Gerçekten işe yarayan 10 egzersiz motivasyonu

İyi görünümlü ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için egzersiz yapmanın önemini hepimiz çok iyi biliyoruz. Ama genellikle egzersiz yaparken sıkılmak, egzersizleri bir düzen içerisine sokamamak ve egzersiz yapmak için kendimizi motive edememek egzersizlerimizin başarısız olmasını sağlıyor. Peki nelere dikkat ederek motivasyonumuzu üst noktaya çıkarır ve egzersizlerden maksimum fayda sağlayabiliriz?

Egzersizlerinizi yazıya dökün

Kafanızda mutlaka, bugün okuldan / işten sonra fitness salonuna gideceğim, 1 saaat spor yapacağım, evde saat 5’te 45 dakika koşu bandında yürüyeceğim, şeklinde sürekli geçiriyorsunuzdur. Fakat daha sonra araya bir şeyler giriyor, ya unutuyorsunuz ya da o an geldiğinde canınız yapmak istemiyor. İşte bu yüzden telefonunuza veya evde bir kağıda haftalık egzersiz saatlerinizi dökün ve bunu bir görev haline getirin.

Hayallerinizden uzaklaşmayın

Çalışma yaptığınız sırada, gözünüzün önüne bu egzersizleri düzenli olarak yaptıktan sonra vücudunuzun geleceği güzel şekli getirin ve bunun sizi motive etmesini sağlayın. İstediğiniz bir hedefi sık sık düşlemek, ona ulaşmak için daha sıkı çalışmanızı da sağlar.

Arkadaşınızla beraber spor yapın

Özellikle spor salonları ve dışarıda yapılan yürüyüşlerde, insanların en büyük şikayetleri ve vazgeçme sebepleri olarak yalnız olmaları dikkate çarpmıştır. Spor salonuna bir arkadaşı ile yazılan veya yürüyüşe arkadaşı / eşi ile çıkanların daha az sıkıldığı hatta eğlenceli bir hale getirdiğini söyleyebiliriz.

Motivasyon melodisi

Sevdiğiniz bir şarkının nakaratını veya melodisini içinizden mırıldanmak, sizi daha çok motive edecek ve yaptığınız egzersizin zorluğundan veya sıkıcılığından kafanızın dağılıp başka bir yöne odaklanmanızı sağlayacaktır. İsterseniz sevdiğiniz şarkıları peş peşe söyleyerek ve buna konsantre olarak zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile.

Yeni şeyler deneyin

Sürekli aynı egzersizleri yapmak bir zaman sonra sıkıcı gelebilir. Örneğin spor salonunda normal egzersiz programınıza, dışarıdan bakıldığında size en eğlenceli gelen spor aletini de ekleyebilirsiniz. Yürüyüş yaparken hep aynı parkurlarda yürümek yerine, sürekli rotanızı değiştirerek veya manzaralı yerler seçerek daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Gelişiminizi takip edin

İlk başta sanki hiçbir değişim göremeyecekmişsiniz gibi gelse de, sabırla ve takiple yapılan fitness, yürüyüş ve egzersizler zaman içerisinde faydasını gözle görülür biçimde sunacaktır. Bunun için kilo, basen, göbek çevresi vs. ölçümlerinizi haftada bir düzenli yaparak gelişimi gözlemleyin. Bu rakamlarda göreceğiniz en ufak gelişmeler sizin egzersizlere devam etmeniz için gerekli motivasyonu fazlası ile sağlayacaktır.

Kısa egzersizleri de deneyin

Uzun egzersizler size fazla sıkıcı geliyorsa bunların yerine, kısa ve daha az sıkıcı olan egzersizleri tercih edebilirsiniz. Google’da veya Youtube’da 20 dakikanın altında yapılabilecek egzersizler, evde 10 dakikada uygulanabilen karın egzersizleri vb. aramalar yaparak bu tip egzersizler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Organizasyonlara katılın

İnternetten arama yaparak, bulunduğunuz şehirdeki sportif organizasyonların listelerine ulaşabilirsiniz. Özellikle dağ yürüyüşü, orman yürüyüşü, kros koşu grupları, jimnastik ve dans grupları / kursları gibi ücretsiz ve halka açık bir sürü etkinliğin olduğunu göreceksiniz. Böyle sosyal spor etkinliklerine katılmak çok hoşunuza gidecek ve bir an bile sıkılmayacaksınız.

Dinlenmeyi de unutmayın

Çok hızlı sonuç alacağım mantığı ile haftanın her günü aşırı yorucu egzersizler yapmak yerine bazı günlerde kendinizi ve kaslarınızı dinlendirin. Sürekli yorgun kaslarla çalışmak size fayda yerine zarar sağlayacaktır.

Bol oksijen bulunan ortamları tercih edin

Eğer fırsatınız varsa, egzersiz ve sporu daha bol oksijeni bulunan daha yeşil ortamlarda gerçekleştirmeye çalışın. Bu sizi stresten uzaklaştıracak ve bol oksijen sayesinde spor daha kolay ve sağlıklı bir hale gelecektir.

Sizin de kendi kendinizi motive etme yollarınız varsa yorumlar bölümünden bizimle ve bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz.

Arzu YURT
Cildimin güzel gözükmesine özen gösteririm, ve bu konuda yaptığım araştırmaları da sizlerle paylaşmak istiyorum. Yazılarımı beğenip, yorumlarınızı eksik etmezseniz sevinirim. Hakkında sayfasından daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here