Hindistan Cevizi Yağının Güzellik İçin 15 Kullanım Alanı

Hindistan cevizi yağı

Güzellik ipuçları verirken elimizden geldiği kadar doğal malzemelerin kullanıldığı tarifler ve önerileri yayınlamaya gayret ediyoruz. Daha önce de kabartma tozunun güzellik alanında kullanılışlarını konu olarak ele almıştık. Kullanım alanı açısından mucize sayılabilecek Hindistan cevizi yağı da bu doğal malzemelerden birisi olarak incelenmeyi hak ediyor.

Hindistan cevizi yağı ülkemizde pek kullanılmasa da Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da yemeklere katılarak faydalanılıyor. Ama bu faydalı yağın tüm nimetleri yemeklere lezzet katmak değil. Sağlık ve güzellik için bir çok faydası bulunan bu mucize yağı çok çeşitli güzellik ve bakım işlemleri için kullanabilirsiniz. İsterseniz ilk önce cilt açısından faydalarına bir bakalım;

Hindistan Cevizinin Cilde Faydaları

Hindistan cevizi tüketiminin fazla olduğu ülkeler genellikle dünyanın en sağlıklı ülkeleri olarak bilinir. Herhalde bu bir tesadüf olamaz.

 • Hindistan cevizi enerjinizi arttırır ve vücutta yağ yakımını hızlandırır (1).
 • İçerisinde bulunan Laurik asit sayesinde bakteri, virüs ve mantarları yok ederek, cilt enfeksiyonlarını engeller (1).
 • Hindistan cevizi cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlamakta çok etkilidir (2).
 • Yaraların ve yara izlerinin iyileşmesine yardımcı olur (3).
 • Saçların güçlenmesini sağlar, koparak dökülmeleri azaltır (4). Hindistan cevizinin saça faydaları konusundan tüm faydalarını inceleyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Saçlar İçin Kullanım Alanları

1. Kuvvetli bir saç kremi

Hindistan cevizi yağı ile saç kremi

Hindistan cevizi yağı saçlarınıza derinlemesine bakım yapan bir krem olarak kullanılabilir. Ellerinize az miktarda Hindistan cevizi yağı alarak saç derinizi ovarak masaj yapın. Daha sonra saç diplerinden uçlarına doğru tek yönde sürmeye devam edin. Saçlarınızı tarayın ve gevşek bir topuz yapın. Saçlarınız bu şekilde bir gece geçirsin ve sabah uyandığınızda yıkayıp durulayın. Hindistan cevizi yağı kurumuş ve parlaklığını yitirmiş saçlarınızın hasar görmesini önleyerek yeniden canlandıracaktır (5).

2. Statik elektrik yok edici

Saçlarda statik elektrik

Elbiselerinizi giyip çıkartırken, özellikle yünlü giysilerde saçlarınız çıtır çıtır ediyorsa saçlarınızda aşırı derecede statik elektrikle yüklenmiş olabilir.

Saç kremi olarak kullandığınız Hindistan cevizi yağı aynı zamanda saçlarınızdaki statik elektrikten dolayı oluşacak kötü etkileri de yok edecektir. Ama en garantisi yine de toprakta yalın ayakla dolaşmak vücudunuzdaki bütün birikmiş elektriği toprağa iletecektir.

3. Bukle düzleştirici

Hindistan cevizi yağı ile saç düzleştirme

Hindistan cevizi yağının en iyi kullanım alanlarından birisi de bukle düzleştiricidir. Doğal bir yağ olduğu için suyu iterek buklelerin oluşmasını önler. Üstelik de bunu yapabilmek için birazcık Hindistan cevizi yağını elinize dökün ve saçınızdaki bukleli bölümlere avuçlar şekilde sürün. Buradaki saçların yumuşayarak düzleştiğini göreceksiniz. Özellikle ısı kaynaklı saç düzleştiriciler ile saçlarınıza fön çekmeden önce Hindistan cevizi yağı sürerek saçlarınızda ısı yüzünden oluşacak hasarı minimuma indirebilirsiniz.

4. Uçuşan saçlar için

Uçuşan saçlar

Saçlarınız bazen kendiliğinden daha ince bir parçası sizin istediğinizden bağımsız halde gezinebilir. Bu tip uçuşan saçların önüne geçmek için Hindistan cevizi yağı yardımınıza koşabilir.

Yağı avucunuzda ovalayıp, uçuşan bölümlerin üzerinde elinizle saçlarınıza sürerek tekrar uçuşmasına engel olabilirsiniz. Bunu her şampuanla saç yıkadıktan sonra yaparak bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Cilt İçin Kullanım Alanları

5. Makyaj temizleme

Makyaj temizleme

Bu mucizevi yağın cilt için en belirgin kullanım alanlarının başında makyajı kusursuz temizlemesi geliyor. Biraz Hindistan cevizi yağını bir pamuğa dökerek göz çevrelerini dairesel hareketlerle ovalayın. Makyajı çıkardığını ve göz çevrenizi temizlediğini göreceksiniz. Anti-bakteriyel ve nemlendirici özelliklerin ikisini bir arada taşıması ve cildi onarıcı etki göstermesi Hindistan cevizi yağının çok kullanışlı bir makyaj temizleyici olmasını sağlıyor (6).

6. Güneş yanıkları için

Güneş yanıkları için hindistan cevizi

Güneşte aşırı kaldığınız hissettiğinizde ve hafiften yanıklar ağrı hissettirmeye başladığında, yanık olan bölgeleri nemlendirmek ve yumuşatmak için Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Cildinizi hem iyileştirir hem de ihtiyacı olan nemi sağlar. Artık yoğurt sürmek yerine bu mucizevi yağı da denemenin zamanı geldi.

7. Göz kremi

Göz kremi

Göz çevresindeki deri cildimizin en hassas bölgelerindendir. BU bölge için gerekli beslenmeyi ve nemi Hindistan cevizi yağı sağlayabilir. Bu bölgede oluşacak kırışıklıkları da önleme konusunda son derece başarılıdır. Bir pamuk yardımı ile göz çevrenize bu yağı sürerek bu bölgeyi bebek yumuşaklığına getirebilirsiniz.

8. Güneş kremi

Boş bir sprey şişenin içine biraz Hindistan cevizi yağı koyun ve sahilde yanınızda götürün. Güneşte daha iyi bronzlaşmak için cildinize sıkarak kullanabilirsiniz.

9. Tıraş kremi

Özellikle hassas ciltlerde tıraş kremi olarak kusursuz olarak kullanılabilir. Eğer piyasadaki tıraş kremlerinin içindeki kimyasallara alerjiniz varsa size Hindistan cevizi yağını köpürterek tıraş kremi olarak kullanmanızı öneririz.

10. Masaj yağı

Hindistan yağı ile masaj

Cilt tarafından hızlı bir şekilde emilmediği için Hindistan cevizi yağı, masaj yağı olarak kullanılmaya da oldukça elverişlidir. Ayrıca masaj yaparken de aşırı kaygan olmaması diğer bir avantajıdır.

11. Nemlendirici

Nemlendirici Hindistan cevizi yağı

Doğal bir nemlendirici arıyorsanız Hindistan cevizi yağını ilk tercihlerden birisi olarak değerlendirebilirsiniz. İçerisindeki yağlı asitler sayesinde nemin ciltte hapsedilip daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlar. Dirsekleriniz gibi cildinizdeki pürüzlü noktalara sürerek gereken neme sahip olmalarını sağlayabilirsiniz.

12. Dudak kremi

Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri bir bariyer oluşturarak nemi tutar. Dudaklarınızı yumuşak ve sağlıklı tutmak için doğal dudak kremi olarak kullanabilirsiniz.

13. Ölü deri kremi

Tırnak çevreleri gibi kuru ve yıpranmış görünen derileri yumuşatmak ve iyileştirmek için Hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz. Yatmadan önce tırnaklarınızı 3 dakika Hindistan cevizi yağı içinde bekletebilirsiniz.

14. Vücut fırçalama

Ciltteki ölü deriyi söküp atmak için fırçaya bir parça Hindistan cevizi yağı sürüp vücudunuzu ovabilirsiniz. Ölü derilerden kurtulmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

15. Yüz fırçalama

Yüzünüzdeki ölü derilerden kurtulmak için de yumuşak bir fırçaya Hindistan cevizi yağı sürerek yüzünüzü ovalayabilirsiniz. Yüzünüzdeki cilt bebek cildi gibi olacaktır.

16. Kilo Verme

Hindistan cevizi yağı kilo kaybetmek isteyenlere sıklıkla önerilir. Hindistan cevizi yağının vaatleri kulağa hoş geliyor olsa da, kilo vermeye olan etkisi için yapılan çalışma sayısı çok fazla değil. Birkaç çalışma, Hindistan cevizi yağının kilo kaybı üzerindeki yararını inceledi. Bazı çalışmalar katılımcıların vücut kitle indeksinde (VKİ) ve bel büyüklüğünde azalma olduğunu bildirirken, diğerleri değişikliğe sebep olmadığını bildirdi (7).

Hindistan Cevizi Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hindistan cevizi yağı yüzde tüylenme yapar mı?

Hindistan cevizini kullanan bazı kişiler tüylenme yaptığını kaydetmiştir. Genellikle hassas ciltlerde daha çok tüylenme yapabiliyor. Bu yüzden kullanmadan önce cildinizde küçük bir bölgede bir süre test ederek kendi cildinizin nasıl reaksiyon gösterdiğini kontrol edebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağında hangi vitaminler var?

Hindistan cevizi yağında C, E ve K vitaminleri bulunur. Bu faydalı yağ zengin bir mineral ve vitamin kaynağıdır. İçerisinde ayrıca niasin, potasyum, sodyum, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin ve bol miktarda protein yer alır.

Hindistan cevizi yağı saçta ne kadar kalmalı?

Hindistan cevizi yağı ile saçlarınıza ve saç derinize en az 4-5 dakika masaj yapın. Hindistan cevizi yağı saç deriniz tarafından tamamen emilebilmesi için en az 2 saat kadar saçta kalmalıdır. Bunun için saçlarınızı bir duş bonesi veya tülbentle kapatarak 2 saat bekleyebilirsiniz. Ardından şampuanla yıkayıp durulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı kaşa sürülür mü?

Hindistan cevizi yağı kaşa sürülür, çünkü kaş uzamasına ve kalınlaşmasına faydası vardır. Hindistan cevizi saçlar için hasarı önlediği gibi kaşlarınızın da hasar görmesini önleyip daha sağlıklı ve daha kalın çıkmasına yardımcı olur (5). Uygularken gözlerinize temas ettirmemeye özen gösterin.

Hindistan cevizi yağı buzdolabına konur mu?

Hindistan cevizi yağı buzdolabına konabilir. Çünkü Hindistan cevizi yağının oda sıcaklığında uzun süre tutulması bozulmasına sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için Hindistan cevizi yağını buzdolabında saklamak iyi bir fikir olacaktır.

Kaynakça:

 1. Coconut Oil Food Features (Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu)
 2. Fitokozmetikler (Ankara Üniversitesi Açık Ders)
 3. Hindistan cevizi yağının genç farelerde dermal yara iyileşmesi sırasında cilt bileşenleri ve antioksidan durumu üzerine topikal uygulanmasının etkisi (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)
 4. Hindistan cevizi yağı ile canlı ve parlak saçlar (Prof. Dr. İbrahim Uslu)
 5. Mineral yağ, ayçiçek yağı ve hindistancevizi yağının saç hasarının önlenmesine etkisi (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)
 6. Bazı Bitki Yağlarının Topikal Uygulamasının Anti-İnflamatuar ve Cilt Bariyeri Onarım Etkileri (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi)
 7. Kilo kaybı için Hindistan cevizi yağı: İşe Yarıyor mu? (Mayo Clinic)

14 Yorum

  1. Bir süre vermek doğru olmaz ama siz sonuçlardan memnun olana kadar uygulamaya devam edebilirsiniz.

  1. Tam aksine Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri bakterileri öldürerek sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olur.

  1. Saça zarar verdiğini hiç duymadık ama en çok kullanıldığı alanlardan birisi de saç bakımı.

  1. Organik olan ve bilinen markaların ürünlerini tercih ederseniz daha çok fayda görürsünüz.

 1. Arzu hanım, nsanları aydınlatmak ve faydalanmalarını sağlayan bu bilgilerinizi paylaşımınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum, teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage