Kırmızı kan hücresi arttırıcı besinler

Kırmızı Kan Hğcresş

Kırmızı kan hücresi asıl adları ile alyuvarlar pek çok canlıda bulunmaktadır. İnsanlar başta olmak üzere omurgalı hayvanlar, memelilerde alyuvarlar ve bu şekilde devam etmektedir. Alyuvarlar kana kırmızı rengi vermekte ve hücreler arası oksijen taşımada görev alırlar.

Kırmızı kan hücreleri yandan basık şekilleri sayesinde hiçbir hücre ile etkileşime girmezler, bu hücreler arası oksijen taşıma görevini tamamen yerine getirebilmesini sağlar. Zamanla vücutta oluşan hastalıklar ile alyuvarların sayısı azalabilir. Kırmızı kan hücresinin sayısını arttırmak için bir takım besinlere ihtiyaç duyarız.

Alyuvar sayısını arttıran besinler

1. Hayvansal gıdaların çoğunda demir bulunmaktadır. Alyuvarın artmasında büyük etkisi olan demiri etten, balıktan ve kümes hayvanlarından edinebilirsiniz. Eğer vejetaryenseniz demir eksikliğini turunçgillerden ve de c vitamini bakımından zengin olan sebze ve meyvelerden edinebilirsiniz.

2. İstiridye; 50 gramlık bir istiridyede günlük demir ihtiyacınız % 13 ünü karşılayabilirsiniz.

3. Sığır eti; 100 grama yakın olan sığır eti günlük demir ihtiyacınız %10’luk bir kısmını karşılar fakat içerisinde kolesterol, doymuş yağ ve trans yağ içerir.

4. Yulaf;  et dışında demir bakımından çok zengin olan yiyeceklerin başında gelir bunun yanı sıra içeriğinde manganez, selenyum ve fosfor vardır.

5. Ispanak; içerisindeki demir yoğunluğu çocuklara örnek olması adına çizgi filmlere dahi konu olmuştur. A-e-k vitaminini, fosfor ve potasyum içerir. Bu içerikler de gelişme de büyük rol oynamaktadır.

6. Kuru üzüm; Kan yapıcı yani alyuvar arttırıcı bir diğer besindir. Uzmanlar tarafından ılık suda bir gece bekletildikten sonra kahvaltı ile birlikte 10 adet kadar yenmesi önerilmektedir.

7. Süt ve süt ürünleri; içerisinde bulunan B12 vitamini de alyuvar arttırma da büyük bir rol oynamaktadır. Süt, yoğurt, ayran, peynir veya kefiri gün içerisinde mutlaka tüketmeniz gerekir.

8. Üzüm şarabı;  Günümüzde üzüm şarabının da kan artıcı rolü oynadığı söylenmektedir. Günde bir kadeh kadar şarap alyuvarlarınızın çoğalmasına ve kansızlık sorununuza çözüm olarak sunulabilinir.

9. Domates; çekirdeklerinde bulunan kan yapıcı özelliği ile domates de kansızlık konusunda yardımcınız olabilir. Salçalarınızı da katkı maddesi olmadan domates ile yapmak alyuvarlarınızın çoğalmasını sağlar.

10. Kavun; yaz aylarımızın vazgeçilmez yiyecekleri içerisinde yer alır ve içerdiği B12 vitamini ile kan hücrelerinizin yenilenmesini sağlar.

Alyuvar eksikliği belirtileri

  • Ani üşüme hissi
  • Çarpma veya vurma olmadan vücudunuz da oluşan morluklar
  • En ufak bir darbede, sinek ısırmasın da haftalarca geçmeyen izler oluşması
  • Güçsüz ve yorgun hissetme gibi belirtiler sayılabilir. Sizde de bu belirtilerden var ise önce bir doktora görünüp sonrasında uyarılarımızı dikkate almanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage