Bacakları ve Basen Bölgesini İnceltmek İçin Öneriler

İnce bacak ve basenler

Alt bacaklarınız ve basen bölgeniz ne yaparsanız yapın incelmiyor mu? Belki de doğru egzersizleri ve doğru diyeti yapmıyorsunuzdur. Panik yapmaya gerek yok, bu konuyu okuduktan sonra yaptığınız hataları ve nasıl düzelteceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Artık etek giyerken daha rahat hissedebileceksiniz.

Bacakları ve basen bölgesini inceltmek için yapılan 7 hata

bacak inceltme egzersizi

1. Gereken sabrı göstermiyorsunuz!

Basen bölgenizi bir kaç antrenman ve egzersizle inceltip şekillendiremezsiniz. Bunun için ilk karar verme aşamasında gerçekten sabır göstereceğinize ve 1-2 ay öncesinden bir değişim beklemeyeceğinize kendinizi alıştırmanız gerekiyor. Aksi halde ilk haftalarda bir incelme gözlemlemeyip sporu veya egzersizi bırakacaksınız ve bu çalıştığınız süre de bir işe yaramamış olacak. Şunu kendinize tekrar edin: yanlız egzersizlere durmadan devam edenler istedikleri sonucu alıyorlar.

Basen dostu yiyecekler

2. Diyetiniz basen dostu değil!

Diyet yapıp incelmek istiyorsunuz ve bunun için ağır diyetler uyguluyorsunuz. Ama basen bölgesindeki incelme için basenlerin altındaki kasların çok iyi çalışması ve kas kütlesinin artması gerekiyor. Ama yaptığınız diyetin protein açısından zayıf olması kasların yeterli proteini alamayarak gelişmemesi demek. Yapacağınız diyette protein hesabını dikkate almayı unutmayın.

3. Gerektiği kadar kardiyo yapmıyorsunuz!

Eğer haftada en az 3 gün alt bacak çalışmaları yapıyorsanız ve hala istediğiniz sonuçları alamıyorsanız kardiyo seviyenizi artırmanız gerekiyor. Bunun için en iyisi bisiklet sürmek olabilir. Eğer doğal bisiklet süremiyorsanız egzersiz bisikletinde haftada 3 ayrı günde 1’er saat pedal çevirerek ek bir hızlanma sağlayabilirsiniz.

4. Clockwork Lunges hareketi

Hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz bu egzersiz, basen alt ve üst bacak bölgeleriniz için yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden birisidir. Çok hızlı sonuç vermesi ve tüm ihtiyacınız olan bölgeleri çalıştırması açısından çok faydalıdır. Vücudunuzun yer çekimine yenilmemesi ve dik durması için bu hareketi düzenli olarak tekrarlayın.

5. Bacaklarınızdaki diğer kasları gözardı etmeyin!

Bisiklet egzersizleri, yürüyüşler ve koşma sadece bacağınızdaki belli kas gruplarını çalıştırır. Bacağınızdaki tüm kas gruplarının eşit oranda gelişmesi ince görünüm için olmazsa olmazdır. Yapılan egzersizlerde genelde diz arkası kirişi ve iç basen bölgelerinizdeki kasları çalıştırmaz. Bu kasları çalıştırmak için aşağıdaki hareketleri deneyebilirsiniz;

Diz arkası kiriş kasları için Glute Bridge:

İç basen kasları için egzersizler : 

6. Yeterli ağırlığı seçmiyorsunuz!

Bacak egzersizleri için ağırlık

Eğer bacak kaslarınızı çalıştırmaya yeni başladıysanız vücudunuzun ağırlığını kullanmak yeterli olacaktır. Ama bacak kaslarınızı çalıştırmaya başlayalı bir süre olduysa belki de artık ağırlıklarla onları zorlama zamanı gelmiştir. Yavaş yavaş ağırlıkları işin içine katarak bacaklarınızı gerçekten zorladığınızdan ve kaslarınızın geliştiğinden emin olun. Belli bir ağırlık sizi zorlamamaya başladığında bir sonraki ağırlığa geçebilirsiniz.

7. Yanlış egzersiz yapıyorsunuz!

Eğer bacak yapınız normalde inceyse uzun mesafeli yürüyüşlerden uzak durun, step egzersizleri sizin için daha uygun olacaktır. Eğer kısa bacaklara sahipseniz aşırı ağırlıklarla bacak kaslarını çalıştırmanız ters etki gösterebilir, siz daha çok vücut ağırlığınızı kullanarak squat ve lunges hareketlerini yapmalısınız. Vücut tipiniz ne olursa olsun kardiyo hareketlerini mutlaka uygulamalısınız.

Bacaklarınızı ve basenlerinizi inceltecek 5 egzersiz hareketi

1. Squat Jumps

Alt vücut bölgenizdeki tüm kasların aynı anda çalışması bu hareketi önemli kılar. Bu hareketi egzersiz planına ekleyerek daha ince bacaklara sahip olabilirsiniz. Ayrıca bölgesel olarak kalori yakarak bölgesel yağ yakımını da hızlandırırsınız.

2. Step-Ups

Kalça bölgenizi biçimlendirmek ve forma sokmak açısından son derece faydalı bir egzersizdir ve ev ortamında rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

3. Lunges

4. Dumbell Squat

5. Outer Thighs Lift

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage