En Güzel Mavi Çiçekler

En güzel mavi çiçekler

Mavi, akıl ve maneviyat ile ilişkili bir renktir. Sakinleştirici etkileri vardır ve kişinin daha iyi uyumasına yardımcı olur. Açık mavi huzur, sakinlik ve barışın rengi iken; koyu mavi önem ve güven taşır. Mavi ayrıca üzüntü, depresyon ve yasla da ilgilidir.

Mavi renkli çiçekler, dünyada bulunan nadir çiçeklerdendir. Zirveye ulaşmak için bir sevgi ve arzu mesajı ve aynı zamanda en büyük mücadeleyi iletiyor. Mavi çiçekler, serinletici ve sakinleştirici etkisinden dolayı düşünceli bir ruh hali yaratır. Aynı zamanda, mavi çiçeklerin metabolizmayı yavaşlattığı ve iştahı azalttığı düşünülmektedir.

Genelde mavi çiçekler sadakat, güven, zeka, bilgelik, hakikat, inanç ve güvene dayanır ve istikrar, güven, dürüstlük ve güvende olma duygusu verir.

Dünyanın En Güzel Mavi Çiçekleri

İşte dünya genelinde bulunan en güzel mavi çiçeklerden bazıları:

1. Mavi Ortanca

Mavi Ortanca

Mavi ortanca gerçekten nefes kesen bir çiçektir. Bazı mavi ortancalar canlı ve çarpıcı renklerle gelirken, bazıları toz mavi veya gök mavisi gibi açık tonlardadır. Mavinin tonları toprağın alkalilik derecesine göre değişir. Mavi ortanca çiçeği, hediye olarak verildiğinde yürekten ve güçlü bir sevgi duygusunu iletir.

2. Göğcegözü

Göğcegözü

Göğcegözü, yapraklardan sürgünlenen 5 yapraklı küçük mavi bir çiçektir. Mavi çiçeklerin bu havadar sürgünleri ilkbahardan biraz önce ortaya çıkar ve unutma beni çiçeği ile çarpıcı bir benzerlik gösterir.

3. Hezaren Çiçeği

Hezaren Çiçeği

Hezaren çiçekleri, mavi rengin en koyu tonlarında gelir. Bu yunus şeklindeki çiçek, çiçek dilinde eğlence, kalite, ateşli bağlanma ve büyük yürekli anlamına gelir.

4. Anemon Çiçeği

Anemon Çiçeği

Anemon parlak canlı renklere sahiptir ve ilkbahar, yaz ve sonbaharda çiçek açar. Bu çiçeğin şans getirdiğine ve kötülüklere ve diğer zararlı güçlere karşı koruduğuna inanılıyor. Ayrıca bu çiçek büyülü masallarda yer aldığı için çiçek dilinde beklenti olarak adlandırılır.

5. Mavi Karahindiba

Kara Hindiba

Karahindiba çiçeği sevgi, şefkat, arzu, sempati ile ilişkilendirilirken, mavi karahindiba çiçeği sadakat, mutluluk ve sükuneti temsil eder. Karahindiba, folklor ve efsanelerde popüler bir çiçektir ve çeşitli kültürlerde sembolik olmuştur. Bu çiçekler Avrupa ve Asya’ya özgüdür, ancak şu anda dünya genelinde yaygın olarak bulunmaktadır.

6. Sultan Küpesi Çiçeği

Sultan Küpesi Çiçeği

Sultan küpesi çiçeği, göz kamaştırıcı cinste ve görünüşte narin yaprakları olan renkli bir bitkidir. İsmi Latince ‘aquila’ kelimesinden türetilmiştir ve çiçek dilinde ‘güvercin’ anlamına gelir. Yapraklar koyu ve yeşilimsi mavi renktedir. Bu çiçek, eğreltiotu yaprakları ile güzel bir mavi renkte çiçek açar. Sarı, pembe, kırmızı, bordo, menekşe ve beyaz gibi renkleri de vardır.

7. Üzüm Sümbül

Üzüm Sümbül

Bu çiçek, baharda kümeler halinde yetişen çok güzel ve eşsiz bir çiçektir. Mor, beyaz ve sarı renklerinde bulunurlar. Üzüm sümbül yeniden doğuş ile ilişkilidir ve oyunları, sporu, tatsızlığı ve eğlenceli neşeyi temsil eder. Üzüm sümbül istikrarı ve güveni simgelemektedir.

8. Mavi Karanfil

Mavi Karanfil

Mavi karanfil eğlencelidir ve rengarenk çiçeklerdir. Parti süslemeleri için mükemmel bir seçimdir. Bu büyüleyici çiçekler neşe ve zerafet yayar. Özel günler ve hediye amaçlı yaygın olarak kullanılan çiçek türlerindendir. Bu çiçeğin açık gök mavisi rengi huzuru sembolize eder. Aynı zamanda hakikati temsil eder, bu nedenle düğünlerde yaygın olarak kullanılır, bir damadın geline olan saf sevgi hissini net bir şekilde tarif eder.

9. Yaban Asması

Yaban Asması

Yaban asması, çoğunlukla süs amaçlı kullanılan çiçekli ve tırmanıcı bir bitkidir. ‘Kristal çeşme’, ‘Buz Mavisi’ ve ‘Arbella’ bu çiçeğin mavi renk tonlarıdır. Yaban asmasının anlamı zihinsel cesarettir. Mavi yaban asması sadakat, yaratıcılık ve cesaret ifade eder.

10. Mavi Orkide

Mavi Orkide

Orkideler, lüks, güzellik ve gücü temsil eden, son derece imrenilen çiçeklerdir. Mavi orkideler şaşırtıcı derecede güzel çiçeklerdir ve çiçekleri fazla takdir etmeyenleri bile cezbedebilirler. Bu nadir çiçekler bulmak oldukça zor ama aşırı güzel oldukları için son derece popülerler. Mavi orkideler sakinliği sembolize eder ve mavi ve beyaz rengiyle derin ve engin okyanusla ilişkilendirilir. Bu çiçekler narin güzelliği, gücü ve dengeyi temsil eder.

11. Mavi Yıldız Çiçeği

Mavi Yıldız Çiçeği

Mavi yıldız çiçeği bahçeler için mükemmel bir mavi çiçek çeşididir. Yeşilimsi sarı yapraklar üzerinde açık mavi kümeler halinde çiçek açar. Kararlılığı ve sevgiyi ifade eder.

12. Mavi Zambak

Mavi Zambak

Mavi zambaklar muhteşem görünümlü çiçeklerdir ve genellikle düğünler, partiler hatta cenazeler için kullanılırlar. Bu egzotik şekilli çiçekler, şükran ve takdir duygularını ifade ettiklerinden herhangi bir zamanda kullanılabilir. Mavi zambakları huzur, barış ve sükuneti simgelemektedir. Romantik dönemde bu çiçek aşkı ve arzuyu sembolize edebilir.

13. Çan Çiçeği

Çan Çiçeği

Çan çiçekleri, pembe, mor ve beyaz gibi çeşitli renklerde açan, büyüleyici yıldızlı veya çan şeklindeki çiçeklerdir. Bu çiçek alçakgönüllülük, istikrar ve minnettarlığı sembolize eder.

14. Gündüzsefası

Gündüzsefası

Derin masmavi renginde büyük trompet şeklinde yaprakları ile en güzel çiçeklerden biridir. Yeni günü kucaklamak için her şafak vakti açılır ve öğleden önce yok olur. Parlak mavi çiçek, zengin yeşil yaprakları ile çok iyi kontrast oluşturur. Bu çiçekler yüksek gövdeli kümelerde doğarlar.

15. Balon Çiçeği

Balon Çiçeği

Balon çiçekleri güzel mavi, pembe veya beyaz şekilli çiçeklere açılan balon şeklinde tomurcuklardır. Bu çiçek dekorasyon amacıyla veya bu çiçekle güzel bir fon olarak çiçek aranjmanı için kullanılabilir. Bu çiçek sevgi, dürüstlük, itaat anlamına gelir. Bu çiçekler sizin için son derece özel olan kişilere harika bir hediye olur.

16. Mavi Saçaklı Papatya

Mavi Saçaklı Papatya

Papatyalar, herkes tarafından sevilen klasik çiçeklerdir. Mavi saçaklı papatyalar güzeldir ve mavi renkleri nedeniyle daha da eşsiz ve güzel görünürler. Bu çiçek mavi saçaklı papatya olarak adlandırılır çünkü gerçekten sarı ve yeşil bir merkezle çevrili saçak gibi görünür. Sadeliği, hayranlığı ve takdiri sembolize eder.

17. Yıldızpatı

Yıldızpatı

Yıldızpatı, bir yıl içinde çiçek açan ve kırmızı, mor, mavi, pembe, sarı ve beyaz gibi renklerde gelen bir bitkidir. Yıldızlarla ilişkilendirilen çiçek zariflik, sevgi ve barışı sembolize eder. Yıldızpatı çiçeklerinin ayrıca iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Eski zamanlarda, çiçek yapraklarının yakılmasının kötülükleri ve onunla ilişkili diğer şeyleri uzaklaştıracağına inanılıyordu.

18. Peygamber Çiçeği

Peygamber Çiçeği

Bu çiçek daha yaygın olarak mısır çiçeği, sepet çiçeği ve yaka çiçeği olarak da bilinir. Bu mavi çiçekler, pigmenti nedeniyle tarihsel olarak ödüllendirilmiştir. Eski günlerde, bekarlar sevdikleri için sevgisini göstermek için bu çiçeği giyerdi. Aşk karşılıksız değilse, çiçek çabucak ölürmüş. Aynı zamanda Polonya’nın ulusal bir çiçeğidir. Çiçek, bekarlığı, sevgi, incelik ve kutsanmışlık umudunu sembolize eder.

19. Tarla Sarmaşığı

Tarla Sarmaşığı

Tarla sarmaşığı, mavi, sarı, mor, kırmızı ve pembe gibi renklerde çiçek açan, daire şeklinde bir çiçektir. Bu yıldız şeklindeki çiçeğe, gün boyunca çiçek açan ve akşama doğru öldüğü için, gündüzsefası da denir. Bu çiçekler sevgiyi sembolize ediyor. Bunlar düğünlerde ve partilerde süs amaçlı kullanılır.

20. Unutma Beni Çiçeği

Unutma Beni Çiçeği

Bu çiçek gerçek aşkı ve hatırayı sembolize eder. 15. yüzyılda, bu çiçeğin kullananlarının, sevgilileri tarafından unutulmayacağına inanılıyordu. Bu, genellikle yaz aylarında çiçek açan güzel bir mavi çiçek.

21. Mavi Gülhatmi Çiçeği

Mavi Gülhatmi Çiçeği

Mavi gülhatmi çiçekleri egzotik görünümlüdür ve nadir bulunur. Genel olarak gülhatmi narin güzelliği temsil ederken mavi çeşitliliği derinlik, sonsuzluk, huzur ve açıklanamaz ihtişamı sembolize eder. Çiçek diyarını yücelten bu nadir güzellik aynı zamanda doğurganlığı da temsil eder.

22. Centiyan

Mavi Centiyan

Centiyan, kelebeklere ve sinek kuşlarına oldukça çekici gelen yumuşak yeşil renkli yapraklı, gerçek bir mavi renkli çiçektir. Mavi centiyan, yalnızca Avrupa’da yaygın olan çok özel bir çiçektir. Bu sıra dışı görünümlü çiçek çoğunlukla geleneksel gül ve papatya alternatifi olarak kullanılır. Mavi centiyan, nezaket, içsel değer ve kadınlığı temsil eder.

23. Cam Güzeli

Cam Güzeli

Cam güzeli çiçeği düz biçimli cam güzeli çiçek ve orkide biçimli cam güzeli olmak üzere iki çeşittir. Ortaçağda cam güzeli çiçeklerine ‘Hanım Küpesi’ adı verildi. Bu çiçek anne sevgisini ve gerçek sevgiyi sembolize ediyor.

24. Menekşe

Menekşe

Menekşe sevgi, alçak gönüllülük ve mutluluğu simgeleyen mavi renkli bir çiçektir. Menekşeler yenilebilir çiçeklerdir, özleri genellikle tatlılarda kullanılır, yaprakları salata ve tatlıları süslemek için kullanılır.

25. Süsen Çiçeği

Süsen Çiçeği

Süsen çiçeği inanç, bilgelik, dostluk, umut ve cesaret ile ilişkilidir. Bu çiçeğin bıçak şeklindeki yaprakları, kalbi delici üzüntüleri gösterir. Süsen çiçeği, farklı renkleri olduğu için yaz başlarında, dans ruhu olarak kabul edilmiştir. Çırpınan taç yaprağı insanlara esintiyle hafifçe çırpan kelebek kanatlarını hatırlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage