Bilgisayardan Kaynaklı Göz Ağrıları için Yapılabilecekler

Her geçen gün hızla gelişen teknolojiyle birlikte, insanoğlu bilgisayara çok daha bağımlı hale geldi. İnternet mecrası giderek ucu bucağı olmayan, geniş bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre; günde ortalama 15 bin yeni site internete ekleniyor ve kullacılar günde ortalama 3-3.5 saatini bilgisayarın başında geçiriyor. Bilgisayar ve internet, her ne kadar, günlük hayatta işimizi oldukça kolaylaştırsa da, özellikle göz sağlığımızı ciddi yönde etkilemektedir.  Bu konu üzerinde yapılan araştırmalar sonucu, bilgisayar kullanımında bireylerin göz kırpma sayısında ciddi bir azalma olduğu gözlemlenmiştir. Kullanıcılar dakikada, normalde 12 kez göz kırparken, ekran karşısında ise sadece 5 kez göz kırpmaktadır. Kırpma sayılarının azalması ise, gözde kuru göz yanması, batma, sulanma, göz ve baş ağrıları gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açmaktadır. 21. yüzyılın dünyasında bilgisayarı hayatımızdan elbette ki çıkaramayız. Ancak, tüm bu bilgisayar kullanımı kaynaklı göz rahatsızlıklarını, özellikle, göz ağrılarını engellemek için alabileceğimiz bir çok önlem mevcuttur. Günlük zamanının çoğunu bilgisayar başında geçirenler ve özellikle bu nedenle göz ağrıları çekenler için aşağıda alınabilecek önlemler listelenmiştir;

1) Bilgisayar ekranının 45-70 cm uzağında oturulması ve göz ile ekranın aynı hizada olması göz sağlığınız için oldukça önem taşımaktadır.

2) Bilgisayarda 20 dakika çalıştıktan sonra, gözlerinizi kapatarak ya da uzağa bakarak gözlerinizi 20 saniye dinlendirmeniz tavsiye edilir ( 20-20 kuralı). Buna ek olarak, eğer yapabiliyorsanız her saat başında bir süre çalışılmaya ara verilmesi, göz yorgunluğundan kaynaklı ağrılarınızı giderecektir.

3)  Bilgisayar kullanırken açık renk elbise giymemeniz önerilir. Işık yansımalarını arttıran açık renk elbiseler, bilgisayardan kaynaklanan mide bulantısı, baş ve göz ağrısı, yorulma gibi şikayetleri daha fazla hissetmenize yol açabilir.

4) Bilgisayar monitörlerinin yaydığı elektrik dalgalarını, topraklı iletken filtreler vasıtasıyla azaltabilirsiniz.

5) Dizüstü bilgisayarların yaydıkları elektrik ve magnetik alandan korunmak için, onları kucağa almak yerine, çalışılabilecel uygun mesafede masa üstlerine koyabilirsiniz. Bu, hem vücudunuzu bilgisayarların yaydığı elektrik ve magnetik alandan koruyacak; hem de gözünüzle ekranın aynı seviyede olmasını sağlayacaktır.

6) Kullanmadığınız zaman, özellikle geceleri, bilgisayarınızı ve hard diskinizi tümüyle kapalı tutmanız gerekmektedir. Özellikle, eğer bilgisayarınız yatak odanızda bulunuyorsa, bu önlemi ciddiye almanız gerekmektedir. Açık tutulan bilgisayar ve hard disk, elektrik dalgaları yaymaya devam eder ve uyku düzeninizi bozabilir.

7) Yapabiliyorsanız, bilgisayarınızı kullandığınız bölge ile, diğer günlük çalışmalarınızı yaptığınız, sürekli kullanılan mekanları ayrı tutun.

8) Bilgisayar kullanırken, aklınıza geldikçe, gözlerinizi bilerek kırpmaya özen gösterin.

9) Fazla yansımaya neden olacağından, bilgisayar ekranınızın pencereye dönük olmamasına dikkat etmeniz önerilir. Yansıma yapmayan ekranları tercih edebilirsiniz.

10) Çalışma ortamınızı fazla aydınlatmadan uzak tutun. Aşırı aydınlatma yapan masa lambalarından kaçının.

11) Ekrandaki yazıların netliği ve rengi büyük önem taşır. Görüntü yenileme frekansı yüksek ekranlar daha kolay okunabilir bir görüntü sağlar. Ayrıca beyaz zemin üzerine siyah yazı karakteri, siyah zemin üzerine olanlardan daha az yorucudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir