Hangi Makyaj Fırçası Ne İçin Kullanılır

Yeni başlayanlar için makyaj fırçalarını tanımak ve hangi fırçayı hangi amaçla kullanacağını bilmek biraz karışık olabilir. Çok fazla makyaj fırçası çeşidi var ve gerçekten hepsinin kullanılacağı farklı yerler var. Gelin sözü uzatmadan bugün birlikte fırçaları listeleyelim ve ne işe yaradıklarını dilimiz döndükçe anlatalım:

1. Fondoten Fırçası

Fondoten Fırçası

Adından da anlaşılacağı gibi bu fırça sıvı fondoteni uygulamak için dizayn edilen bir makyaj fırçası. Fırçanın kıllarının sık ve uzun olması pürüzsüz ve çizgisiz bir kapatıcılık sağlıyor. İsterseniz direk fırçaya uygulayabileceğiniz gibi dilerseniz yüzünüze uyguladıktan sonra bu fırça yardımı ile yüzünüze yayabilirsiniz. Bu sayede daha az fondoten kullanarak daha kesin sonuçlara ulaşabilirsiniz. Eğer bir fondoten fırçası satın alıp almamak konusunda kararsız kalıyorsanız şunları düşünün:

  1. Daha fazla hijyen sağlar.
  2. Uyguladıktan sonra ellerinizi yıkamanız gerekmez.
  3. Fondoteni daha eşit ve kusursuz sürmenizi sağlar.

Kullanımı:

Fondoten Fırçası Kullanımı

2. Dudak Fırçası

Dudak Fırçası

Dudak kalemini kullanışlı bulmuyorsanız dudaklarınıza çizgi çekebilmenin en iyi yolu dudak fırçasıdır. Fırçanın ucunun bir kısmı yontulmuş gibidir ve bu uç size çizgi çekerken oldukça yardımcı olur. Kısa ve sert kılları düzgün bir çizgi çekmeniz için dizayn edilmiştir. Eğer rujunuzu ev arkadaşınız veya kardeşiniz ile paylaşıyorsanız bir dudak fırçası kullanmak daha hijyenik olacaktır.

Kullanımı:

Dudak Fırçası Kullanımı

3. Aydınlatıcı Fırça

Aydınlatıcı Fırça

Yelpazeye benzeyen şekli ile diğer fırçalardan kolayca ayırt edeceğiniz aydınlatıcı fırça, adından da anlaşılacağı gibi aydınlatıcının düzgün ve eşit bir şekilde yayılması için oldukça faydalı. Büyüklük olarak da zaten aydınlatıcıyı uygulayacağınız elmacık kemiklerine oturacak şekilde tasarlanmıştır. Fırçayı kullananlara bir ipucu verelim: Fırçayı dik değil de yatay şekilde tutarsanız daha doğal ve çizgisiz bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Kullanımı:

Aydınlatıcı Fırça Kullanımı

4. Kontür ve Sabitleme Fırçası

Kontür Ve Sabitleme Fırçası

Kontür çizgisini dağıtarak daha doğal hale getirmek için elmacık kemiklerinin altı için bu fırçadan faydalanabilirsiniz. Bu fırça ile göz altı kapatıcınızı sabitlemeniz de mümkün. Tüm yüze pudra uygulamak yerine sadece göz altlarını sabitlemek isteyenler için ideal bir fırça. Kaşlarınıza şekil verirken göz kapaklarınıza uyguladığınız farları sabitlemek için de kullanabilirsiniz.

Kullanımı:

Kontür Fırçası Kullanımı

5. Oval Fondoten Fırçası

Oval Fondöten Fırçası

Fondoteni yüzünüze eşit bir şekilde dağıtmak için oldukça etkilidir. Pratik ve hızlı bir fondoten sürme işlemi için idealdir. Pürüzsüzlük ve çizgisizlik konusunda kusursuz bir iş çıkarır.

Kullanımı:

Oval Fondoten Fırçası Kullanımı

6. Pudra Fırçası

Pudra Fırçası

Toz pudraları uygulamak için kullanabileceğiniz bu fırça pudranın cilde eşit bir şekilde ve doğal bir görünümle yayılmasını sağlar. Yuvarlak uçludur ve kılları da yumuşaktır. Ucu geniş olduğu için geniş dokunuşlara müsaittir.

Kullanımı:

Pudra Fırçası Kullanımı

7. Far Karıştırma Fırçası

Far Karıştırma Fırçası

İnce görünümü ile diğer fırçalardan kolaylıkla ayırt edebileceğiniz bu fırça göz kapağının kıvrımlarına rahatça ulaşabilecek özellikte olup farklı göz farlarını uygulamaya yardımcı olur. Adından da anlaşılacağı gibi farklı renklerdeki farların birbirine karışması için oldukça ideal bir fırçadır. Kusursuz bir göz makyajı için makyaj çantanızda bu fırça mutlaka yer almalı.

Kullanımı:

Far Karıştırma Fırçası Kullanımı

8. Allık Fırçası

Allık Fırçası

Kılları oldukça yumuşaktır. Esnek ve uzun kılları sayesinde allığı daha düzgün bir şekilde sürmenize yardımcı olur. Elmacık kemiklerine oturan geniş yapısı sayesinde allığın kolaylıkla dağılmasını sağlar.

Kullanımı:

Allık Fırçası Kullanımı

9. Kapatıcı Fırça

Kapatıcı Fırça

Kapatıcınızı daha kolay uygulamanızı sağlayacak bu fırçanın kılları genellikle sentetik ve esnektir. Pudra formunda veya likit olarak da kapatıcı uygulayabilen bu fırça sayesinde küçük kırışıklıklar ve ufak cilt delikleri gibi tüm noktaları kapsayan bir kapatma işlemi sağlayacaksınız.

Kullanımı:

Kapatıcı Fırça Kullanımı

10. Açılı Allık Fırçası

Açılı Allık Fırçası

Yanaklara ve elmacık kemiklerine renk vermek için gereken gölgelendirmeler için faydalanabileceğiniz bu fırça ile allığınızı uygulayabilirsiniz.

11. Kaş Tarağı

Kaş Tarağı

Kaşlarınızı taramak ve rimel uygulamadan önce pudralı ürünlerden arındırmak için oldukça kullanışlıdır. Rimel öncesi kullanmanızı öneririm.

12. Eyeliner Fırçası

Eyeliner Fırçası

Kusursuz göz makyajı arayanlar için ince uçlu eyeliner fırçası size incecik eyeliner görünümü sunuyor. Püf noktası olarak yatay tutmanız gereken bu fırçayı kirpik diplerine yakın şekilde sürmekte fayda var.

13. Kaş Fırçası

Kaş Fırçası

Kaş fırçasının kılları serttir ve sıktır. Kaşlarınızı boyadıktan sonra bu fırça ile görüntüyü daha doğal bir hale getirebilirsiniz. Eyelinerı düz bir şekilde sürebilmek için bu fırçadan faydalanabilirsiniz.

14. Noktalama Fırçası

Noktalama Fırçası

Fondoten sürmenize yardımcı olacak bu fırça tip olarak allık fırçasına benzer. Fondotenin yanı sıra bu fırçayı kullanarak allık, bronzlaştırıcı pudra ve aydınlatıcı sürülebilir. Likit ve krem formundaki ürünleri sürmek için de kullanılabilir.

Makyaj Fırçalarının Temizlenmesi

Makyaj fırçaları cildimize en fazla temas eden cisimler arasında. Hal böyle olunca cildinizin sağlığı ve hijyeni için makyaj fırçalarınızı düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekiyor. Bakteri ve istenmeyen durumların oluşup cildinize zarar vermemesi için makyaj fırçalarını temizleyebiliyorsanız haftada bir kere eğer bu fırsatı bulamıyorsanız en azından ayda bir kere temizleyin. Makyajınızı temizlemek için dezenfektan, zeytinyağı ve bulaşık deterjanından oluşan bir karışım kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage