Yüz Egzersizleri

Yüz egzersizleri

Günde sadece 10 dakikanızı ayırarak yapacağınız yüz egzersizleri yaşıtlarınızdan daha genç, gergin ve sağlıklı bir yüz cildine sahip olmanızı sağlayacak. Biliyoruz, yaşlanmamak için kırışık önleyici kremler ve nemlendiriciler kullanılıyor. Yüz kaslarınız ve cildiniz dışarıdan müdahale ile bir süre korunabilir ama onu çalıştırırsanız sürekli korunma sağlayabilirsiniz. Yüzünüzdeki tüm hareketleri bu kaslar sağlar. Güldüğünüzde veya surat astığınızda cildin altında çalışan kaslar var.

Yüzünüzde çalışan bu kasların egzersizler ile çalıştırılması sayesinde kaslarınız yüz mimiklerinizi hızlı ve sağlıklı bir biçimde yapmayı sürdürürler. Bu sayede cildiniz sarkmaz ve yaptığınız mimiklerin kenarlarında kırışıklıklar ya da çizgiler oluşmaz. İşte günde 10 dakikanızı ayırarak uygulayabileceğiniz yüz egzersizleri;

Alın Egzersizleri

Alın EgzersizleriBaşlamadan önce cildinize ve parmak uçlarınıza az bir miktarda nemlendirici uygulamanızda fayda var. Bu sayede cildinize zarar vermenin önüne geçmiş olacaksınız. Alın bölgesi için uygulayabileceğiniz 3 tip egzersiz bulunuyor. Bunlar;

1. Parmak uçlarınızı göz kapaklarınıza koyun ve onları sabit tutarken bir yandan kaşlarınızı yukarı kaldırın. Bu işlemi 10 kere tekrarlayın. Eğer göz kapaklarınızı sabit tutabiliyorsanız bu hareketi parmaklarınızı kullanmadan gözlerinizi sıkıca kapatarak da uygulayabilirsiniz.

2. Gözleriniz tam karşıya bakacak şekilde sabitken alın derinizi parmaklarınızla gerdirin. Bu şekilde 10 saniye durun.

3. Tıpkı ilk egzersizdeki gibi göz kapaklarınız sabitken kaşınızı kaldıracaksınız. Ama bu sefer sırayla önce bir kaşınızı sonra diğer kaşınızı kaldıracaksınız. Bu şekilde her kaş için 10 kere tekrar edin.

Göz Egzersizleri

Göz egzersizleriGözlerinizi kapatın ve aşağı doğru bakmaya çalışın. Kaşlarınızı yukarı kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. Bu hareket kaslarınızın kasılmasını ve güçlenmesini sağlayacak.

Aynanın karşısına geçin ve göz altı derinizi parmak uçlarınızla çekip yukarı kaldırarak kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. İlk başlarda biraz zor gelebilir ve gözlerinizi kısabilirsiniz. Ama gözlerinizi kısmak yerine açabildiğiniz kadar açık tutmaya çalışın. Gözlerinizi kısarak göz çevresinde kırışıklıklar oluşturmak istemezsiniz. Göz altı torbalarının ve morluklarının oluşmasını önlemek için bu egzersiz son derece etkilidir. Kan akışını hızlandırır ve göz altı kaslarınızı güçlendirir. Zaten hareketi yaptıktan sonra bile bu hissi hissedeceksiniz.

Göz çevresindeki kırışıklıklar için daha önce yayınlamış olduğumuz yüz yogası yazısını da incelemenizi şiddetle öneriyoruz.

Yanak Egzersizleri

Yanak EgzersizleriGülümseyebildiğiniz kadar geniş gülümseyin ve parmaklarınızla gülümsemenizin bittiği elmacık kemiklerinizin üstünden yanaklarınızı tutun. Parmaklarınız orayı sabitlerken dudaklarınızı itebildiğiniz kadar aşağı itin.

Aynanın karşısına geçin ve sadece bir yanınız görünecek şekilde yan dönün. Bu şekilde gülümseyebildiğiniz kadar geniş gülümseyin ve yanak kasınızı gülümserken yukarı doğru çekin ve böyle durun. 10 saniye böyle durduktan sonra diğer yanak için de aynı işlemi tekrarlayın. Her iki yanağınız için 10 ar kere bu işlemi tekrarlayın.

Alt Çene Hattı Egzersizleri

Cildinizin sarkmaya başladığını ilk önce bu bölgede gözlemlersiniz. Bu yüzden bu bölgede yapacağınız egzersizler gerçekten çok önemli.

İlk egzersiz acı bir şey yediğinizde yaptığınız hareketi yapmak. Alt çeneniz ağzınızdan uzaklaşırken yanaklarınız gerilmesi hareketi. Bu hareketi yapıp bu şekilde 10 saniye kalın. Hareketi yaparken gerçekten acı şeyler yiyebilirsiniz. Hem hareketi daha doğal yapmış olursunuz hem de acı metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Ağzınızı hafifçe açın ve suratınızın alt tarafını ekşitirmiş gibi yapın. Elmacık kemiklerinizi sabit tutarak bu hareketi tekrarlamaya çalışın. Bu hareketi 10 kere tekrar edin. Daha sonra bu hareketi sağ tarafı ve sol tarafı sırayla hareket ettirerek yapmaya çalışın. 10 ar kere de öyle yaparak egzersizi bitirin.

Dudak Egzersizleri

Dudak EgzersizleriDudak çevresinde bulunan kaslar siz yaşlandıkça daha çabuk sarkmaya başlar. Bu sebeple düzenli olarak bu egzersizi yapmalısınız;

Ağzınızı geniş bir şekilde açarak kapatmadan “O” harfi yaparak 3 saniye bu şekilde bekleyin. Bu hareketi 10 kere tekrarlayarak 1 seti tamamlayın.

Baş parmaklarınızı üst dudaklarının bitiminin hemen altına koyarak iki yana doğru esneterek çekin. Bu sırada alt çene kaslarınızla da geri itmeye çalışın. Bu egzersizi de 10 kere tekrar edin.

Ağzınızı açabildiğiniz kadar geniş açın. Üst dudağınızın üstündeki kasları yanlara doğru parmaklarınızla itin. Bu hareketi de 10 kere tekrar edin.

Boyun ve Gerdan Egzersizleri

Boyun ve Gerdan EgzersizleriBu iki egzersiz birbirine çok benzediği için aynı başlık altında vermeyi uygun gördük. Özellikle kat kat olmuş gerdan ve gıdının ne kadar rahatsız ettiğini tahmin edebiliyorsunuzdur.

Pürüzsüz bir boyun için, ağzınızı kapatın ve tavana bakın. Geriye doğru esneyebildiğiniz kadar esnerken, alt dudağınızı üst dudağınızın üzerine götürün. Denedikçe daha fazla esnediğinizi göreceksiniz. Maksimum esneme için alt dudağınız üst dudağınızın üzerindeyken gülümseyebildiğiniz kadar gülümseyebilirsiniz.

Özellikle çifte katlanmış gerdanlar için önemli olan bu harekette de ağzınızı kapatıp tavana bakın. Sadece bu sefer ağzınız ile “O” harfi şekli yapmanız gerekiyor.10 saniye böyle kalın. Harekete alıştıkça süresini uzatabilirsiniz.

Egzersiz Sonrası Bakım

Günlük yüz egzersizlerinizi bitirdikten sonra, ağzınızı genişletebildiğiniz kadar genişletin ve ödül olarak içinize çekebildiğiniz kadar oksijeni çekin. Egzersiz yapan hücrelerin ve kasların bu oksijene gerçekten ihtiyacı var. Derin bir nefes alarak bir kaç saniye bekletin ve geri verdikten sonra rahatlayın.

Elinize az miktarda sıvı nemlendirici alarak hızlıca hareketlerle yüzünüze yayın. Ardından yanaklarınızı hafif hafif çimdikleyerek o bölgedeki kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.

3 Yorum

  1. videolu gösterim olsa daha iyi olurdu hareketi yanlış uygularsak kötü sonuçları olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage