Hindistan cevizi yağının güzellik için 15 kullanım alanı

Güzellik ipuçları verirken elimizden geldiği kadar doğal malzemelerin kullanıldığı tarifler ve önerileri yayınlamaya gayret ediyoruz. Daha önce de kabartma tozunun güzellik alanında kullanılışlarını konu olarak ele almıştık. Kullanım alanı açısından mucize sayılabilecek Hindistan cevizi yağı da bu doğal malzemelerden birisi olarak incelenmeyi hak ediyor.

Hindistan cevizi yağı ülkemizde pek kullanılmasa da Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da yemeklere katılarak faydalanılıyor. Ama bu faydalı yağın tüm nimetleri yemeklere lezzet katmak değil. Sağlık ve güzellik için bir çok faydası bulunan bu mucize yağı çok çeşitli işlemleriniz için kullanabilirsiniz. İsterseniz ilk önce cilt açısından faydalarına bir bakalım;

Hindistan cevizinin cilde faydaları

  • Hindistan cevizinin tüketiminin fazla olduğu ülkeler dünyanın en sağlıklı ülkeleridir. Bu bir tesadüf olamaz herhalde.
  • Hindistan cevizi enerjinizi arttırır ve yağ yakımını hızlandırır.
  • İçerisinde bulunan Laurik asit sayesinde bakteri, virüs ve mantarları yok ederek, cilt enfeksiyonlarını engeller.
  • Hindistan cevizi cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlamakta çok etkilidir.
  • Saçlarının güçlenmesini sağlar, koparak dökülmeleri azaltır.

Hindistan Cevizi Yağının Saçlar İçin Kullanım Alanları

Hindistan cevizi yağı ile saç kremi1. Kuvvetli bir saç kremi

Hindistan cevizi yağı saçlarınıza derinlemesine bakım yapan bir krem olarak kullanılabilir. Ellerinize az miktarda Hindistan cevizi yağı alarak saç derinizi ovarak masaj yapın. Daha sonra saç diplerinden uçlarına doğru tek yönde sürmeye devam edin. Saçlarınızı tarayın ve gevşek bir topuz yapın. Saçlarınız bu şekilde bir gece geçirsin ve sabah uyandığınızda yıkayıp durulayın. Hindistan cevizi yağı kurumuş ve parlaklığını yitirmiş saçları yeniden canlandıracaktır.

Saçlarda statik elektrik2. Statik elektrik yok edici

Elbiselerinizi giyip çıkartırken, özellikle yünlü giysilerde saçlarınız çıtır çıtır ediyorsa saçlarınızda aşırı derecede statik elektrikle yüklenmiş olabilir.

Saç kremi olarak kullandığınız Hindistan cevizi yağı aynı zamanda saçlarınızdaki statik elektrikten dolayı oluşacak kötü etkileri de yok edecektir. Ama en garantisi yine de toprakta yalın ayakla dolaşmak vücudunuzdaki bütün birikmiş elektriği toprağa iletecektir.

Hindistan cevizi yağı ile saç düzleştirme3. Bukle düzleştirici

Hindistan cevizi yağının en iyi kullanım alanlarından birisi de bukle düzleştiricidir. Doğal bir yağ olduğu için suyu iterek buklelerin oluşmasını önler. Üstelik de bunu yapabilmek için birazcık Hindistan cevizi yağını elinize dökün ve saçınızdaki bukleli bölümlere avuçlar şekilde sürün. Buradaki saçların yumuşayarak düzleştiğini göreceksiniz. Özellikle ısı kaynaklı saç düzleştiriciler ile saçlarınıza fön çekmeden önce Hindistan cevizi yağı sürerek saçlarınızda ısı yüzünden oluşacak hasarı minimuma indirebilirsiniz.

Uçuşan saçlar4. Uçuşan saçlar için

Saçlarınız bazen kendiliğinden daha ince bir parçası sizin istediğinizden bağımsız halde gezinebilir. Bu tip uçuşan saçların önüne geçmek için Hindistan cevizi yağı yardımınıza koşabilir.

Yağı avucunuzda ovalayıp, uçuşan bölümlerin üzerinde elinizle saçlarınıza sürerek tekrar uçuşmasına engel olabilirsiniz. Bunu her şampuanla saç yıkadıktan sonra yaparak bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Cilt İçin Kullanım Alanları

Makyaj temizleme5. Makyaj temizleme

Bu mucizevi yağın cilt için en belirgin kullanım alanlarının başında makyajı kusursuz temizlemesi geliyor. Biraz Hindistan cevizi yağını bir pamuğa dökerek göz çevrelerinde dairesel hareketlerle ovalayın. Makyajı çıkardığını ve göz çevrenizi temizlediğini göreceksiniz. Anti-bakteriyel ve nemlendirici özelliklerin ikisini bir arada taşıması da çok kullanışlı bir makyaj temizleyici olmasını sağlıyor.

Güneş yanıkları için hindistan cevizi6. Güneş yanıkları için

Güneşte aşırı kaldığınız hissettiğinizde ve hafiften yanıklar ağrı hissettirmeye başladığında, yanık olan bölgeleri nemlendirmek ve yumuşatmak için Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Cildinizi hem iyileştirir hem de ihtiyacı olan nemi sağlar. Artık yoğurt sürmek yerine bu mucizevi yağı da denemenin zamanı geldi.

Göz kremi7. Göz kremi

Göz çevresindeki deri cildimizin en hassas bölgelerindendir. BU bölge için gerekli beslenmeyi ve nemi Hindistan cevizi yağı sağlayabilir. Bu bölgede oluşacak kırışıklıkları da önleme konusunda son derece başarılıdır. Bir pamuk yardımı ile göz çevrenize bu yağı sürerek bu bölgeyi bebek yumuşaklığına getirebilirsiniz.

8. Güneş kremi

Boş bir sprey şişenin içine biraz Hindistan cevizi yağı koyun ve sahilde yanınızda götürün. Güneşte daha iyi bronzlaşmak için cildinize sıkarak kullanabilirsiniz.

9. Tıraş kremi

Özellikle hassas ciltlerde tıraş kremi olarak kusursuz olarak kullanılabilir. Eğer piyasadaki tıraş kremlerinin içindeki kimyasallara alerjiniz varsa size Hindistan cevizi yağını köpürterek tıraş kremi olarak kullanmanızı öneririz.

Hindistan yağı ile masaj10. Masaj yağı

Cilt tarafından hızlı bir şekilde emilmediği için Hindistan cevizi yağı, masaj yağı olarak kullanılmaya da oldukça elverişlidir. Ayrıca masaj yaparken de aşırı kaygan olmaması diğer bir avantajıdır.

Nemlendirici Hindistan cevizi yağı11. Nemlendirici

Doğa bir nemlendirici arıyorsanız Hindistan cevizi yağını ilk tercihlerden birisi olarak değerlendirebilirsiniz. İçerisindeki yağlı asitler sayesinde nemin ciltte hapsedilip daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlar. Dirsekleriniz gibi cildinizdeki pürüzlü noktalara sürerek gereken neme sahip olmalarını sağlayabilirsiniz.

12. Dudak kremi

Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri bir bariyer oluşturarak nemi tutar. Dudaklarınızı yumuşak ve sağlıklı tutmak için doğal dudak kremi olarak kullanabilirsiniz.

13. Ölü deri kremi

Tırnak çevreleri gibi kuru ve yıpranmış görünen derileri yumuşatmak ve iyileştirmek için Hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz. Yatmadan önce tırnaklarınızı 3 dakika Hindistan cevizi yağı içinde bekletebilirsiniz.

14. Vücut fırçası

Ciltteki ölü deriyi söküp atmak için fırçaya bir parça Hindistan cevizi yağı sürüp vücudunuzu ovabilirsiniz. Ölü derilerden kurtulmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

15. Yüz fırçası

Yüzünüzdeki ölü derilerden kurtulmak için de yumuşak bir fırçaya Hindistan cevizi yağı sürerek yüzünüzü ovalayabilirsiniz. Yüzünüzdeki cilt bebek cildi gibi olacaktır.

Bu yazı Ara 16, 2016 tarihinde güncellendi

10 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cilt Sitesi bitkisel yağlar, mineraller ve doğal malzemelerle daha güzel bir cilde kavuşmanız için çeşitli yazılar paylaşır. www.ciltsitesi.com sitemizdeki yer alan öneriler ve bilgiler asla doktor tavsiyesi yerine geçmez: Bu yazılarda yer alan maskeler, kürler ve doğal bakım önerileri kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye farklılık gösterebilir. Bu maskeleri uygulamak kişilerin tamamen uygulayacak kişinin kendi sorumluluğundadır ciltsitesi.com yazarları ve sahibi doğacak herhangi bir sorumluluğu kabul etmez.