Mens Dönemi ağrıları için bitkisel çözümler

Merhaba Sevgili Bayanlar, bu sefer de sizler için kadınların kendi aralarındaki sırlardan biri olan mens dönemi ağrılarını sıkıntısız atlatmanız için bitkisel çözümleri paylaşmak istedik. O yüzden aramızda erkekler var ise bu yazı yerine diğer ilgi çekici yazıları incelemenizi tavsiye ederiz.

Mens dönemlerinde bir çok kadın bu sancıları çekmekte ve normal karşılanmakta. Bazı kadınlar için de bu sancılar normal bir durum değil, çünkü bu dönemi yenmek için bir takım reçetelere sahipler. Eğer merak ediyorsanız işte yazımız…

KRAMPLARIN OLASI ÜÇ NEDENİ
1. Düzensiz hormonlar:
Adet dönemindeki huzursuzlukların en önemli sebebi hormonal düzensizlikler ve özellikle çok fazla salgılanan östrojen hormonudur. Eğer vücudunuz çok fazla östrojen salgılıyorsa, bunu sindirmekten yorulan karaciğer bunu vücudunuza bırakır.   Çok sık bu durum yaşayan karaciğer tıkanarak daha ağır periyotlar yaşamanıza neden olur. Östrojen döngüsü her ay artarak daha ağır mens sancıları yaşamak kaçınılmaz olur.
2. Yetersiz beslenme:

İster inanın ister inanmayın,  yetersiz beslenme kramları etkileyen en önemli faktörlerin başında geliyor. Omega 3 Mens dönemi ağrılarını doğrudan etkileyen ana beslenme eksikliği  olarak karşımıza çıkıyor. Esasen periyot dönemlerinde ağrıların büyük bir bölümü iltihap kaynaklıdır ve Omega asitleri vücutta iltihap dengeleyici etki yapmaktan sorumludur.

Omega asitleri bakımından fakir olan çok yağlı ve sağlıksız diyetler Omega 6 ve Omega 3 seviyelerini dengesiz hale getirmekte. Bu dengesizlik de Prostaglandin F2 adı verilen hormonun salgılanmasına etki ederek iltihaplanma ve kanda koyulaşmaya neden olur.

 Bu nedenle adet dönemlerinde omega 3 ve omega 6 bakımından zengin gıdalar tüketmeye önem vermek mens dönemi ağrılarıyla başa çıkmak için en etkili yöntemlerden biridir. (balık, Chia tohumu, avokado gibi)

Diğer Omega asitlerini içeren kırmızı et tüketmek için de dikkat edilmesi gereken organik ve doğal otlar ile beslenmiş havyan tüketmekten geçiyor.

Eğer vejetaryen iseniz de Omega asitleri bakımından zengin besin takviyeleri de bu dönemi atlatmak için önemli alternatifler arasında yer almakta.

3. Karaciğer  yorgunluğu:

Özellikle daha önce de belirtildiği gibi yorgun bir karaciğer vücutta hormonların düzensiz salgılanmasına neden olduğu için onun yorgun olmaması içi elimizden geleni yapmalıyız.

Kullanılan ilaçlardaki toksik kimyasallar, işlenmiş gıdalar, doğum kontrol hapları karaciğerimizi tek yoran etkenler değil.  Çevre, duygusal ve fiziksel stres  karaciğer fonksiyonlarını ağırlaştırabiliyor.  Stresli bir günün ardından yoga yaparak, bisiklet sürerek, yürüyüş yaparak kendinizi rahatlatmayı ihmal etmeyin. Bu hem kramplardan kurtulmanızı hem de mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Gelelim şimdi Mens Dönemi ağrıları için bitkisel çözümlere 

Kadınların yaptığı hatalardan biri de ağrıları kesmek için ağrı kesiciler içmek oluyor. Her ilaç içildiğinde karaciğer yorulur ve bir sonraki dönem için daha ağrılı bir süreci hazırlar.

Bitkisel yollarla bu ağrıları azaltacak bir çok tavsiyeleri sizler için derledik.

  •   Omega yağ asitleri alımını artırın
  •  Magnezyum desteği alın. (Magnezyum vücuttaki krampları azaltır.)
  •  Hormon düzenleyici bitkilerden yararlanın
  • Eğer ağrı kesici kullanmak istiyorsanız, naturel olanlarına dikkat etmelisiniz

EVDE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ BİTKİSEL TARİFLER

ZENCEFİL ÇAYI

Malzemeler:
Doğal kaynak suyu
Taze zencefil kökü
Hazırlanışı:
2 bardak suyu kaynatın ve ince kesilmiş iki üç dilim zencefilleri içine ilave edin.10 dakika demleyin ve çayınız hazır. Büyük bir fincana kökler ile koyarak içebilirsiniz, arzu ederseniz zencefil köklerini yiyebilirsiniz. Daha etkili olacaktır.

