Makyajı silmeden uyumanın zararları

Makyajı silmeden uyumak

Gerek güzel görünmek gerek ise göze hitap etmek adına yapılan makyaj yüzü birçok işleme tabi tutmaktır. Belirli aşamalardan sonra istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz. Şöyle bir örnek verecek olursak ten renginizi bile geçici süreliğine ton olarak açabiliyor ve bunun üzerinizden makyajınıza devam edebiliyorsunuz.

Bunun için öncesinde yüzünüze kapatıcı uygulamanız gerekiyor eğer gözlere dikkat çekmek isterseniz de gözaltlarınız için aydınlatıcıya ihtiyacınız vardır. Sonrasında ruj, göz kalemi- eyeliner, rimel ve birkaç küçük dokunuş ile makyajınız tamamlanmış olur. Bunu sabitlemek isterseniz de makyaj sabitleyici spreylerden yardım alabilirsiniz. İstediğiniz görümü elde ettikten sonrasında, hazırsınız.

Peki ya sonra neler olacak? Makyaj yapmak ne kadar önemlisi, temizlemek de aynı önemi arz etmelidir. Biraz boya ne yapabilir ki cildime diye düşünmemelisiniz. Makyaj malzemelerinin çoğunun içerisinde daha kalıcı olması için yapıştırıcı benzeri katkı ekleri bulunur, tabi bildiğimiz yapıştırıcılardan değildir. Makyaj yapmak ve sonucundaki görüntünüz mükemmel olabilir fakat sürekli aynı izlenimi vermek istiyorsanız mutlaka makyajınızı temizlemelisiniz.

Makyajla uyuma

Makyajınızı silmeden uyumanız şunlara sebep olur ;

  • Kapatıcı gibi bir etken madde olduğu için gözeneklerinizin hava alamaması ve akabinde sivilceleriniz oluşması,
  • Cildinizde bulunan katkı maddelerinin yol açacağı alerjik belirtiler,
  • Rimeliniz kirpiklerinizi dondurduğu ve sertleştirdiği için uyurken ki hamlenizde dökülecek olan kirpikleriniz,
  • Rujunuzun dudağınızda daha uzun süre kalmasını istediğiniz için ve bunu sağlamak adına dudak kalemi kullandıysanız bu da dudaklarınız da etki oluşmasına şişmesine,
  • Yüzünüze renk yaratması adına sürdüğünüz allık, saatler geçtikte kaşınmaya ve kaşıdıkça da kabarmaya sebep olacak,
  • Kaşlarınızın şeklini belirlemek ve bir düzende göstermek için kullandığınız kaş kalemi kaş diplerinizin de uzun süre kalınca sertleşmeye sebep olur. Bunun sonunda kaşlarınız alınacağı zaman canınız çok yanacaktır ve de dökülmeler oluşur.
  • Gözenekleriniz kapalı uyuduğunuz ve cildinizin hava almasını engellediğiniz için ertesi sabah siyah noktalar ile uyanmanız,
  • Kullandığınız maddelerden birinde derinize alerji edecek bir katkı var ise 5-6 saat içerisin de fark etmeyebilirsiniz ama sabah uyandığınızda gözlerinizi açamayacak kadar şişmiş olması,

Sizin ve cildiniz için kaçınılmaz sondur.  Cildinizin de tıpkı saçlarınız ve vücudunuz gibi hava almaya ihtiyacı vardır. Bütün bir gece sizi sıkıca sarmış bir maddeyle rahat uyuyabilir misiniz? İşte cildiniz de böyledir, gün içinde maruz kaldığı şeylerden gün sonunda arınmak ister. 1 saat bile uyuyacak olsanız mutlaka cildinizin hava almasına izin vermelisiniz. Yaptığınız makyajdan hemen arınmanız için piyasada birçok ürün bulunur. Makyaj temizleme jelleri, sütleri ve karışımları üstelik ferahlatıcı ve dinlendirici özellikleri vardır. Unutmamalısınız ki bu işlemi yapmamanın zararı, temizlerken kaybedeceğiniz 10 dakikadan çok daha fazla olacaktır.

1 ay boyunca makyajla yatan kadın

Dailymail’in yaptığı bir haberden aldığımız bu fotoğrafta Anna Pursglove isimli kadının 1 ay boyunca makyajı temizlemeden yatarak yaptığı deneyin sonucunu görüyorsunuz. Cilt bakım uzmanlarının söylemesine göre Anna’nın cildi bu bir aylık süreçte neredeyse 10 yıl yaşlanmış.

Aşağıdaki videoda evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz pratik bir makyaj temizleme losyonu tarifi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage