6 Farklı Kadın Vücut Tipi Ve Yakışan Elbiseler

Kadın Vücut Tipleri

Giydiğiniz elbiselerin size yakışması için ilk önce vücut tipinize uygun giysiler olması gerektiğini biliyor musunuz? Doğru elbiseler giyip üzerinize yakıştırmak için önce vücut tipinizi belirlemeniz gerekiyor.

Endişelenmeyin! Bunu yapmanız çok zor olmayacak, aşağıda paylaştığımız 6 farklı vücut tipinden hangisinin sizinki olduğunu bulup yakışan giysiler hakkında fikir alabilirsiniz.

1. Düz Vücut Tipi (Dikdörtgen)

Düz Kadın Vücut Tipi

Düz bir vücut tipine sahipseniz vücudunuzun tüm bölgeleri aşağı yukarı aynı ölçülere sahiptir. Bu vücut tipi cetvel ve dikdörtgen vücut tipi olarak da bilinir. Bel bölgesi çok belirgin olmadığı için vücudun orta bölgesi bir dikdörtgeni andırdığı için bu ismi alır.

Bu Vücut Tipine Yakışan Elbiseler

Göbeği ve omzu açıkta bırakan elbiseler bu vücut tipi ile oldukça uyumludur. Bu kıyafete uyumlu şık bir kuşak veya kemer tercih edebilirsiniz. Bu taktik vücudunuzun bel bölgesini daha ince göstereceği gibi dikdörtgen vücuttan ziyade kum saati vücut tipinde görünmenizi sağlayacak. Düz vücut tipine sahip kişiler daha parlak renkleri ve farklı kesimleri denemekten korkmasınlar.

Dikdörtgen Vücut Tipine Yakışan Elbise

Bu Vücut Tipine Yakışmayan Elbiseler

Dikkati bel bölgenize toplayacak elbiselerden uzak durmalısınız. Katı ve şekil verilmemiş elbiseler sizin vücut tipinize pek uymayacaktır.

Bu Vücut Tipi Hangi Egzersizleri Yapmalı?

 • Pilates ve göbek egzersizleri ile abdominal bölgesini sıkılaştırmalısınız.
 • Vücudunuzun üst kısmındaki kasların kütlesini artırmak için göğüs ve sırt kaslarını çalıştıracak egzersizler önemli.
 • Kalça çevresini şekillendirmek için glutes hareketi ve squat yapabilirsiniz.

2. Elmas Vücut Tipi

Elmas Kadın Vücut Tipi

Elmas vücut tipinde kalça kısmı genişken kalçalara göre daha küçük göğüs çevresi görülür. Göğüslerinizin alt kısmından başlayarak ovale benzer bir vücut şekli vardır. Bu vücut şekline sahip kişiler genellikle bel çevresinden kilo almaya elverişlidir. Üst bacak kısımları da hafif kiloludur. Vücudun alt tarafındaki bu kilolu görüntüye rağmen kollar incedir. Bacakların alt kısmı da tıpkı kollar gibi zayıf ve güzel görünür.

Bu Vücut Tipine Yakışan Elbiseler

Göğüs kısmı ile denge sağlayacak ve bu kısmı daha hoş gösterecek elbiseler bu vücut tipine yakışacaktır. Bu vücut tipinde daha zayıf gösteren pantolon ve etekler tercih edilebilir. Koyu renkli jeanler ve pantolonlar daha zayıf gösterecektir. Alt bacaklar çekici gözüktüğü için bu kısımları açıkta bırakacak elbiseler daha iyi olacaktır. Kuşaklı üstler ve elbiseler tercih etmeniz bu vücut tipi ile oldukça uyumlu olur. Omuzu açıkta bırakan ve straples elbiseler de elmas vücut tipine en çok yakışan elbiselerdendir.

Elmas Vücut Tipine Yakışan Elbiseler

Bu Vücut Tipine Yakışmayan Elbiseler

Kalem eteklerden ve koni şeklindeki pantolonlardan uzak durmalısınız. Gösterişli ve aşırı süslü üstleri, büyük baskılı tişörtleri ve kalın atkıları da gardrobun en alt ücra köşelerine doğru gönderin.

Bu Vücut Tipi Hangi Egzersizleri Yapmalı?

 • Omuzları geliştirecek dambıl egzersizleri yapmalısınız.
 • Göğüs kaslarını çalıştıracak itme egzersizleri sizin için uygun olacaktır.

3. Armut Vücut Tipi (Üçgen)

Armut Kadın Vücut Tipi

Göğüs çevreniz normalden inceyken kalçalarınız normale göre daha geniş ise armut tipi bir vücuda sahipsiniz. Bu vücut tipi üçgen veya kaşık olarak da bilinir. Bu vücut tipine sahip kadınlar genellikle şikayetçidir ama doğru giyim ile muhteşem görünmeyi sağlayabilirler.

Bu Vücut Tipine Yakışan Elbiseler

Kepçe yakalı ve kayık yaka üstler bu vücut tipine sahipseniz dolabınızın başköşesinde durmalı. Omuz kısmınızı daha geniş gösterecek bu elbiseler sizin vücut tipinize en çok yakışan elbiseler. Görünüşünüzü daha dikkat çekici hale getirmek için göz kamaştırıcı bilezikleri ve aksesuarları tercih edebilirsiniz. Destekli ve dolgulu sütyenler ince olan göğüs kısmınızı alt kısma göre dengelemenizi sağlayacaktır.

Armut Vücut Tipine Yakışan Elbiseler

Bu Vücut Tipine Yakışmayan Elbiseler

Sigara paça pantolonlardan, balon elbiselerden ve dar eteklerden uzak durun.

Bu Vücut Tipi Hangi Egzersizleri Yapmalı?

 • Vücudunuzun üst kısmını ve kollarınızı geliştirecek egzersizler tercih edin.
 • Lunge hareketleri ile baldır kaslarınızı geliştirin.
 • Geniş kalça kaslarını daha sıkı hale getirecek çeşitli hareketler deneyebilirsiniz.

4. Külah Vücut Tipi

Külah Vücut Tipi

Oldukça çekici ve bayanlar tarafından istenilen bir vücut tipi. Bu vücut tipinin dünyaca ünlü manken Naomi Campbell’ın vücut tipi olduğunu söylememiz yeterli olacaktır sanırım. Bu vücut tipine sahipseniz geniş omuzlarınız, ufak kalçalarınız ve ince ve zarif bacaklarınız var demektir. Bel kısmı çok öne çıkmasa da genel olarak vücudun üst kısmı görkemli gözüktüğü için dikkati belden yukarı çekmek giyim açısından faydalı olacaktır.

Bu Vücut Tipine Yakışan Elbiseler

Boyun çevresi katlı olan üstler, peplum bluzlar, satin elbiseler, v-yaka giysiler, kabarık etekler ve uzun elbiseler bu vücut tipine çok yakışır. Ayrıca arka cepleri olan kotlar, düşük belli jeanler, ön cebi olan etekler, şortlar, balık kesim elbiseler de tercih edilebilir.

Külah Vücut Tipine Yakışan Elbise

Bu Vücut Tipine Yakışmayan Elbiseler

Bol ve şekilsiz üstlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Kalem etekler, konik jeanler, dar pantolonlar pek sizin tarzınıza uygun değil. Omuz taraflarında yatay çizgili üstler de sizi çok şık göstermez.

Bu Vücut Tipi Hangi Egzersizleri Yapmalı?

 • Bu vücut tipi için vücudun alt tipini çalıştıran squat ve lunge tarzı egzersizler kesinlikle en önemli egzersizlerdir.
 • Kollar için kas kütlesini artırmadan diri görünmesini sağlayacak düşük ağırlıkta çok tekrarlı egzersizler tercih edilebilir.
 • Karın bölgesi için bükülme hareketleri uygun olacaktır.

5. Kum Saati Vücut Tipi

Kum Saati Kadın Vücut Tipi

Bu vücut tipine sahipseniz şanslı kadınlardan birisiniz. Kalça ölçüleriniz göğüs ölçülerinizle oldukça dengeli bir şekilde, bu da belinizin daha güzel ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu vücut tipindekilerin genellikle tüm vücudu orantılıdır. Genelde omuzlar da hafifçe yuvarlak ve kalçalarla aynı hizadadır. Bacak boyu ve üst vücut boyu dengesi de yerindedir. Bu kadar çekici bir vücut tipine sahip kadınların yapacakları tek hata yanlış giysiler tercih etmek olabilir. Bunu önlemek için yakışan giysilere bir göz atalım.

Bu Vücut Tipine Yakışan Elbiseler

Muhteşem kıvrımlarınızı, dengeli oranlarınızı ve bel bölgenizi vurgulayacak giysiler size çok yakışacak. Bluz veya elbisenizin üzerinde geniş kuşaklara sahip olmanız ortaya çok estetik bir görüntü çıkaracak. Sarmalayan üstler, dar bluzlar ve etekler de kum saati vücut tipinde çok şık duran giysiler. Tam oturan ceketler ve elbiseler de vücut hatlarını ön plana çıkaracağı için uygun olacaktır. Kalem etekler, bel kısmı pileli elbiseler de bel kısmına olan vurguyu artırır. Burnu açık ve yüksek topuklu ayakkabılar zerafetinizi tamamlayıcı olacaktır.

Kum Saati Vücut Tipine Yakışan Elbise

Bu Vücut Tipine Yakışmayan Elbiseler

Şekilsiz, bol ve gevşek üstlerden ve elbiselerden uzak durun. Aşırı süslü ve şatafatlı elbiseler de sizin için pek uygun olmayacaktır.

Bu Vücut Tipi Hangi Egzersizleri Yapmalı?

 • Vücudun postürünü düz tutmaya yarayacak egzersizler uygundur.
 • Çok fazla kas grubunu çalıştıran plank hareketleri bu vücut tipinin genel yapısını korumak için yapılabilir.
 • Bu vücut grubu birden fazla kas grubunu çalıştıran egzersizleri tercih etmeli.

6. Oval Vücut Tipi

Oval Kadın Vücut Tipi

Tip olarak dikdörtgen vücut tipine benzese de hatlar biraz daha oval ve daha kilolu bir görünümdedir. Elma vücut tipi olarak da bilinir. Bu vücut tipine sahip olanlar ilk olarak göbek bölgesinden kilo alırlar. Bu yüzden bu vücut tipi en çok istenmeyen vücut tiplerindendir. Ama bu moralinizi çok bozmasın. Ünlü oyuncu Kate Winslet de bu vücut tipine sahip oldukça çekici bir örnek. Bel detayları pek belli olmaz ve genellikle vücudun orta kısmı en geniş bölümü olarak göze çarpar. Bacaklar dolgun veya zayıf olabilir.

Bu Vücut Tipine Yakışan Elbiseler

Dekolte bölgesi kare olan üstler bu vücut tipine çok yakışır. V-yaka ve U-yaka da tercih edilebilecek üst alternatifleridir. Sarma elbiseler, etekler ve ceketler vücudunuzun orta kısmını daha ince gösterecektir. Dikey çizgili giysiler, peplum üstler, tunikler, kemerli elbiseler, geniş yakalı ceketler , çok cepli ve cepleri kalçalara yakın kargo pantolonlar, dizüstü etekler bu vücut tipine uygundur. Takı olarak uzun ve ince küpeler, dekolteye düşen kolyeler tercih edilebilir.

Oval Vücut Tipine Yakışan Elbise

Bu Vücut Tipine Yakışmayan Elbiseler

Konik  pantolon veya kotlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Gevşek vücuda oturan üstler de sizi pek çekici göstermez. Enine çizgili elbiseler, katlı giysiler, pileli etekler, dar tişörtler, sarkık ceketler, kısa ve kalın küpe ve kolyeler, ağır botlar uzak durmanız gereken diğer giysiler.

Bu Vücut Tipi Hangi Egzersizleri Yapmalı?

 • Yoğun olarak yağ yakıcı kardiyo hareketleri tercih edilmeli.
 • Plank hareketleri ve pilates çok faydalı olacaktır.
 • En çok kaloriyi daha geniş olan kas grupları yakacağı için bacak hareketleri çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage