Ayak kokusu nasıl önlenir

Teknik olarak bromhidrosis olan kötü kokulu ter salınması vücutta en çok koltuk altlarında ve ayaklarda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Kısa bir süre önce ter kokusunu önlemek için doğal yöntemler yazımızda bilgi vermiştik. En az ter kokusu kadar rahatsız edici olan ayak kokusunu da doğal yöntemler kullanarak önlemeniz mümkün. Genellikle ayak kokusunun oluşmasının ana nedeni, ayaklarınızın terlemesi ve terin çorap veya ayakkabı içerisinde havalanmaması nedeni ile kötü kokular oluşturması. Özellikle ölü deri hücrelerinde terlemeye bağlı oluşacak bakteriler ayak kokusunun devamlılığını sağlar.

Ayak kokusunu önleyen bitkisel yöntemler

Ada Çayı1. Ada Çayı

Ada çayı vücuttaki ter oluşumunu azalttığı için ayak kokularının önlenmesine de faydalı olur. Antibakteriyel ve mantar oluşumunu önleyici yapısı sayesinde ayaklarınız için en iyi formül ada çayı olacaktır.

 • Öğütülmüş ada çayı yapraklarını ayakkabılarınıza ve çoraplarınıza serpiştirebilirsiniz. Kokuyu absorbe edip güzel ve yeşil bir esans ortaya çıkaracaktır.
 • Ayağınızı hazırlayacağınız ada çayında soğuduktan sonra 15 dakika bekleterek kokunun kaybolduğunu göreceksiniz. Ayrıca her gece yatmadan önce ada çayı içerek de ayak kokusu ile savaşabilirsiniz.
 • 1 çay kaşığı kurutulmuş ada çayı ile 1 çay kaşığı kurutulmuş biberiyeyi bir leğenin içindeki ılık suya ekleyin ve ayaklarınızı bu ılık suda 30 dakika bekletin. Ayak kokusundan kurtulabilmek için bu işlemi 2 günde bir tekrarlamanız gerekiyor. 1-2 ay içinde ayak kokusundan eser kalmayacak.

2. Karbonat ve Limon

Karbonatın daha önce cilde ne kadar faydalı olduğunu karbonatın cilde faydaları yazımızda göstermiştik. Karbonatın kullanım alanı sadece ciltle sınırlı değil. Özellikle vücutta istenmeyen kokuları gidermekte muhteşem çalışan karbonat limon ile birleştirildiğinde müthiş bir tedavi sunuyor. Karbonat bakteri ve mantarları yok eder, cildinizi yumuşatır. Limon da kokuya sebebiyet veren aşırı terlemenin önüne geçer.

Ayak kokusu için karbonat ve limonMalzemeler

 • 1/4 bardak karbonat
 • 8 bardak su
 • Bir limonun suyu
 • Ayaklarınızın sığacağı büyüklükte bir kap

Hazırlanışı

Çok sıcak olmayan ılık suyu kaba koyun ve karbonatı ekleyip karıştırın. Daha sonrasında limon suyunu ekleyin ve limonu da isterseniz suyun içine atabilirsiniz. Ayaklarınızı bu karışımda 15 dakika bekletin. Ayaklarınızı çıkardıktan sonra iyice kuruladığınızdan emin olun. Bu karışımı haftada bir uygulayabilirsiniz.

3. Tuzlu Su

“Tuzla da kokmasın” deyiminden de anlayabileceğiniz gibi tuz kokuların önüne geçen mucizevi bir maddedir. Özellikle ciltten nemi uzaklaştırması ile nemden kaynaklanan bakteri oluşumunun önüne geçecektir bu da ayak kokusunu önlemek demektir. Genişçe bir kaptaki ılık suya tuz ekleyerek ayaklarınızı bu tuzlu su karışımında 20 dakika bekletin. Akşamları yaptığınız bu işlem ayaklarınızdaki yorgunluğu da alacaktır. Ayak kokusundan kurtulana kadar günlük olarak bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Zencefil Kökü4. Zencefil Kökü

Zencefil de vücudu toksin ve bakterilerden arındırdığı için ayak kokusu için etkili bir doğal çözümdür.

 • Orta boyda bir zencefil kökünü püre haline getirin. Bu püreyi bir bardak kaynar suda 10 – 15 dakika boyunca demleyin.
 • Sonra suyunu ince bir bez ile süzün. Bu suyla yatmadan önce ayaklarınızı masaj yapar şekilde ovalayın.
 • Pozitif sonuçlar görene kadar günlük bu işlemi iki hafta boyunca uygulayın.

Elma Sirkesi5. Sirke

Sirke asidik bir çevre oluşturarak ayağınızdaki bakterilerin sayısını oldukça azaltır. Bakterilerin sayısının azalması ile ayak kokusu da azalacak ve yok olacaktır.

Malzemeler

 • Yarım bardak elma sirkesi
 • 6 bardak ılık su
 • Ayaklarınız içine sığacak büyüklükte bir kap

Hazırlanışı

Kaba suyu doldurun ve sirkeyi de içine boşaltıp biraz karıştırın. Ayağınızı bu karışımın içinde 15 dakika bekletin. 15 dakika sonunda ayaklarınızı iyice kurutmayı unutmayın. Bu işlemi istediğiniz sonuçları alana kadar iki günde bir tekrar edebilirsiniz.

Siyah Çay torbası6. Çay

Çaydaki asitler ciltteki gözenekleri sıkılaştırıp kapattığı için terleme miktarını azaltır. Doğal antibiyotik sayılan çay ayağınızdaki bakterileri de öldürür.

 • 3 su bardağı kaynar suya 2 adet siyah sallama çayı ekleyin ve 15 dakika iyice demlenmesini bekleyin. Daha sonra 1.5-2 litre soğuk suyun içine bu çayı dökün. Ayaklarınızı bu karışımda 30 dakika bekletin. 1 hafta boyunca günlük olarak bu işlemi tekrarlayarak ayak kokusunu giderebilirsiniz.

Şeker7. Şeker

Nasırları ve ciltteki ölü hücreleri dökmek de ayak kokusunu önlemek için etkili bir yoldur. Şekerle ovalayarak ayaklarınızdaki ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz;

 1. Şeker su ve izo propil alkolü karıştırın. Sudan biraz daha fazla şeker kullanarak kalın bir karışım elde etmeye gayret gösterin. Alkolü ise suyun 5’te biri kadar kullanmanız gerekiyor. Bu ölçülere dikkat ederek bir karışım hazırlayın.
 2. Ayaklarınızdaki ölü deri, mantar ve bakterilerden kurtulmak için bu karışımla ayaklarınızın her yerini 5-10 dakika arasında iyice ovalayın.
 3. Bu işlemi istediğiniz sonuçları alana kadar en az haftada 3 kere uygulayın. Daha iyi sonuçlar almak için bu işlemi yapmadan önce ayaklarınızı ılık suda bekleterek yumuşatabilirsiniz. Bu sayede ölü hücrelerden kurtulmak daha da kolaylaşacaktır.

Ayaklarınızın kokmaması için bunlara da dikkat edin

 • Çoraplarınızı sık sık yıkayın ve temizleyin.
 • Ayakkabılarınıza karbonat serpiştirerek içlerinin kuru ve bakterisiz kalmasını sağlayın.
 • Yazın mümkün olabildiği kadar hava alan ayakkabılar, terlik ve sandaletler tercih edin.
 • Ayaklarınızın hava almasını zorlaştıracak sentetik maddeler içeren çorapları giymekten kaçının.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here