Bu çay eğer hoşunuza giderse diğer zamanlarda da limon ilave ederek güzel bir zencefilli limon çayı olarak kullanabilirsiniz.

 Zencefil, ağrı kesici ve spazm giderici etkili bir bitkidir. Adet döneminizde ağrınız olduğu zaman, ilaç kullanmak yerine bu alternatifi deneyebilirsiniz. 

Pekmez

Kış aylarında aklımıza gelen pekmez pek de adet sancıları için yararlı olabileceği aklınıza ilk olarak yatmıyor olabilir.  Özellikle üzüm, dut, harnup, şeker kamışı ve hurma pekmezlerini  mens ağrıları için kullanmaya alışmak gerekiyor. İçmeye başladıkça farkı göreceksiniz.

Özellikle yüzde 100 organik pekmezi 1 kaşık dolusu pekmezi her gün içmelisiniz. Bunun sonrasında mens dönemi ağrıları için bitkisel çözüm yaratmış olacaksınız. Pekmezin bu etkiyi nasıl sağlayacağını düşünüyorsanız, içinde barındırdığı magnezyum ve potasyum gibi maddeler ile kas gevşetici etki yapmakta. Eğer yeterli miktarda ve düzenli alırsanız pekmezin onlarca faydasını da görmüş olacaksınız.
Gilaburu- (Cramp Bark)

Türkiye’de Kayseri civarında yetişen nohut büyüklüğünde meyveleri olan gilaburu’yu aktarlarda ve online satış sitelerinde bulabilirsiniz.
Gilaburu bitkisi adet dönemi sancılarını azaltan çok önemli bir bitkidir. Kas kramplarına iyi gelen gilaburu uterustan gelen ağrıları da önlemekte. Eğer bitkisel ekstrelerini kullanırsanız daha doğrudan sonuçlar alabilirsiniz.
Kullanışı:
Eğer şişelenmiş sıvı şekilde aldıysanız, 40 damla adet ağrılarınız başladıktan sonra, 20 damla yarım saat geçtikten sonra kullanabilirsiniz. Dilerseniz adetinizin başlamasından 1-2 gün önce de bu reçeteyi uygulayabilirsiniz.
Siyah Yılan Kökü:
Siyah yılan kökü bitkisi mükemmel bir ağrı kesici ve spazm gidericidir. Sadece adet dönemi ağrılarına iyi gelmekle kalmayıp diğer vücut ağrılarını da hafifleten bu bitkiyi sentetik ağrı kesiciler yerine kullanabilirsiniz.
Çin melek otu:
Bu bitki kanı temizleyerek organ ve dokulara daha rahat ulaşmasını sağlar. Adet dönemindeki ruhsal iniş çıkışları da hafifleten bu bitkiyi kullanabilirsiniz. Fakat doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
Yam Kökü:
Spazm giderici ve ağrı kesici bir bitki olan Yam Kökü, pelvik bölgesindeki kasılmaları gidererek daha rahat bir adet dönemi geçirmenize yardımcı olur.
Zencefil:
Zencefil, hasta ve yorgun hissettiğiniz her durumda yardımınıza koşan bir bitkidir. Bulantı, kusma gibi sorunlarda da zencefili güvenle kullanabilirsiniz.
Papatya:
Papatya bitkisi, ruhsal çöküntü dönemlerinde çok işe yarayan sakinleştirici bir bitkidir. Gül ve lavanta çiçeği ile birlikte hazırlayabileceğiniz papatya çayı sizi sakinleştirecek ve kramplardan kurtaracaktır.
Aslankuyruğu:
Spazm giderici ve sakinleştirici özelliği olan bu bitki, adet dönemlerinizde en büyük kurtarıcınız olacak. Erkeklerde de işe yarayan bu bitki, baş ağrısı ve baş dönmesi sorunlarında da kullanılabilir.
 Beyaz söğüt kabuğu:
Ve son olarak, ağrı kesici Beyaz Söğüt Kabuğu!
Aspirin sentetik olarak üretilmeden önce Beyaz Söğüt Kabuğu, ağrıkesici olarak kullanılmaktaydı. Kramplar ve ağrılar için İbuprofen’in yerine kullanılabilir. Odunsu aroması ve parlak güzel rengiyle bu bitkiyi adet döneminizde kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here