eşinin dönüşünü bekleyen kadınlar tarafından yaptırılan bu dövme zamanın geçmesi için gösterilen sabrı ve metaneti de yansıtır.

24. Ayın Evreleri

Ayın Evreleri Dövmesi

Ay neredeyse tüm kültürlerde yaşamı simgeler. Ayın evrelerindeki değişim de tıpkı yaşamın farklı evrelerinde olduğu gibi insanın değişimine çok benzerlik gösterir. Başlangıç ve sonun birbirinin tersi olması ama yine de birbirine son derece benzemesi sebebi ile içinde felsefi bir derinlik barındırır. Oldukça popüler ve özel bir dövme biçimidir.

25. Hayat Ağacı

Hayat Ağacı

Ağaçlar pek çok eski uygarlıkta ve kültürde kutsal olarak kabul edilir. Direnmenin ve güçlü kalmanın en büyük sembollerinden birisi güçlü köklere sahip ve şiddetli fırtınalara direnebilen ağaçlardır. Ağaçlar yaprak dökseler bile yeniden yeşereceklerini bilirler. Hayat ağacı da bilgeliği, gücü, affediciliği ve sonsuz yaşamı sembolize eder.

26. Burç Sembolleri

Boğa Burcu Dövmesi

Burçların hayatları hakkında derin anlamı olduğunu düşünen kişiler burçlarını sembolize eden şekilleri dövme modeli olarak tercih edebiliyor. Tüm dünyada burç sembollerinin aynı olması ise bu dövmelerin evrensel bir anlama sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu dövmelerin genellikle burçların özelliklerini taşıdığını düşünen kişiler tarafından yaptırılması karşı tarafa kişilik hakkında ipuçları verecek dövmeler olarak da düşünülebilir.

27. Kanatlar

Kanat Dövmesi

Kanatlar insanın aklına genellikle melekleri ve kuşları getirir. Melekler saflık ve iyiliği kuşlar ise özgürlüğü sembolize eder. Kanatlar ise tüm bunları sizin taşıdığınızı anlatır. Ayrıca estetik açıdan büyük dövme düşünenlerin hem sade olmaları hem de insan vücuduna çok uygun olmaları tercih edilmeleri için en büyük sebeplerden.

28. Kahkaha Dövmesi

Kahkaha dövmesi

Sevdiğiniz veya kaybettiğiniz bir insanın gülüşünü sürekli olarak vücudunuzda taşımak ve hissetmek süper bir fikir değil mi?

29. Kelebek

Kelebek Dövmesi

Son derece popüler olan kelebek dövmelerindeki narin hayvan kelebek, dünyaya geliş şekli en ilginç hayvanlardandır. Kelebek pek çok kültürde güzelliği, yeniden doğmayı, kısa sürecek bir hayatın tadına varabilmeyi ve değişimi simgeler. Daha fazla bayan dövmesi fikirleri için bayan dövme modelleri sayfasına bakabilirsiniz.

30. Tüy Dövmesi

Tüy dövmesi

Tüy hafifliğin, umursamazlığın ve en önemlisi özgürlüğün evrensel sembollerinden birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage