Hayat kolaylaştıran 15 makyaj ipucu

Makyaj yapmak güzel hissetmenizi ve öz güven artmasını sağlar. Dışarı çıkarken süreceğiniz makyaj malzemeleri size ayrı bir hava katmaktadır.

Hal böyleyken makyaj yapmanın ipuçlarına da gereksinim duyarız. 15 ipucu ile makyaj yapmak olduğundan daha zevkli bir hal alacaktır.


Makyaj ipuçları;

 • Nemli yüzünüze kapatıcı uygularsanız çok daha uzun süre kalıcı olacaktır, bu da yapacak olduğunuz makyajın cildinizde durma süresini uzatır.
 • Gözlerinizi büyük ve iri göstermek isterseniz altlarına ve göz kapaklarına aydınlatıcı, beyazlatıcı kullanabilirsiniz.
 • Kaslarınız seyrek ise makyajınızın görüntüsünü olumsuz olarak etkileyecektir. Kaş renginize uygun kalemi seçerek kaşlarınızın bu görüntüsünü değiştirebilirsiniz.
 • Eyeliner sürerken gözlerinizi yanlardan hafifçe çekerek gerilmesini sağlamalısınızdır. Bu şekilde sürülen eyeliner daha simetrik olacaktır.
 • Rimelinizin içerisine 3-4 damla kadar badem yağı karıştırırsanız rimel sürerken aynı zamanda kirpikleriniz uzar, gelişir ve sıklaşır.
 • Maskara kullanmadan önce kirpiklerinizi kirpik kıvırıcı ile kıvırırsanız daha hacimli görünürler. Bunun üzerinden maskaranız ile kirpiklerinize darbe uygulayarak sürerseniz istediğiniz kirpik görünümüne kavuşabilirsiniz.
 • Far seçimlerinizi yaparken göz renginizin tonunu ihmal etmemelisiniz. Seçeceğiniz far tona ton olursa gözlerinizin görünümünü boğacaktır.  Bunun yanı sıra örneğin; Gözleriniz mavi ise gri tonlarında simli bir far bakışlarınızı muazzam kılacaktır.
 • Ruj seçimlerinde; makyajla aynı renk ruj kullanımı artık tercih edilmemektedir. Bunun sebebi ise gözleriniz ve rujunu aynı renk iken bütün dikkatleri gözleriniz çekecektir. Bu makyajınızı dudaklarınızı renklendirerek tamamlarsanız dikkati gözlerinizden uzaklaştırmış tüm yüzünüze dağıtmış olursunuz.
 • Rimelinizin fırçası nasıl olursa olsun kıvırcık kirpikler elde edebilirsiniz.  Rimel sürerken hafifçe aşağıya doğru bakıp fırçanızın kirpiklerinizi yukarı doğru bükmesini sağlayacak ve son hamle olarak da fırçanızı sadece kirpik uçlarınızda kullanacaksınız. Bu hamleler ile dolgun ve uzun kirpikler elde edebileceksiniz.
 • Allık kullanımı makyajınızda önemli yer oynamaktadır. Yüz hatlarınızı netleştirmek ve keskinleştirmek için allığa ihtiyaç duyarsınız. Allığınızı sürerken dudaklarınızı gerginleştirin ve elmacık kemiklerinizi belirmek adına sert çizgiler şeklinde allığınızı yedirin. Eğer yüzünüz yuvarlak ise keskin hatları allık ile elde edebilirsiniz. Bu sayede makyajınız kusursuz görünecektir.
 • Makyaj yaparken yüzünüzde ki güneş lekelerini, çilleri ve renk bozukluklarını teninize uyum sağlayacak aynı zamanda yüzünüzün hava almasını sağlayacak bir kapatıcı ile sağlayabilirsiniz.
 • Maskaranızın fırçası ince ince ve tarak şeklinde olursa kirpiklerinizin daha kolay ayrılmasını ve daha dolgun görünmesini sağlar.
 • Rujunuzu sürmeden önce dudak kalemi yardımı ile dudak hatlarınızı belirlerseniz rujunuz çok da hoş ve kalıcı olacaktır.
 • Gözünüzün içerisine süreceğiz kalem, gözlerinizi daha iri gösterecektir. Gece makyajı yaparken bu önerilerimize kulak asabilirsiniz.
 • Kapatıcılarınızı yüzünüzün hava alışını engellemeyecek malzemelerden seçerseniz hem makyajlı kaldığınız süre içerisinde hem de temizlerken rahat edeceksiniz.

Makyaj da yanlış malzeme kullanmak veya temizlemeden uyumak yüzünüzün yorulmasına sebep olur bu da ilerleyen zamanlarda kırışıklık olarak size geri dönecektir. Makyajınızı bu önerileri dikkate alarak yapmanız halinde istediğiniz görünüme daha kısa yoldan ve daha kalıcı olması avantajları ile ulaşırsınız. Kusursuz görünmeyi makyaj yardımı ile sağlıyorsanız önerilerimiz günlük hayatlarınızda ki isteklerinize karşılık verecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here