At Kestanesi Kremi (Jeli) Faydaları

At Kestanesi

At kestanesi kremi de 2015 yılında televizyon ekranlarında tanıtıldıktan sonra özellikle varis problemi yaşayan kişiler arasında hızla yayılmış tavsiye edilen bir krem haline gelmiştir.

Peki bu at kestanesi kremi nasıl bir kremdir, nasıl kullanmak gerekir, faydaları nelerdir ve kullanan kişiler nasıl yorumlar yapmış, bunları sizin için araştırdık:

At Kestanesi Kremi Nedir?

At kestanesi kremi bitkisel formülü bulunan jel kıvamında bir kremdir. At kestanesi yenmeyen bir kestane türüdür fakat yağı başta cilt rahatsızlıkları olmak üzere pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

At Kestanesi Kremi İçerisinde Ne Vardır?

At kestanesi yağını çeşitli faydalı bitkiler ve yağlar ile karıştırarak jel kıvamında bir krem elde edilir. İçerisinde hiç bir kimyasal bileşen yoktur. Krem içerdiği antioksidan içerikler sayesinde kas ve eklem sistemleri üzerinde onarıcı etkiye sahiptir.

At kestanesi bir diüretiktir ve aynı zamanda aescin bileşikleri içerir. Bu bileşikler, anti-enflamatuar ve antiseptik özellikler sergiler. At kestanesi ekstresinin bu özellikleri birlikte ödem ve semptomlarıyla savaşmanıza yardımcı olabilir (1).

At Kestanesi Kreminin Faydaları Nelerdir?

 • Varis gibi damar yollarının sebep olduğu rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Ciltte oluşan hasar ve kırışıklıklarla savaşarak bunları minimuma çeker.
 • Kara merhem gibi antibiyotik etkisi için kullanılabilir.
 • Kan dolaşımını destekleyici etkiler gösterir.
 • Ciltteki gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar.
 • Yapılan çalışmalarda sivilceler üzerinde de yok edici etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
 • Kılcal damarlardan kaynaklı varis ve şişkinlikleri yok eder.
 • Boyun bölgesindeki sarkmaları toparlayıcı etki gösterir.
 • Romatizmadan kaynaklanan ağrıların azalmasına yardımcı olur.

At Kestanesi Kremi Nasıl Kullanılır?

Eğer kremi varisli bölgelerde kullanmak istiyorsanız, varisli bölgelerin üzerine sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez kremi sürün ve ardından ovarak masaj yapın. En etkili sonuçları alabilmek için düzenli kullanmanız şart. Romatizma, ödem ve eklem ağrıları için de tıpkı varislerde olduğu gibi sürerek kullanabilirsiniz.

At Kestanesi Kremi

At Kestanesi Kremi Kullanan Kişilerin Yorumları

 • Özellikle ağrılı bölgelerde hızlı bir şekilde ağrıyı kestiği belirtilmiş. Sırt ve bel ağrıları için mentollü yapısı ile gevşetici bir etkisi olduğu da söylenmiş.
 • Kulunçlarını rahatlatmak için kullanan kişi sayısı da bir hayli fazla.
 • Varisler için kullananların büyük bir çoğunluğu memnun kalmış, renginin açıldığını ve daha az görünür hale geldiğini söylüyorlar.

At Kestanesi Kremi Yan Etkileri

 • At kestanesi kremi kan dolaşımını hızlandırdığı için kan incelten ilaçlar kullananlar tarafından kullanılmamalıdır.
 • Kanama sorunu olanlar kullanmamalıdır.
 • Aşırı kullanımı böbreklere zarar verebilir.
 • Hamilelikte ve emziren bayanlarda dikkatli kullanılması gerekir.

At kestanesi kremini yüzünüz gibi hassas bölgelerde kullanmadan önce kol veya bacak bölgenizde küçük bir bölgede test edin. Bu sayede bir alerjiniz olup olmadığı ya da beklenmeyen bir durumla karşılaşıp karşılaşmayacağınızı test etmiş olursunuz. Doktor onayını almadan kullanmaktan kaçının.

Sıkça Sorulan Sorular

At Kestanesi Kremi Evde Nasıl Yapılır?

25 g balmumunu ısıtarak eritin. Üstüne 10 ml organik meyve asidi, 100 ml lavanta yağı, 100 ml at kestanesi yağı ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı buzdolabında saklayabilirsiniz. Dolapta 2-3 hafta saklamanız mümkün.

At Kestanesi Kremi Eczanede Bulunur Mu, Nereden Satın Alınır?

Eczaneler de bitkisel sağlık ürünleri satabildiği için bu ürünü pek çok eczanede bulabilirsiniz çünkü popüler ve reklamları olan bir ürün. Ama her eczanede bulabileceğinizin bir garantisi yok. Daha çok Gratis gibi büyük kozmetik dükkanlardan ya da online satış yapan güvenilir alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz.

Kaynakça

 1. Kronik Venöz Yetmezlik İçin At Kestanesi Çekirdeği Ekstresi (ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri Ulusal Tıp Kütüphanesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage