Ayak şişmesini önlemek için 7 ipucu

Ayak şişmesini önlemek

Ayaklarımız gün boyunca tüm yorgunluğumuzu yansıttığımız uzvumuzdur. Bütün gün bir ayakkabının için de olan ayaklarımız üstelik eğer hava almıyorlar ise sorun ikiye katlanır.

Tüm yorgunluğunuzu da dinlenmiş olduğunuz da ayaklarınız sayesinde anlarsınız. Vücudunuzda ki tüm sinin sisteminin olduğu yer ayaklarınızın tabam bölgesidir.  Öyle ki masörler terapi yaparken bu noktalara çalışır ve masaj bittiğinde tüm vücudunuz dinlenmiş olur. Ayak şişmesi eğer sürekli bir hastalığınız yoksa kalıcı bir durum değildir.

Kısa süreli oluşan bu sorunu çözmek adına yapmanız gereken bazı küçük önerilerimiz var. Bu önerileri uyguladığınız da sonuçları sizi memnun edecek. İşte o kısa ama etkili öneriler;

  • Ayaklarınızı hafif ılık olacak şekilde kaya tuzu döktüğünüz  su da bekletin, bu hem kokusunu alacak hem de şişkinliğini önleyecektir.
  • Buzlu bir su hazırlayın ve on dakika kadar ayaklarınızı o su da bekletin çıkardıktan sonra tamamını kurulamak yerine nemli bırakın ve ayak kremlerinden mümkünse mentollü olanı önce taban ve sonra üstü olmak üzere hafifçe vurarak yedirin. Bu kan dolaşımını hızlandıracak ve şişmesini önleyecektir.
  • Çalıştığınız ortam veya eviniz müsait ise bacaklarınızı vücuda paralel olacak şekilde uzatın, bu hareket kan dolaşımını aksatmayacağı için gün sonun da ayaklarınız da şişme olmayacaktır.
  • Gün içerisinde günlük tuz tüketimi de vücutta tuz depolanmasına yol açar. Vücutta biriken tuz ödeme sebep olur bu da ayaklarınızı şişmesine sebebiyet verir. Bu gibi durumlar da tuzun azaltılması ve bol su tüketimi ayağınızın şişmesini önleyecektir.
  • Bacaklarınızı üst üste koymak, sürekli sallamak, ayakta durmak  veya sürekli rahat olmayan bir ayakkabıyla yürümek, uzun süre yolculuk etmek  ayaklarınızın şişmesine yol açar.  Bunun önüne geçebilmek için bir kova ılık suya iki üç diş sarımsak atın ve ayaklarınızı bu su da bekletin. Bu işlem gününüzün sonunda ayaklarınızın şişmesini önler.
  • Günümüzde her ayakkabının ortopedik olanı mevcuttur. Topuklu ayakkabılar, sandaletler, babetler, spor ayakkabıları ve ilgi sporu ayakkabıları sayabileceklerimizden bazılarıdır. Ayak ve beden sağlığınız için bu ayakkabılardan yana tercihinizi arttırabilirsiniz. Bu tercihiniz ayaklarınız ile yaşadığınız tüm sorunlara çözüm olacaktır.
  • Spor ayakkabılarınız ile her gün yapacağınız yarım saatlik bir spor vücudunuzu alıştıracağı için sonrasında günlük hayatlarınızda ki yürüyüşler de ayaklarınız şişmeyecektir.

Vücudumuzun her uzvu ayrı önemlidir fakat ayaklarımız bu sıralama da başta gelir. Bütün gün çeşitli yorgunluklarımızı ve bedenimizi taşır. Bunun sonucunda da reaksiyon göstererek şişer ve bunun önüne geçmek yukarıda ki önerilerimiz ile mümkündür. Günde maksimum 10 dakikanızı ayırarak gelecek günler için ayaklarınızı güçlendirebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage