Gül Suyu Nasıl Yapılır

Gül SUyu

Gül suyu sadece güzel kokusuyla değil, aynı zamanda son derece çok yönlü faydaları sayesinde evinizde bulundurmanız gereken bir doğal bakım ürünüdür. Yüz toniği,  saç parfümü, çamaşır spreyi gibi geniş bir kullanım alanına sahiptir. Gül yaprakları yenilebilir ve gül suyunun mutfak dünyasında da bir yeri vardır.

Gül suyu, sabun, saç durulama ve saç hacimlendirme spreyi gibi şeylerde suyun bir kısmını veya tamamını değiştirmek için kullanılabilir . Bir yan not olarak, sabununuzun son rengi üzerinde çok az etkisi olacaktır ve kesinlikle pembeye dönmeyecektir.

Kaynatma mı? Damıtma mı?

Evde gül suyu yapmanın nispeten kolay iki yolu vardır. En kolay ve en hızlı yol, gül yapraklarını (kurutulmuş veya taze) suda kaynatmaktır. Sonuçta, elinize kokulu, gül renkli bir su geçecek. Bu yöntem, sınırlı bir raf ömrüne sahip olduğu için çok uzun süre kullanmanızı gerektirmeyen tarifler için en uygunudur.

Damıtma yöntemi ile gülün öz suyunu çıkarırsınız. Ayrıca biraz daha zaman alıcı olsa da yapılması oldukça kolaydır ve gül öz suyunun raf ömrü daha uzundur.

Gül Yaprakları Nasıl Seçilir?

Yüzün üzerinde farklı gül çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Bahçenizde gül yetiştirecek kadar şanslıysanız, gül suyu yapmak için kullanabilirsiniz. Kendi güllerinizi toplayacaksanız, çiçeklerin en güzel kokulu olduğu sabahın erken saatlerinde yapın. Ayrıca gül satın alabilirsiniz, ancak organik bir kaynaktan olmalarına dikkat edin. Tarım ilacı içermeyen gül yaprakları kullanmak önemlidir, böylece ortaya çıkan gül suyunuz kimyasal içermez.

Kurutulmuş yaprakları kullanmak da mümkün. Başka bir seçenek lavanta çiçekleri kullanmaktır. Kurutulmuş yapraklar için aşağıdaki talimatları izleyin ve alternatif olarak aşağıdaki tariflerde gül suyu yerine lavanta suyunu elde edebilirsiniz.

Evde Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Gül suyunu evde yapabilmek için 2 yöntem bulunuyor, kaynatma ve damıtma.

Yöntem 1: Kaynatma

Malzemeler

 • Kurutulmuş gül yaprakları (ya da tarım ilacı içermeyen taze gül yaprakları)
 • Su
 • Kapaklı tencere
 • Küçük bir kese ya da kalın bir tülbent
 • Saklamak için koyu bir şişe

Nasıl Yapılır?

 1. Tencerenize 1/4 bardak kurutulmuş gül yaprağını atın. Taze yaprakları kullanıyorsanız 1/2 ila 3/4 bardak kullanın.
 2. Tencereye bir buçuk su bardağı su ekleyin.
 3. Kapağını örtüp kaynatın.
 4. Sıcaklığı, suyun kaynamaya devam etmesine izin veren en kısık ateşe düşürün.
 5. Gül yapraklarının rengi soluncaya kadar kaynatmaya devam edin. Benimki neredeyse renksiz oldu. Bu sadece 5-10 dakika sürdü.
 6. Kapağı açık bırakın ve tamamen soğutun.
 7. Su ve yaprakları kese veya tülbentten süzüp, temiz bir şişeye dökün. Bir huni kullanabilir ve koyu şişeye dökebilirsiniz.
 8. Buzdolabında birkaç hafta veya dışarıda bir haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Yöntem 2: Damıtma

Malzemeler

 • Kurutulmuş gül yaprakları (ya da tarım ilacı içermeyen taze gül yaprakları)
 • Su
 • Buz
 • Kapaklı bir büyük tencere
 • Temiz bir tuğla (evet gerçek bir tuğla 🙂 )
 • Isıya dayanıklı bir cam kase
 • Saklamak için koyu bir şişe

Nasıl Yapılır?

 1. Büyük bir tencerenin ortasına temiz bir tuğla yerleştirin. Ben 8 litrelik bir tencere ve ortalama büyüklükte bir tuğla kullandım.
 2. Isıya dayanıklı cam kaseyi tuğlanın üstüne koyun.
 3. Yaklaşık bir buçuk su bardağı kurutulmuş gül yapraklarını tencereye dökün. Kasenin içine girmediklerinden emin olarak tuğlaların etrafına koyun. Taze yaprakları kullanıyorsanız 3-5 bardak kullanın ve tuğla etrafında ve kabın altında olacak şekilde hafifçe bastırın.
 4. Yapraklar neredeyse tuğlanın üstüne gelinceye kadar tencereye su dökün.
 5. Kapağını ters çevirin ve tencereyi örtün. Bu, buharın toplanıp kapağın ortasına damlamasına ve sonunda kasenin içine damlamasına izin verecektir.
 6. Buharın yoğunlaşması ve daha sonra kaseye düşmesi için kapağın üstüne buz koyun. Doğrudan kapağın üzerine koyabilir ve buz eridikçe suyu bir bezle emebilir veya buzu bir torbaya koyabilirsiniz, böylece çıkarılması ve değiştirilmesi kolay olur. Mümkün olduğunca çok buharı içeride tutmak istersiniz çünkü bu buhar aslında gül suyunuzdur.
 7. Suyu kaynama noktasına getirin ve suyun kaynamaya devam etmesini sağlayan mümkün olan en kısık ateşe indirin.
 8. Buzları eridikçe değiştirin ve en az 30 dakika kaynatmaya devam edin.
 9. Ateşten alın ve tamamen soğumaya bırakın.
 10. Kapağı dikkatlice kaldırın, böylece erimiş buz suyunuzdan hiçbiri kabın içine düşmez.
 11. Kasede toplanan gül suyunu koyu şişeye dikkatlice dökün.
 12. Bu, oda sıcaklığında çok daha uzun bir ömre sahiptir, ancak iyi saklandığından emin olmak için her zaman buzdolabında saklayabilirsiniz.

Gül Suyu Nerelerde Kullanılır?

Gül suyunun sayısız kullanım alanı var. Ben bu yazıda kendi favorilerimden bazılarını derledim;

Cilt Bakımı İçin Gül Suyu Kullanımı

Gül suyu rahatlıkla cilt bakımı rutininizin bir parçası olabilir. Gül suyu içerdiği zengin antioksidanlar sayesinde cildin pH dengesini korumaya yardımcı olur, gözenekleri sıkılaştırır, cildi yatıştırır, tahriş ve kızarıklığı azaltır (1).

Yüz Toniği: Gül suyunu koyu renkli bir şişede saklayın. İçerisine 1-2 damla lavanta yağı ekleyin. İyice çalkalayın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra bu karışımı bir pamuk topu yardımı ile cildinize uygulayın.

Güneş Yanıklarını Rahatlatmak İçin: Bir sprey şişesinde eşit miktarda elma şırası sirkesi ve gül suyunu karıştırıp çalkalayın. Güneş yanıklarını rahatlatmak için üstüne sıkabilirsiniz.

Anti-aging Etkisi: Gül suyunun düzenli kullanımı kırışıklıkları geciktirebilir ve hatta gözenekleri sıkılaştırabilir. Banyodan sonra her sabah cildiniz için kullanabilirsiniz (2).

Saç Bakımı İçin Gül Suyu Kullanımı

Gül suyu saçlarınıza güzel koku vermenin yanında kafa derinizde temizleyici ve rahatlatıcı etkiler gösterebilir.

Saç Durulama Suyu: 1 bardak su ile 2 yemek kaşığı gül suyunu karıştırın. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra bu karışım ile durulayabilirsiniz. Hem rahatlatıcı hem de mis gibi kokacak.

Gül Suyunun Yan Etkisi Var Mıdır?

Gül suyu nispeten güvenlidir. Gül suyu uygulamasını takiben ciddi etkileri belirten bir araştırma bulunmamaktadır. Bununla birlikte, alerjilere eğilimli biriyseniz, dikkatli olmak isteyebilirsiniz. Kullanmadan önce küçük bir bölgede test edip 24 saat bir etki olacak mı gözlemleyebilirsiniz.

En güvenli yol önce doktorunuza danışmaktır. Gül suyunun bazı reaksiyonları kızarıklık, tahriş ve batma hissine neden olabilir.

Peki siz hiç evde gül suyu yaptınız mı? Neleri değişik yapıyorsunuz ve nasıl sonuçlar elde ediyorsunuz? Ben ve okuyucularım sizin deneyimlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz. Yorumlar kısmından bize katılabilirsiniz.

Kaynakça

 1. Gül Suyu ve Faydaları (Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Aktüel Dergisi)
 2. Gül Suyunun 5 Faydası (Cinta Aveda Enstitüsü)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage