Karabiber Yağının 10 İnanılmaz Faydası

Karabiber yağı

Karabiber dünyada en çok kullanılan baharatlardan birisidir. Karabiber yağı da pek çok faydası bulunan mucizevi bir bitkisel yağdır. Biz karabiberi genellikle yemeklerimize tat katma özelliği ile tanırız ama ilaç ve parfüm sektöründe de kullanılan bir baharattır.

Karabiberin sindirim sistemine olan faydaları asırlardır bilinmekte ve çok eski uygarlıklar tarafından kullanıldığı belirtiliyor. Peki sözü fazla uzatmadan karabiber yağının tüm faydalarına geçelim;

Karabiber yağı

Karabiber Yağının Faydaları

1. Ağrı ve sancıları rahatlatır

Karabiber yağının ısı veren, iltihap önleyici ve kulunç giderici özellikleri sayesinde kas incinmeleri, tendon iltihabı ve romatizma semptomlarının ağrılarını azaltmakta oldukça etkilidir.

2. Yemek koruyucu olarak kullanılabilir

Yemeklerinizde olup olmadığını bilemediğiniz mikroorganizmaların üremelerini engellemek için yemeğin içine bir kaç damla karabiber yağını eklemeniz yeterli. Özellikle tavuklu yemeklerdeki bakteri üremelerinin besin zehirlenmelerine yol açabileceği için karabiber yağı ile bunun önüne geçebilirsiniz.

3. Kolesterolü düşürür

2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre karabiberin kolesterolü ve trigliseridi düşürdüğü saptanmıştır. Kalp damar sağlığı açısından kullanımı faydalı olduğu saptanan bu yağı salatalarınıza ekleyerek hem çeşnilendirebilir hem de kolesterolünüzü düşürebilirsiniz.

4. İştah açıcı özelliği vardır

Karabiberin çok kuvvetli bir koku almayı artırıcı özelliği olduğu biliniyor. Ama karabiber yağının az bilinen özelliklerinden birisi de iştah arttırıcı olması. Özellikle nörolojik sebeplerle yutma ve yutkunma zorluğu çeken kişilere rahatlama sağlar.

5. Viral virüslerin kırılmasını sağlar

Uzun süre antibiyotik kullanımı bakterilerin bir çok ilaca dirençli hale evrilmesini sağlıyor. Yapılan çalışmalarda karabiber özünün hücrelerin yaşama yeteneğine hiçbir zarar vermeden bakterileri kırabilme özelliğine sahip olduğunu göstermiştir. Bu özelliğin önemi ise bakterilerin ilaçlara direnç kazanmasını engelliyor.

6. Vücutta detoks etkisi gösterir

Karabiber yağı lokal olarak uygulandığında, uygulandığı bölgenin ısınmasını sağlar ve terlemeyi artırır. Ayrıca idrar getirici etkisi sayesinde idrara çıkmayı artırır ve vücuttaki toksinlerin bu yolla da atılmasına yardımcı olur.

7. Kan dolaşımını teşvik eder

Karabiber yağı dahili olarak alındığında kan dolaşımını destekler ve mukus oluşumunu hızlandırır. Özellikle tarçın, zerdeçal ve karabiber yağı karıştırılarak oluşturulan doğal karışımlar kan dolaşımının desteklenmesi için oldukça etkilidir.

8. Anksiyete ve sigara krizlerini azaltır

1994 yılında yapılan bir araştırmaya göre karabiber yağının sigara içen kişilerde bir sonraki sigara için duydukları yoksunluk etkisini azalttığı kanıtlanmıştır.  Ayrıca anksiyete rahatsızlığına sahip kişilerde de bu rahatsızlıktan oluşan etkilerin azalmasını da sağlar.

9. Kanser önleyici davranış gösterir

2010 yılında Michigan State Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ile karabiber yağının iltihap önleyici, antioksidan ve kanser önleyici davranışlar gösterdiği saptanmıştır. Bu çalışmalarda karabiber yağının kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlattığı gözlemlenmiş.

10. Sindirime yardımcı olur

Karabiber yağı kabızlık, diyare ve gaz gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarından oluşan etkileri azaltıcı özelliktedir.

Karabiber Yağı Nasıl Uygulanır?

  • Kaslarda ve sinirlerde kan dolaşımını artırmak için 3-5 damla karabiber yağını etkilenen bölgeye damlatarak sıcak kompres yapabilirsiniz.
  • Çorba, güveç, yahni, fırınlanmış sebze ve salatalarınıza lezzet katmak için 1-2 damla karabiber yağı ekleyebilirsiniz.
  • Kabızlık, diyare ve gaz gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında rahatlama sağlamak için 1-2 damla karabiber yağını meyveli bir içeceğe veya çorbanıza ekleyerek içebilirsiniz.
  • Vücutta detoks etkisi göstermesi için 1-2 damla karabiber yağını direk olarak yutabilirsiniz.
  • Kas incinmelerinde ve tendon iltihaplarında rahatlama sağlamak için etkilenen bölgeye lokal olarak uygulayabilirsiniz.
  • Romatizmayı doğal olarak tedavi etmek için romatizma rahatsızlığının olduğu bölgelere 1-2 damla karabiber yağını lokal olarak uygulayabilirsiniz.
  • Solunum yolları ile ilgili sorunlarda bu yağdan içebileceğiniz gibi direk olarak şişesinden kokusunu içinize çekebilirsiniz.
  • Sigara krizleri geldiğinde karabiber yağı şişesinden kokusunu sıkı bir şekilde içinize çekebilirsiniz.
  • Solunum yolu tıkanıklıklarında rahatlama sağlamak için göğsünüze 2-3 damla karabiber yağı damlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage