Mitolojik Dövmeler ve Anlamları

Horus'un Gözü Dövmesi

Yunan mitolojisi oldukça büyüleyici. Zeus, Apollo, Athena, Poseidon, Hermes ve Hades gibi mitoloji tanrıların yanı sıra, melekler, canavarlar, ölümlüler ve daha birçok büyüleyici yaratık bulacaksınız. Mitoloji hayranıysanız ve bir dövme yaptırmak istiyorsanız, doğru sayfaya geldiniz. En popüler ve türünün tek örneği Yunan mitolojisinden esinlenen dövmelerle birlikte anlamlarını ve önemlerini de inceleyelim.

En İyi Mitoloji Dövmeleri ve Anlamları

1. Siyah ve Gri Dövmeler

Siyah ve gri mitolojik dövme

Bu muhteşem siyah ve gri dövme Yunan tanrıçası Athena’dan. Kendisi, adını aldığı Atina başta olmak üzere Yunanistan’daki çeşitli şehirlerin hamisi ve koruyucusu olarak kabul edilir. Athena, bilgeliği, el sanatları ve savaş becerileriyle tanınıyordu. Sembolleri bir mızrak, kadın ve bir kalkan. Bu dövmeyi pazı, önkol veya omuzda yapabilirsiniz.

2. Sokrates Dövmesi

Sokrates Dövmesi

Plato’nun öğretmeni olan ünlü Yunan düşünür Sokrates’in yüzünün dövmesi iç kol veya bacakta hoş durabilir. Özellikle felsefeye önem veren bir insansanız ve Sokrates’in düşünce tarzını benimsediyseniz iyi bir alternatif olabilir.

3. Ankh Sembolü Dövmesi

Ankh Sembolü Dövme Modeli

Antik Mısır’a ait bu mitolojik simge yeraltı dünyasında ölümden sonraki sonsuz yaşamı sembolize ediyor.

4. Yunan Heykeli Dövmesi

Yunan Heykeli Dövmesi

Yunan mirasının ve kültürünün hayranı iseniz, Apollo heykelinin bu çarpıcı dövmesine göz atmak isteyebilirsiniz. Apollo tıp, okçuluk, müzik ve dans, gerçek ve kehanetin tanrısıdır. Yunan tanrısı Zeus’un oğluydu. Bu dövmeyi ön kolunuza veya omzunuza yaptırabilirsiniz.

5. Poseidon Dövmesi

Poseidon dövmesi

Yunan mitolojisinde denizlerin tanrısı olarak bilinen Poseidon özellikle denizle ve denizcilikle ilgili işlerde çalışan kişiler ve aileleri tarafından en çok tercih edilen mitolojik dövme modellerinden. Poseidon’u dövme modellerinde çok görmemiş olabilirsiniz ama eminiz ki ona ait olan tridenti (üç dişli çatal) birçok dövmede görmüşsünüzdür.

6. Kelt Sonsuz Düğüm Dövmesi

Kelt Sonsuz Düğüm Dövmesi

Kelt mitolojisinin bir ürünü olan sonsuz düğüm sembolü sonsuzluğu, uzun ve mutlu bir yaşamı, doğum ve ölüm döngüsünü temsil eder. Anadolu motiflerine de son derece benziyor.

7. Gerçekçi Portre Yunan Dövmeleri

Gerçekçi Portre Yunan Dövmeleri

Realizm dövmeleri gerçekçi görünecek şekilde çizilir. Ayrıca portre dövmeleri olarak da bilinir. Çeşitli renklerde yapılabilir veya siyah veya gri ile basit tutulabilirler. Bu dövme Ananke ve Cronus, Yunan Tanrısı ve Tanrıça’dan. Ananke kaçınılmazlığı, zorlamayı ve zorunluluğu simgeliyor. Cronus, iyilik ve cömertliği ile tanınan Titanların Kralı ve Zamanın Tanrısıdır. Bu dövmeyi pazı üzerinde yapabilirsiniz.

8. Aristoteles Dövmesi

Aristoteles Dövmesi

Antik Yunan dendiğinde aklımıza sadece mitolojik tanrılar ve figürler değil ünlü düşünürler de geliyor. Aristoteles de en ünlü Yunan filozoflardan birisi olduğu için böyle bir dövme yaptırmayı da tercih edebilirsiniz.

9. Thor’un Çekici Dövmesi

Thor'un Çekici Dövmesi

Mjölnir ismi ile tanınan Thor’un çekici özellikle Marvel evreni filmlerinde Thor’un boy göstermesi ile oldukça popüler oldu. İsveç mitolojisinin hayranıysanız önemli bir sembol olan çekicin dövmesini yaptırmak isteyebilirsiniz.

10. Yunan Kabile Dövmeleri

Yunan Kabile Dövmeleri

Bu Yunan kabile dövmesi bir labirent tasarımına benziyor. Bir labirent gibi görünse de labirentden farklıdır. Çıkmazları yoktur, yani sadece bir yol vardır ve bükülmeleri ve dönüşleri arasında kaybolamazsınız. Bu Yunan kabile dövmesi, kaderimize liderlik ettiğimiz veya bu dünyada sürekli kendimizi aradığımız anlamına geliyor.

11. Plato Dövmesi

Plato Dövmesi

Plato da tüm zamanların en çok tanınan Yunan filozoflarındandır. Dövme için iyi bir ilham olabilir.

12. Horus’un Gözü Dövmesi

Horus'un Gözü Dövmesi

Eski Mısırlılarda Horus’un gözü koruma, şifa ve bakım anlamına geliyordu. Bununla birlikte, bir göz olduğu için, kişiye bağlı olarak başka birçok şey anlamına gelebilir. Genel olarak, göz yorumlamaya açıktır.

13. Atlas Dövmesi

Atlas Dövmesi

Atlas, Zeus tarafından kendisine verilen bir ceza olarak göklerin ağırlığını omuzlarına taşımaktan sorumlu bir Titan’dı. Atlas’ın felsefe, matematik ve astronomi konusunda yetenekli olduğu söyleniyordu. Atlas dövmesi dayanıklılık, azim ve kararlılığı ifade eder. Bu dövmeyi kolunuza veya bacağınıza yaptırabilirsiniz.

14. Medusa Dövmesi

Medusa Dövmesi

Daha çok bayanlar tarafından tercih edilen bir sembol olan Medusa saçlarında yılanlar olan bir mitolojik canavar.

15. Anka Kuşu Dövmesi

Anka Kuşu Dövmesi

Anka kuşu bizim de yakından tanıdığımız bir semboldür ve küllerinden yeniden doğmayı temsil ettiği için dövme yaptırmak isteyenlere özellikle tavsiye ediyorum. Zorlukları yenip ateşlerden başarı ile geçen biriyseniz sizi en iyi temsil edecek dövme modeli Anka kuşu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage