Açık ten için 15 güzellik ipucu

Açık Ten rengi

Güzellik, bakanın gözündedir. – Plato

Güzellik; sadece bu kelime bile çoğu insanın yüzünde güller açtırır. Herhalde dünyada güzel olmayı dilemeyen yoktur. Bunun yanısıra güzelliğin dışta değil de içte olduğunu ve güzelliğinizin karşınızdakinin nasıl baktığıyla alakalı olduğunu söyleyenler de vardır. Ancak güzellik kavramının genelde açık tenle bağdaştırıldığını da unutmamak lazım. Eğer siz de açık tenliyseniz ve güzelliğinize güzellik katma arayışındaysanız, arayışınız bu sayfada sona erecek.

Açık ten nedir?

Eğer birinin cildi beyazsa ve cildin altından damarları görünüyorsa, o kişinin açık tenli olduğu söylenebilir. Genellikle cildin açık bir tonda olmasının birçok sebebi vardır. Bu durum genetik olabildiği gibi kendiniz de evde uyguladığınız özel ipuçlarıyla cilt tonunuzu kendiniz de açabilirsiniz. Sevgili okurlar, size güzellik salonlarına para saçmadan ulaşabileceğiniz açık tenliler için güzellik ipuçlarından bahsedeceğiz. Sadece biraz bakım, hepsi bu.

Güneş yanığı ve cilt bozukluğu:

İnsanlardan sıklıkla güneşe çıkma, kararırsın gibi şeyler duyarız. Bunnu sebebi cildimizde bulunan melanin maddesidir. Ne zaman güneşe maruz kalsak, cildi güneş yanığından korumak için yüksek miktarda melanin salgılanır. Cilde koyu renk veren melanin maddesinden yüksek miktarda salgılandıkça da cilt koyulaşır.

Açık ten için güzellik ipuçları

Eğer siz de gerçekten açık ten renginizi korumak ya da kaybettiğiniz açık tonu geri kazanmak istiyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Güzellik salonlarına sefer yapmak zorunda kalmadan, size önereceğimiz kürleri uygulayarak cildinizi koruyabilmeniz mümkün.

Güzellik ipuçları geniş anlamda iki gruba ayrılır:

Doğal:

Bunlar gerçekten doğal ipuçlarıdır. Bu yöntemlerde genelde meyve, sebze ve bunların posaları gibi maddeleri kullanmaktayız. Çoğu insan sadece güvenli olduklarından değil aynı zamanda neredeyse maliyetsiz oldukları için bu tipteki tarifleri tercih ederler.

Kozmetik:

Bir diğer güzellik ipucu alt grubu da kozmetik ipuçlarından oluşur. Bu yöntemlerde cildi açmak için bazı kimyasal veya yapay maddelerden yararlanılır. Kil maskeleri ya da çeşitli kimyasal maddelerin karışımından oluşan açıcı kremler bu gruba girer.

Kozmetik yöntemler genelde önerilmemekte, onun yerine cilt tonu açmak için özellikle doğal tariflerin kullanılması teşvik edilmekte. Prof. Dr. Ayşen Karaduman da Kozmetiler ve Kadın isimli çalışmasında kozmetik ürünlerin zararlarından bahsediyor. Sadece uzmanlar tarafından değil bizim tarafımızdan da. Hatta, kozmetik yöntemlerin sonuç verip vermeyeceği bile belli olmazken, doğal yöntemler en iyi sonuçları verir.

İşte Bazı Ev Yapımı Cilt Açıcı İpuçları:

1. Bal:

Arkadaşlar. Bal, cilt açmak için kullanılan en iyi yöntemlerin içinde mutlaka bulunur. Hatta sadece bir kaşık balı alıp yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yaparak uyguladığınızda bile sonuç alacaksınız. Bu uygulamayı günde en az iki kere, sabah akşam fark etmeksizin, uygulamalısınız. Gece yatmadan önce de uygulayın. Birkaç hafta sonra cildinizin hafif altınımsı ışıltılarla parlayan bir tona döndüğünü fark edeceksiniz. Lütfen balla birlikte süt kullanmamayı unutmayın.

2. Papaya:

Evet, doğru okudunuz arkadaşlar. Papayayı yiyerek tüketirseniz vücudunuzu ateş basabilir ancak lokal ilaç olarak kullanıldığında papaya bir nimettir. Lokal ilaç ne, diye mi soracaksınız? Lokal ilaçlar, vücuda harici olarak uygulanabilen tedavi yöntemleridir. Yani papaya da birnevi lokal ilaçtır.

Yapmanız gereken şey basit. Papayayı alın. Kabuğunu soyun ve meyveyi kalın bir macun kıvamına gelinceye dek ezin. Bu karışımı yüzünüze uygulayın. Aynı uygulamayı güneşe çokça maruz kalıp bronzlaşan kollarınıza da yapabilirsiniz. Yüzünüze uyguladığınız maskenin en az bir saat beklemesi gerekmekte. Sadece bu işleme böyle bir vakit ayıramıyorsanız, maskeyi uyguladıktan sonra günlük başka işlerinizi o arada halledip bir saati öyle geçirebilirsiniz. Süre bittikten sonra yüzünüzü durulayın ve farkı görmek için bu işlemi en az 3 ay düzenli olarak yapmalısınız.

3. Reyhan (Hint fesleğeni):

Reyhan gerçekten Allah’ın bir nimeti. Sadece hastalıkları tedavi etmekle kalmayıp bütün cilt problemlerine ilaç olan bir nimet. Bana inanın, reyhan suyunu kullanan tanıdığım bütün insanlar sadece cilt hastalıklarından kurtulmakla kalmadılar, cilt rengi tonlarının da açıldığını fark ettiler. Bu yüzden, reyhan suyunun şu an için en iyi cilt açıcı olduğunu söyleyebiliriz. Hem güneş bronzluğundan kurtulmak hem de zamanla koyulaşmış teninizin yerine eski teninize kavuşmak için.

Birkaç reyhan yaprağını alın. Bir taş yardımıyla ezin ve daha sonra elde ettiğiniz kürü yüzünüze uygulayın. Birkaç dakika boyunca bekleyin ve yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu uygulamayı üç hafta kadar yaptıktan sonra birkaç hafta içinde değişimi fark edeceksiniz.

4. Gül suyu:

Gül suyu da kısa zamanda daha açık bir cilt sağlar. Hazır satılan gül sularından alabilirsiniz, ya da gül yapraklarını koparıp bir suda bekleterek kendi gül suyunuzu kendiniz de bir gün içinde elde edebilirsiniz. (Gül suyu yapımı) Şimdi elinizde gül suyunuz olduğuna göre bunu yüzünüze düzenli olarak uygulayın. Mümkünse, yüzünüzü her yıkadığınızda kullandığınız su gül suyu olsun. Gül suyu kullandığınız zaman sabun kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Böyle durumlarda açık bir cilt tonu değil pembemsi bir cilt tonu elde edilmiş çokça durum vardır.

5. Zerdeçal:

Eğer Hindistan’daysanız, zerdeçalın marifetlerini çok iyi biliyor olmalısınız. Hatta hintli kadınlar ayaklarını zerdeçalla boyarlar ve bu uygulamanın kutsal olduğu görüşü hakimdir. Ancak çalışmalar zerdeçal kullanan kadınların ciltlerinin daha açık bir tona döndüğünü kanıtladı. Zerdeçalı yüzünüze, ellerinize ve ayaklarınıza her sabah ve her gece düzenli olarak uygulayın. Hiç zaman geçmeden değişimi fark edeceksiniz.

6. Köri:

Hindistan’da bütün akşam yemeklernin bir parçası olan yoğurdun içine köri katılmadığı zaman bir şeylerin eksik kaldığı düşünülür. Dolayısıyla hindistanda, özellikle de güney bölgesinde köri oldukça tüketilir. Bu kadar yaygın bir yiyecek aynı zamanda cilt açıcı bir özelliğe sahip, inanabiliyor musunuz? Kulağa inanılmaz geliyor ama kesinlikle doğru arkadaşlar. Yalnızca bir yemek kaşığı köriyi alın ve her sabah yüzünüze uygulayın. Bu yalnızca cildinizi açmakla kalmayacak ayrıca akne probleminiz varsa onu da çözecektir. Köriye allerjik olan okuyucularımızın bu sayfada bahsedilen diğer alternatifleri denemelerini tavsiye ediyoruz.

7. Salatalık:

Düşük fiyatlı bir sebze olan salatalık, yemek masalarımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu gibi aynı zamanda cilde açık bir ton kazandırmakta da işe yarar. İçerisinde melanin miktarını düşürmeye yarayan ve güneş yanığını ortadan kaldıran maddeler yer alır ve bu yüzden salatalık çokça tavsiye edilir bu konuda. Tabi sonuçları görmek için biraz zaman geçmesi gerekir.

Bir salatalığı maske gibi uygulanabilecek hale gelene kadar ezip bunu yüzünüze uygulayarak bile güzel sonuç elde edebilirsiniz. Ayrıca, çalışmalar salatalığın yalnızca cilt tonunu açmakta etkili olduğunu değil aynı zamanda ateş düşürücü etkisiyle cildi serin ve taze tuttuğunu göstermiştir. Bir başka şey daha. Siyah noktalar düzenli salatalık uygulaması sonrası kaybolacaktır. Bu ipucunu uygularken, salatalığı yuvarlak yuvarlak kesip gözlerinize koymayı da unutmayın, böylece göz çevresindeki siyah halkalarınızı da tedavi etmiş olacaksınız.

8. Limon:

Limon suyu cilt tedavisinde mucizeler yaratır. Limonu her zaman uygulayabilirsiniz ancak hızlı sonuçlar almak için günde mümkün olduğunca çok sefer uygulama yapmalısınız. Limon çoğu zaman yüzünüzde bir çimdiklenme hissi yaratabilir ama bu tamamen doğaldır, dolayısıyla ortada yan etki filan yoktur. Köri haricindeki hiçbir doğal cilt tedavisinin yan etkisi olmaz. Her seferinde bir limon yeterli olacaktır. Bu uygulamayı kendinizi aynada kontrol etmeden en az 6 hafta süresince yapmalısınız.

9. Domates suyu:

Domates Festivalini biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız size anlatayım. Akdenize 30 km uzaklıktaki bir köyde o köye özgü bir festival yapılır. Bu festivalde herkes birbirine domates fırlatır. Tarih boyunca insanların birine domates fırlatmasının bir nevi protesto olduğu düşüncesi olmasına rağmen, buradaki insanlar birbirlerine domates fırlattıkça canlarının yandığını değil kendilerini daha dinç ve enerjik hissettiklerini söylüyorlar. Ayrıca bu köyün yerlisi olan insanların domatesi gerçekten de tazelenmiş hissetmek için kullandıkları biliniyor.

Birkaç gün içinde, domatesi düzenli olarak kullanan insanların cilt renklerinin açıldığı gözlenmiştir. Domates en etkili güzellik ipuçlarından biri olarak hep kullanılmış ve önerilmiştir. Bu yüzden siz de bir domatesi sıkıp suyunu ve posasını yüzünüze günlük olarak uygulayabilirsiniz. 6 ay sonra sonuçları görecek ve gözlerinize inanamayacaksınız.

10. Patates:

Patates cilt dokusunu geri kazanmada diğer yöntemler gibi etkili olmasa da yüzdeki siyah lekeleri geçirmek için en etkili yöntemdir. Diyelim ki yüzünüzde siyah bir leke bırakan bir güneş yanığı oluştu. Bu durumda lekeden kurtulmak için patates kullanmak daha tercih edilesidir.

11. Hindistan cevizi suyu:

Dışarıdan eve gelir gelmez yüzünüzü hindistan cevizi suyuyla yıkayın. Güneş sebebiyle oluşan bütün kararmalar anında yok olacaktır ve kendinizi ferahlamış, tazelenmiş hissedeceksiniz. Aynı zamanda yumuşak bir hindistan ceviziyle yüzünüzü ovup daha sonra durulayarak da farklı bir uygulama yapabilirsiniz. Bu yöntemler cildinizin tonunu iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda ziyah noktalardan da kurtulursunuz.

12. Yumurta akı:

Yumurta akı açık bir ten rengi istiyorsanız tam da aradığınız şeydir. Yumurtanın akını ayırın. Bir kaseye alın ve biraz karıştırın. İçine bir kaşık bal ve bir kaşık köri koyup iyice çırpın. Şimdi karışımı yüzünüze bir maske şeklinde uygulamalısınız. Maskenin kurumasını bekleyip daha sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Gözle görülür sonuçlar için bu işlemi 2-3 ay boyunca her gün uygulamalısınız.

13. Karpuz:

Bu yaz günde en az üç kez bolca karpuzu yüzünüze uygulayın ki güneş ışınları yüzünden açık teniniz koyuya dönmesin. Yalnız karpuzun bir önlem yöntemi olduğunu unutmayın, yandıktan sonra karpuz sürmeniz bir işe yaramayacaktır.

14. Süt ve safran:

Eğer doğal ürünler kullanmak istiyorsanız ama açık ten renginize kavuşmak için birazcık para harcamaktan da çekinmiyorsanız hiçbir şey süt ve safran ikilisinden daha iyi bir yöntem olamaz. 250 ml sütün içine bir miktar safran koyup iyice karıştırın. Şimdi karışımı yüzüne eşit bir şekilde uygulayın ve herhangi bir masaj ya da dairesel hareket olmadan yüzünüzde bekletin. Alternatif olarak bu karışımı içebilirsiniz de. Bazı durumlarda bu karışımın daha pembemsi bir cilt rengine yol açtığı kanıtlanmıştır. Cildini bebek cildi pembesine döndürmek isteyen kadınlar için en uygun yöntem budur.

15. Sandal ağacı macunu:

Yüzünüze uyguladığınız bir tutam sand alağacı macunu oldukça ümit vaat edici olabilir. Bu macunu yüzünüze sanki bir yüz maskesiymiş gibi uygulayın. 30 gün boyunca düzenli uygulamadan sonra mucizevi sonuçlarla karşı karşıya kalacaksınız.

Bazı Önlemler

Arkadaşlar, yukarıda bahsedilen güzellik ipuçları fiyat-performans oranı yüksek olup size çok yardımı dokunabilecek şeylerdir. Burada bu basit önerileri uygulamanız için herhangi bir bilirkişinin onayı bulunmamaktadır. Şu an neden bu kadar çok öneri olduğuyla ilgili ya da hepsini bir arada kullanıp kullanamayacağınızla ilgili şüpheye düşmüş olabilirsiniz. Eğer sorunuz buysa cevabımız hayır olacak. Eğer hem süt hem limon uygulamasını yaparsanız -ikisi de açık tene ulaşma yöntemi olarak kullanıldığı için- muhtemelen bir reaksiyon yaşayacaksınız. Bu yüzden yukarıdaki yöntemlerden birini seçip onu düzenli olarak uygulayın. Eğer uyguladığınız ipucundan memnun kalmazsanız her zaman bir diğerine geçebilirsiniz. Ancak ASLA aynı anda bütün güzellik yöntemlerini denemeyin.

Şimdilik hepsi bu! Burada takımımız tarafından oldukça genişçe yürütülmüş bir çalışma sonucu elde edilen 15 adet güvenilir güzellik ipucuyla karşınızdayız. Daha çok ipucu öğrenmek için sitemizi mümkün olduğunca sık ziyaret etmenizi öneriyoruz. İnanıyoruz ki hayatınızda çok şey iyiye doğru değişecek. Başka konulardaki önerilerimizden bahsettiğimiz yazılarımızda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage