Evde Hazırlanabilen Cilt Temizleyici Maskeler

Hepimizin çok iyi bildiği gibi, cilt oldukça derin ve analizi zor bir organımızdır. Yapısının analizi için ise dermatoloji adı verilen bilim dalında sayısız bilim insanı çalışmaktadır. Bir insanın cilt yapısını etkileyen bazı faktörler vardır. Bunlar genetik, yaş, cilt bakımı ve psikoloji. Dermatoloji bilimi daha çok cilt bakımı konusu ile ilgilenir.

Cilt temizleyici maskeler, her yaşa, her soya ve her cilt tipine göre farklılık gösterir. Temizliği ihmal edilmiş bir cilt özellikle bu şehir hayatının tozlu ve stresli ortamında, kısa sürede problemli bir cilt haline gelecektir. Bu nedenle kendi cilt tipinize uygun cilt temizleyici maskeleri kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bu maskelerin türlerine kısaca göz atalım.

Cilt temizleyici maskeler, kozmetik yani kimyasal ürünlerden oluşturulan maskeler ve ev yapımı maskeler olarak ikiye ayrılır. Ev yapımı cilt temizleme maskeleri çok daha ekonomik olarak elde edilebilen maskelerdir. Sizler için evinizde kolaylıkla oluşturup uygulayabileceğiniz cilt maskelerinden örnekler sunmak istiyoruz :

1. Yüz Temizleyici Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağını cilt temizleyici olarak önermemizin sebebi cildinizde bulunan koruyucu yağların ciltte kalmasını sağlayarak doğal bir temizleme yapması. Bu yağlardan kaynaklanan aşırı parlamaların da önüne geçen Hindistan cevizi yağı, eğer doğal bakımdan hoşlanıyorsanız her zaman elinizin altında bulundurmanız gereken bir yağ. İyi bir temizleyici olmasının yanı sıra doğal bir nemlendirici olması da bir adım daha öne geçmesini sağlıyor. Fakat sivilceye yatkın bir cilde sahipseniz Hindistan cevizi yağını kullanmanızı pek önermiyoruz.

Kullanılışı: Avuç içlerinize bir parça Hindistan cevizi yağı alın ve yüzünüze bu yağla parmak uçlarınız ve avuç içiniz ile masaj yapın. 30 sn – 1 dakika arası masaj yaptıktan sonra sıcak bir havluyu yüzünüzde 30 sn bekleterek gözeneklerin iyice açılmasını sağlayabilirsiniz. Ardından ılık su ile durulayıp yüzünüzdeki yağdan kurtulabilirsiniz.

2. Kuru Ciltler İçin Cilt Temizleyici Yağlar

Avokado Yağı

Eğer cildinizin kuru olmasından şikayetçiyseniz avokado yağı gibi yağ asitleri açısından zengin doğal yağlar kullanarak hem cildinizi temizleyip canlandırabilir hem de kurumasının önüne geçebilirsiniz. Avokado yağı yerine, badem yağı veya buğday tohumu yağı da kullanabilirsiniz.

Kullanılışı: Parmak uçlarınızla yağı masaj yaparak cildinize yedirin ve her yerine sürdüğünüzden emin olun. Daha sonra ısıttığınız bir el havlusunu üzerinde 30 sn- 1 dakika kadar bekletin. Sonrasında ılık su ile durulayın.

3. Elma Şırası Sirkesi İle Yüz Temizleme

Elma şırası sirkesi

Elma şırası sirkesinin en iyi özelliği cildinizin pH seviyesini dengelemesi. Bu sayede cildiniz ne aşırı kuru olur ne de aşırı yağlı. Çatlakların ve tıkalı gözeneklerin de önüne geçmiş olursunuz.

Kullanılışı: 1 ölçek elma şırası sirkesini 2 ölçek su ile karıştırıp seyreltin. İyice çalkaladıktan sonra bir pamuk topu yardımı ile yüzünüze sürerek cildinizi temizleyin. Durulamadan kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra hemen nemlendirici uygulayın.

4. Temizleyici Maya Maskesi

Yüz için maya maskesi

Maya cilt için en etkili doğal antioksidan maddelerden birisidir. Çevresel etkenlerden dolayı oluşan cilt hasarını onarırken cildinizi güçlendirerek daha dayanıklı hale gelmesini sağlar.

Malzemeler:

 • 1 paket kuru maya
 • 3 damla limon suyu
 • 2 çay kaşığı su

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

 1. Malzemeleri koyu bir kıvam alana kadar bir kapta karıştırın.
 2. Eğer çok koyu olduğunu düşünüyorsanız bir miktar daha su ekleyebilirsiniz.
 3. Bu karışımı göz bölgenizi koruyarak yüzünüze yayın.
 4. 10-15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

5. Bal ve Limon İle Doğal Yüz Temizleme Maskesi

limon suyu ve bal karışımı

Bal ve limon bir araya geldiğinde antiseptik ve doğal nemlendirici etkisi olan doğal bir cilt temizleme maskesine dönüşüyor. Balın doğal antibakteriyel yapısı sivilcelere karşı etkili ve yaşlanmaya karşı iyi bir hale gelmesini sağlıyor.

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

 1. Limon suyu ve balı karıştırın.
 2. Parmak uçlarınızla ince bir tabaka halinde yüzünüze ve boynunuza bu karışımı sürün.
 3. Kuruyana kadar bekleyin.
 4. Kuruduktan sonra ılık su ile durulayın.

6. Cilt Canlandırıcı Maske

Cilt canlandırıcı maske

 • Bir tutam tarçın
 • Yarım fincan süt
 • Bir tutam defne yaprağı
 • 1 adet yumurta
 • Bir miktar kayısı suyu

Kayısı suyuna tarçını ve defne yaprağını ekleyin ve karıştırarak kaynatın. Daha sonra süt ve yumurtayı da ekleyerek karıştırın. Vücutta istediğiniz yerlere uygulayabileceğiniz bu maske 10 dakika sonra ılık ve bol suyla durulanır. Sivilcelere karşı da etkili olan bu maske cilde parlaklık ve canlılık katar.

7. Siyah noktalar için etkili cilt maskesi

limon ve yoğurt maskesi

 • Bir Limon
 • Bir kase yoğurt

Bir limonun suyunu güzelce sıkın. Daha sonra bunu bir kase yoğurda dökerek güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüzde gözleriniz hariç her yere güzelce yayın. Limondaki asit gözlerinizi yakacağı için, gözlerinize değdirmemeye çalışın. 15 dakika kadar sonra kuruyarak gerildiğini göreceksiniz. Ilık bir suyla maskeyi bol suyla yıkayarak çıkartın. Haftada 1 kere uygulayabileceğiniz bu maskenin siyah noktalarınızı söküp aldığını göreceksiniz.

8. Coşkulu Bir Cilt İçin Zerdeçal Maskesi

Zerdeçal maskesi

Zerdeçalda bulunan içerikler cilde zararı olan serbest radikallerin cilde verdikleri hasarı onarır. Zerdeçal cildinizin esnekliğini artırırken bir yandan da daha canlı ve coşkulu görünmesini sağlar (1). Maskede bulunan diğer malzeme olan nohut unu da cildi temizler ve parlatır (2).

Malzemeler:

 • 1/2 çay kaşığı zerdeçal
 • 4 yemek kaşığı nohut unu

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

 1. Nohut unu ve zerdeçalı karıştırdıktan sonra kıvam alana kadar su ekleyin.
 2. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün.
 3. 15-20 dakika bekledikten sonra suyla durulayın.
 4. Bu işlemi haftada bir veya 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

9. Yüz Nemlendirici Maske

yüz nemlendirici maske

 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 yumurta sarısı
 • İnce bir bez

Yumurta sarısı ile sütü güzel bir biçimde karıştırın. Bu karışımı yüzünüze her yerine eşit gelecek şekilde sürün. Daha sonra yüzünüzü ince bir bez veya tülle örtün. 15 dakika kadar bekledikten sonra kağıt mendille yüzünüzü silerek temizleyin. Önce ılık daha sonra soğuk suyla yüzünüzü durulayın. Bu maske hem cildinizi besleyecek hem de nemlendirecektir.

10. Kırışıklık önleyici maske

kırışıklık önleyici maske

 • 1 elma
 • 3 kaşık kaymak

Elmanın kabuğunu güzelce soyup çekirdeklerini çıkarttıktan sonra, kaymak ile birlikte mikserde homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Daha sonra bu karışımı yüzünüze güzelce yedirerek sürün. Üstüne ince bir bez örterek 10-12 dakika bekleyin. Ilık ve bol suyla yüzünüzü durulayın. Bu maske sayesinde cildiniz daha canlanacak ve elastikiyet kazanarak kırışıklıklara karşı daha dayanıklı olacak.

11. Cilt lekeleri ve güneş lekelerine karşı etkili maske

cilt lekelerine etkili maske

 • 2 adet yumurta akı
 • Bir miktar pirinç unu

Yumurta aklarını bir kasenin içerisinde karıştırarak içerisine cıvıklığını alacak kadar pirinç unu ekleyip kıvam alana kadar karıştırın. Bu maske yüzünüze ve ellerinizin üst kısmına uygulanabilir. Maske yaklaşık 7-8 dakika sonra kuruduktan sonra, bol ılık su ile durulayın. Özellikle yüz ve el üzerlerindeki cilt lekeleri ve güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanan lekeleri gidermeye yardımcı olacak bir maskedir.

12. Bronzlaşmayı arttırıcı maske

bronzlaştırıcı maske

 • 1 kase yoğurt
 • 1 yumurta sarısı
 • 5 damla havuç yağı
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yoğurtla yumurta sarısını güzelce çırpın. Havuç yağını ve zeytinyağını da ekleyerek karıştırmaya devam edin. Oluşturduğunuz karışımı boynunuza ve yüzünüze sürebilirsiniz. 20 dakika sonra ılık ve bol suyla durulayarak maskeyi çıkartın. Bu maske, bronzlaşmanızı kolaylaştırırken, güneşin istenmeyen ışınlarının da cildinize zarar vermesini önler.

13. Gözenek sıkılaştıran maske

gözenek sıkılaştırıcı maske

 • 1 yumurta akı
 • 1 çorba kaşığı süt ( yağsız olacak )
 • Yarım tatlı kaşığı bal

Malzemeleri, koyu bir karışım halini alıp, bal iyice emilip karışıma katılana kadar karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün fakat gözlerinize değdirmemeye özen gösterin. 15 dakika kadar bekledikten sonra sırasıyla bol ılık su ve soğuk su ile durulayın. Haftada bir düzenli olarak uyguladığınızda sonuç alacağınız bu maske, ciltteki gözenekleri sıkılaştırıcı özelliği ile size fayda verecektir.

Bu yazı Oca 10, 2020 tarihinde güncellendi

4 Yorum

 1. merhaba ben 16 yaşındayım ve yüzüme yukarıda okuduğum nemlendirici maskeyi uygulamamda bir sakınca varmı acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cilt Sitesi bitkisel yağlar, mineraller ve doğal malzemelerle daha güzel bir cilde kavuşmanız için çeşitli yazılar paylaşır. www.ciltsitesi.com sitemizdeki yer alan öneriler ve bilgiler asla doktor tavsiyesi yerine geçmez: Bu yazılarda yer alan maskeler, kürler ve doğal bakım önerileri kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye farklılık gösterebilir. Bu maskeleri uygulamak kişilerin tamamen uygulayacak kişinin kendi sorumluluğundadır ciltsitesi.com yazarları ve sahibi doğacak herhangi bir sorumluluğu kabul etmez.