Tırnak büyütmek için doğal yöntemler

Tırnak törpüleme

Hangi kadın tırnaklarının hızlı ve sağlıklı uzamasını istemez ki? Güzel tırnaklar ellerinizi güzelleştirir. Ayrıca, sağlıklı tırnaklar genel sağlık durumunuzu da yansıtır.

Tırnaklar da saçları oluşturan proteinden oluşur: Keratin. El tırnakları, ayak tırnaklarından çok daha hızlı uzamasına rağmen, hala çok yavaş uzamaktadırlar. El tırnakları ayda aşağı yukarı 0.25 cm uzarlar. Ama bazen daha yavaş uzadıkları da olur.

Tırnaklarınızın yavaş uzamasına birkaç faktör etki eder. yaşlanma süreci, vücuttaki hormonal değişiklikler, sağlık problemleri, kemoterapi, bazı ilaçlar ve yetersiz beslenme bunların başında gelir. Öteki taraftan, ergenlik öncesi çocukların ve hamile kadınların tırnakları ortalamaya göre daha hızlı uzar.

Yavaş ya da zayıf tırnak uzamasına güçsüz tırnaklar, kırılmalar, tırnaklarda ayrışmalar ve diğer tırnak problemleri eşlik eder.

Sağlıklı beslenmek ve tırnak bakımınızı aksatmamak tırnaklarınızı güçlü tutmanın ve sağlıklı bir hızda uzatmanın en kolay yollarıdır. Ayrıca, basit malzemelerle evinizde rahatlıkla hazırlayanileceğiniz kolay ve sağlıklı doğal kürler kullanarak da tırnaklarınızın hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasına katkıda bulunabilirsiniz.

Karşınızda top 10 doğal tırnak kürleri:

1. Zeytin Yağı

Tırnak uzatma sağlamak için, tırnaklarınızı her zaman iyi nemlendirmelisiniz. Zeytinyağı tırnak bakımı konusunda başvurulabilecek en iyi malzemelerden biridir. Zeytinyağı derinizin ve tırnaklarınızın derin tabakalarına nüfuz ederek tırnaklarınızın sağlıklı ve estetik biçimde gelişmesini sağlar. Artı olarak, zeytin yağı kan dolaşımını hızlandıran, zarar görmüş tırnakları onaran ve tırnaklarınızı güçlendiren ve büyüten E vitamini içerir.

 • Yatağa gitmeden önce ılık zeytinyağını tırnaklarınıza ve tırnaklarınızı çevreleyen derinize nazikçe 5 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Pamuklu eldivenler takıp öyle uyuyun. Bunu günde bir kez mutlaka uygulayın.
 • Aynı zamanda günde bir kez olmak üzere, ellerinizi ılık zeytinyağı dolu bir kaba batırıp 15-30 dakika boyunca bekleyebilirsiniz.

2. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistancevizi yağı sağlıklı tırnak büyümesi için iyi bir tercihtir. Tırnaklarınızı güçlü ve sağlıklı tutmak için gerekli olan besleyici maddeleri içerir. Tırnak büyümesinde çok önemli rol oynayan kutiküllerinizi de güçlendirir. Ayrıca, şeytantırnağını, kütikül enfeksiyonlarını ve tırnak mantarlarını da tedavi eder.

 • Her gece yatmadan önce, biraz ısıttığınız saf hindistancevizi yağıyla ellerinize ve tırnaklarınıza masaj yapın. dairesel hareketlerle masaj yapmanız kan dolaşımınızı hızlandıracaktır.
 • Aynı zamanda elleriniz için bir hindistancevizi banyosu da hazırlayabilirsiniz. Kullanacağınız kabın 4te 1i kadar organik hindistancevizi yağını, 4te 1i kadar balı ve 4 damla biberiye yağını karıştırın. Hazırladığınız karışımı 20 saniye kadar mikrodalgada ısıtın. Daha sonra ellerinizi karışıma batırın ve 15 dakika bekletin. Sağlıklı ve güzel tırnaklar için bu işlemi hatada 1-2 kez tekrarlayın.

3. Portakal Suyu

Tırnak büyümesini hızlandıracak bir diğer doğal kürümüz portakal suyu! İçindeki C vitamini kolajen üretimini tetikler ve tırnaklarınızı sağlıklı tutar. Portakal suyunun içinde ayrıca tırnak büyümesi için hayati olan folik asit bulunur.

 • Ellerinizi en az 10 dakika boyunca taze portakal suyunun içinde bekletin.
 • Daha sonra ellerinizi ılık suyla durulayın, havluyla kurulayın ve nemlendiricinizi sürün.
 • Bu kürü istediğiniz sonuca ulaşana kadar günde bir kez uygulayın.

4. Limon

Limon içindeki C vitamini sayesinde tırnaklarınızı güçlendirir. Ayrıca tırnaklarınız sararmışsa limon onları temizleyip hoş bir parıltı vererek imdadınıza yetişecektir.

 • 1 yemek kaşığı limon suyu ve 3 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırıp mikrodalgada çok az ısıtın. Hazırladığınız karışımda ellerinizi 10 dakika bekletin. Bu kürü günde bir kez uygulayın.
 • Bir diğer yöntem de tırnaklarınızı bir parça limonla ovmak! Kestiğiniz limonla 5 dakika boyunca tırnaklarınızı ovun ve ellerinizi ılık suyla durulayın. Bu işlemi günde bir kez uygulayın. Yalnız tırnak diplerinizde herhangi bir yara ya da şeytantırnağı varsa, yanma yapabileceği için limon kullanmaktan kaçının.

5. Kırkkilit ya da Ulak Otu

Antik Yunanlılara ve Romalılara göre, kırkkilit otu tırnak büyümesinde etkili bir ottur. İçinde bulunun kalsiyum, silisyum ve birçok yararlı mineral sayesinde kırkkilit otu tırnaklarınızın genel sağlığına oldukça iyi gelecektir.

 • 2 bardak kaynar suya bir yemek kaşığının 4te 3ü kadar kırkkilit otu kökünü ekleyin.
 • Üzerini kapatın ve 10-15 dakika kadar demlenmeye bırakın.
 • Süzgeçten geçirip soğumaya bırakın.
 • 20 dakika kadar ellerinizi karışımda bekletin.
 • Bu kürü haftada en az 4 kez uygulayın. Pişman olmayacaksınız!

Aynı zamanda günde bir kez kırkkilit çayı içmeniz de sağlıklı tırnaklara kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

6. Biyotin

Tırnak büyümesinin sağlıklı ve hızlı gerçekleşmesini sağlayan geniş bir vitamin yelpazesi vardır. Bu vitaminlerden biri de Biyotin, bir diğer adıyla H vitaminidir. Biyotin, keratinin altyapısını güçlendirerek hem tırnakların hem saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Yavaş uzayan tırnaklar ya da tırnak anormallikleri, zayıf ve kırık tırnaklar gibi problemlerin sebebi olarak Biyotin eksikliği gösterilir.

 • Biyotini yumurtadan, tam tahıllı besinlerden, havuçtan, domatesten, somon balığından, bademden, karnabahardan, salatalıktan, sütten, soya fasülyesinden, çilekten, mercimekten, yulaftan ve cevizden alabilirsiniz.
 • Aynı zamanda biyotin desteği de alabilirsiniz, ancak doktorunuza danışmak şartıyla!

7. Isırganotu

Bir başka kadim tırnak bakımı kürü de ısırganotudur. Tırnak üretimi için gerekli olan mineralleri ve yüksek miktarda silisyumu içeren ısırganotu sağlıklı ve hızlı tırnak büyümesine katkıda bulunur. Ayrıca tırnakları güçlendirir, zayıf ve kırık tırnakları sorununuz olmaktan çıkarır.

 • Bir kupa sıcak suyun içine 2-3 çay kaşığı kurutulmuş ısırganotu yaprağını ekleyin.
 • Üzerini kapatıp 10 dakika demlenmeye bırakın.
 • Süzgeçten geçirip biraz bal ilave edin.
 • Elde ettiğiniz bitki çayını her gün için.

8. Keten Yağı

İçindeki Omega-3 ve yağ asitleri sayesinde keten yağı da tırnak büyümesini hızlandırmak konusunda çok etkili bir kürdür. Keten yağının içinde aynı zamanda B vitamini, magnezyum, potasyum, lesitin, çinko ve protein gibi mikrobesleyiciler bulunmaktadır. Bu mikrobesleyiciler tırnaklarınızın genel sağlığı için oldukça önemlidir.

 • Tırnaklarınızı biraz keten yağıyla ovun ve birkaç dakika boyunca masaj yapın.
 • Daha sonra, tırnaklarınızdaki nemi korumak için birkaç saat eldiven takın.
 • Bu işlemi günde bir veya iki kez tekrarlayın.

9. Domates

Domatesin içinde tırnak büyümesini hızlandıran ve aynı zamanda tırnaklarınızı kalınlaştırıp parlaklaştıran vitamin Biyotinden yüksek miktarda bulunmaktadır. Ek olarak domateste sağlıklı bir deri ve tırnaklar için hayati olan A ve C vitaminleri de vardır.

 • Bir kabın içinde yarım kupa kadar domates suyunu ve 2-3 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın.
 • Karışımın içinde ellerinizi 10 dakika boyunca bekletin.
 • Arzuladığınız sonuçlara ulaşana kadar bu işlemi her gün bir kez uygulayın.

10. Protein

Tırnaklar keratinden oluşmaktadır, yani proteinden. Daha protein içerikli besinler alarak, tırnaklarınızı daha hızlı uzatabilirsiniz. Protein eksikliği tırnaklarınızda beyaz lekeler oluşturur ve tırnaklarınızın zayıflamasına sebep olur.

 • Yağsız beyaz et, balık, kırmızı et yiyerek protein alımınızı arttırabilirsiniz.
 • Baklagil, fındık, tohumlu besinler, ıspanak ve yeşil sebzelerde de protein bulunur. Eğer vejetaryenseniz, bu seçeneği gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.
 • Bir başka seçenek de, bir bardak süte biraz protein tozu eklemek olabilir. Herhangi bir yapay protein desteği almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bazı İpuçları:

 1. Tırnaklarınızın sert kimyasal maddelerle temasından mutlaka kaçının, özellikle temizlik malzemeleriyle. Temizlik yaparken tırnaklarınızı korumak amacıyla mutlaka eldiven kullanın.
 2. Tırnak mantarlarının istilasına engel olmak için tırnaklarınızı ve tırnak diplerinizdeki derileri temiz ve kuru tutmaya özen gösterin. Eğer herhangi bir tırnak enfeksiyonunuz varsa, acilen tedavi ettirin.
 3. Tırnaklarınızı yemeyin. Şeytantırnaklarını koparmaya çalışmayın. Ayrıca tırnaklarınızın yüzeyini kazımaktan kaçının, çünkü bütün bunlar tırnaklarınızı zayıflatacaktır.
 4. Sağlıklı tırnaklar için sağlıklı bir beslenme düzeni benimseyin. Yeşil çay alımınızı arttırmayı ihmal etmeyin. Sonuçlara şaşıracaksınız.
 5. Hızlı uzamaları için tırnaklarınızı düzenli olarak kesin ve düzeltin. Düzenli olarak manikür yapmayı unutmayın.
 6. Yatmadan önce tırnaklarınıza vazelin uygulayın ve uykunuz boyunca tırnaklarınızın nemli kalmasını sağlayın.
 7. Formaldehit, tolüen ve sülfonamit içeren ojeleri kullanmaktan kaçının.
 8. Tırnaklarınızın daha hızlı uzaması için gerekli olan D vitaminini almak istiyorsanız, sabahları tırnaklarınızın güneş ışığı almasını sağlayın.
 9. Günlük olarak egzersiz yapmanız kan dolaşımınızı hızlandırarak tırnak büyümesini de hızlandıracaktır.
 10. Tırnak büyümesini hızlandırmak için ayrıca multivitamin desteği de alabilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage