Sadece Doğal Malzemelerle Hazırlanan 11 şampuan tarifi

Bayanlar ve baylar tüm bedenlerinin temiz olmasını ve temiz görünmesini isterler. Gün içerisinde birçok kişiyle konuşulması, görüşülmesi ve onlar da bırakılacak olan izlenim adına bu önemlidir. Karşıda ki kişinin sizin hakkın da bir şeyler düşünmesi toplamda on saniyedir. Bu on saniyede karşıda ki bireyi etkilemek için daha önceden uygulamanız gereken bazı önerilerimiz olacak.

Temiz görünmek ve temiz hissetmek baş bölgemizden ve saçlarımızdan başlar, vücudumuz kirlenmeye bu kısımlardan başladığı için temizliği de aynı şekilde bu kısımlar göstermektedir. Bu sebeple ki saçlarımıza ve cildimize çok önem veririz. Biz bu sayımız da sadece saçlarımıza göstermemiz gereken bakımı nasıl en kolay yoldan gösterebiliriz bunu anlatacağız. Saç diplerimizi ve saçlarımızı temiz tutmak için çeşit çeşit şampuanlara ve bakım takımlarına başvuruyoruz. Bu da haliyle bize daha fazla masraf ve bazen sonuçlarında memnuniyetsizlik oluşturabiliyor. Vereceğimiz 11 adet tarif ile artık kendi doğal şampuanınızı hazırlayabilecek ve gönül rahatlığıyla uygulayabileceksiniz. Tariflerimiz sırasıyla şu şekilde;

 1. 1.    Bu karışımda ihtiyacınız olan şeyler, karbonat ve elma sirkesidir. Öncelikle karbonatınızı ( bir tatlı veya yemek kaşığı ) suya dökün ve katı bir kıvama gelene değin karıştırın. Sonrasın da bu kıvamı saçınızın ense kökünden uçlara doğru masaj yaparak uygulayın ve tüm saçınıza yedirin. İki üç dakika sonrasında saçlarınız karışımı emince ılık su ile durulayın. Bu işlemin ikinci adımı ise elma veya üzüm sirkesinden geçiyor bu iki sirkenin de özelliği besleyici olmasıdır. Bu sirkelerin birinden mümkünse elma sirkesinden saçınıza yirmi damla takriben iki üç yemek kaşığı dökerek yine masaj yapıyorsunuz ve duruluyorsunuz. Böylece şampuan ve kreminiz uygulanmış oluyor.
 2. 2.    Günlük hayatımızın hemen her yemeğin de kullanabildiğimiz limon ve salatalığın mucizesi şimdi de saçlarınız da olacak. İhtiyacınız olan şampuan kadar limon ve salatalık alıyorsunuz. Sonrasın da limonun kabuklarını soyup salatalıkları da sadece yıkıyorsunuz. Tüm malzemenizi aynı çırpma kabına alıyorsunuz ve yapmak istediğiniz şampuanın kıvamına gelene kadar çırpıyorsunuz. Bu şampuan hem bütçenize hem de saçlarınıza yararlıdır, şampuanınız çok güzel kokarken aynı zamanda saçlarınızın da ışıl ışıl olmasını sağlayacaktır.
 3. 3.    Mısır nişastası da saçlarımızı iyileştirme yolunda büyük rol oynamaktadır. Hem maliyeti az olan hem de etkileri hızlı ve kalıcı olan bu tarifi denerseniz asla pişman olmayacaksınız. Bu karışımda yine karbonata ihtiyacımız vardır. Bir miktar suya bir yemek kaşığı karbonat ekliyoruz ve istediğimiz katı kıvama gelene dek karıştırıyoruz hemen arkasından da mısır nişastasını ekliyoruz ve karışmaları için biraz daha bekliyoruz ve işte hazır.
 4. 4.    Papatya şampuanı saçınızın hem güzel kokmasını hem parlamasını hem de gereken bakımın yapılmasını sağlayacak üstelik de fazla bir masraf etmeden. Bu aşamada gliserine ihtiyacınız var. Papatya yapraklarını iyice kaynatıyorsunuz ve yeteri sıcaklığa ulaştığında ılımaya bırakıyorsunuz bu aşamada dikkat etmelisiniz ki tamamen soğumaması gerekiyor. Sonrasın da evinizde kokusunu beğendiğiniz bir sabunu ister ince ince doğrayın isterseniz de rendeden yardım alın ve ılık suyun içine atın. Karıştırmaya başlamadan önce sabunun suda çözülmesini bekleyin ve arkasından birer yemek kaşığı gliserin ve zeytinyağını döküp karıştırmaya başlayın. Zeytinyağı doğal olursa daha çok etkisi olacaktır. Başta süzdüğünüz papatya yapraklarını da el kremlerinize karıştırabilirsiniz. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra karışımınızı soğumaya bırakın ve şampuanınız hazır.
 5. 5.    Yaz ayının vazgeçilmez tutkusu yüzmektir, çoğumuz yoğun iş saatlerinden ve yorucu günden yüzerek arınmak isteriz. Peki ya saçlarımız? Saçlar klora ve tuzlu suya ne yazık ki çok da dayanıklı değillerdir. Hemen kurur ve dökülürler bu da bizleri mutsuz eder. Şimdi vereceğimiz şampuan tarifi bu sorunu düzenli kullanımda yok edecektir. İhtiyacınız olan şeyler ise her aktar da veya bitkisel ürün satan mağazalar da bulabileceğiniz cinsten. Kastilya yağını daha önce duymuş muydunuz, bilemiyor ama mucizesi yadsınamayacak kadar önemlidir. Bu yağ zeytinyağının ve sodanın mucizevi buluşmasıdır diyebiliriz. Şimdi tarifimize geçelim. Kastilya yağını kaynayan bir suya döküp soğumasını beklemelisin arkasından da aktarlardan alabilecek olduğun susam, yılan veya badem yağından birini bu karışımın içerisine eklemelisin. Bu karışımın püf noktası cam kavanozda saklaman gerektiğidir. İhtiyacın olduğunda saç diplerinden uçlarına doğru uygulayarak canlı saçlarına tekrar kavuşabilirsin.
 6. 6.    Saçlarınızı günün tozundan ve toprağından arıtmak için neredeyse tüm salatalarımız da başvurduğumuz bir tada yönelmeniz gerekiyor. Elma sirkesi. Bir çay veya çorba kaşığı elma sirkesini bir adet limon, 30-35 ml zeytinyağı ile bir karıştırıcıya koymalı ve katı kıvamına ulaşana dek karıştırmalısınız. Karışımınızı elde ettikten sonra düzenli kullanımla bir hafta da canlılığınıza ve sağlıklı saçlarınıza tekrar dönebileceksiniz.
 7. 7.    Afrika siyah sabununu duymuş muydunuz?  Duymadıysanız bile bu yazımızla birlikte mucizelerini keşfedebileceksiniz. Bu sabunu ufak parçalara ayırmalısınız. Bunun yanında bir kap sıcak su, iki veya iç çay kaşığı işlenmemiş saf bal ve üç çay kaşığı üzüm yağına ihtiyacınız olacak. Tüm bu malzemeleri mümkünse cam bir kapta karıştırın ve soğumaya bırakın. İçerisine eklemiş olduğunuz sıcak su kremsi bir kıvama gelmesini sağlayacaktır. Karışımını soğuttuktan sonra kullanabilirsiniz. Bu doğal şampuanınız sadece iki yıkamalıktır kaynı kıvamı yakalayabileceğinizi düşünürseniz daha fazla da hazırlayabilirsiniz fakat biz her iki yıkama da bir yapmanızı öneriyoruz.
 8. 8.    Şu sıralar argan yağının saçlar da bıraktığı mükemmel etkiler çok konuşulmaktadır. Bu yağın yanına birde aleovere eklenince saçlarınızın tüm beklentisi giderilmiş olur. Malumunuz üzere aleovera cilt yaralarında ve tedavilerinde de kullanılmaktadır. İki malzemeyi aynı ölçüler de birbirine karıştırın ve yağlanmış saçlarınıza sürün diplerine masaj yaptıktan sonra ılık su ile durulayın. İpeksi yumuşaklıkta ki saçlarınızın görüntüsü size çok mutlu edecek.
 9. 9.    Bu şampuanımızda da %100 doğal olan sabunlara ve yine aleoveraya ihtiyacımız var. Rendelemiş olduğunuz doğal sabunu ve erimesini sağlayacak sıcaklıkta aleoveranızın içine ekleyin ve karışmaları için yavaşça çırpın. Tamamen katılaşmasa da kremsi bir yumuşaklık alınca bu işlemi durdurun ve kaplara koyu soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra beklemeden hemen kullanabilirsiniz. İsterseniz daha fazla hazırlayıp saklayabilirsiniz de kullandıkça tekrar yapabilirsiniz de o tamamen sizin seçiminize kalmış.
 10. 10.  Limon, yumurta ve mısır nişastasının saçlarınıza yeni bir görünüm kazandıracağını biliyor muydunuz? Bir adet soyulmuş ve mikserden geçirilmiş limon ile iki adet yumurtayı iyice çırpıyorsunuz ve hemen arkasından bir yandan çırpmaya devam ederken yarım çay bardağı kadar nişastanızı da karışıma ekliyorsunuz. Ilıdıktan sonra isterseniz papatya yağı veya lavanta yağı kullanabilirsiniz.
 11. 11.  Bu önerimiz de yağlı saçlardan bir türlü kurtulamayan kişileri sevindirici özellikte. İçerisinde en çok yararlı yağlardan biri bulunan avokado, karbonat ve saf su üçlüsü yağlı saçlarınızdan arınmanızı en kısa sürede sağlayacaktır. Avokadonuzu iyice ezip mümkünse mikserden geçirerek püre haline getiriyorsunuz ve çeyrek su bardağı ılık saf suyunuzla karıştırıyorsunuz, karbonatı da ekleyerek şampuanın ipeksi yumuşaklığını sağlayana kadar çırpıyorsunuz ve hazır. Bu karışırım gerek içinde bulunduğu besleyici yağ ile gerek ise karbonatın hiç bilmediğimiz yenileyici ve parlatıcı gücü ile saçlarınızı yağlı görünümünden ve çabuk yağlanma sorunundan kurtaracak.

Hem doğal görünümlü ve hoş kokan saçlar istiyor hem de bakım kürlerine çok fazla para harcamak istemiyorsanız yukarı da tarifini verdiğimiz tüm karışımlar size göredir. Saçlarınızı yıpranmadan, yağlanmadan ve sönüklükten kurtaracak olan bu karışımları hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here