Şalgam Suyunun 19 İnanılmaz Faydası

Şalgam Suyu

Şalgam suyu sadece kebapların yanında tüketilen bir içecek olarak görülmemeli! Vitamin ve mineral yüklü bu harika sebze, birçok faydayı içerisinde barındırıyor.

Ülkemiz şalgam suyu tüketiminde dünyaya öncülük ediyor. Şalgam suyu genellikle tek başına olmaz ve hafif acı tadı azaltmak için başka bir meyve veya sebze ile karıştırılması gerekir. Tat alma dokularınız aromasına ve tadına alıştıktan sonra şalgam suyu, lezzetli ve ferahlatıcı bir içecek haline gelecektir.

Şalgam sebzesinden çıkarılan suyun derhal tüketilmesi gerekir. Magnezyum zengini sebzelerle veya meyve suyuyla harmanlanması, içinde bulunan potasyumun etkili bir şekilde emilmesini sağlar. Şalgam yeşillikleri önemli miktarda A vitamini ve K vitamini kaynağıdır.

Şalgam Suyunun İnanılmaz Faydaları

Her gün düzenli olarak şalgam suyu içmenin birçok faydası vardır. Onlardan bazıları:

 1. Şalgam suyu, vücudun karaciğer ve mesane problemleri ve romatoid artrit gibi hastalıklarla savaşmasına yardımcı olan yüksek besin konsantrasyonlarına sahiptir.
 2. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi 2015 yılında yaptığı bir araştırmada kalp hastalarında şalgam suyunun kalp kaslarını kuvvetlendirerek iyi geldiğini ortaya çıkarmışlardır (1).
 3. Vücuttaki serbest radikal seviyesini ve verdikleri hasarı azaltır (2).
 4. Kanser riskini azaltan, karaciğerin toksinleri işlemesine yardımcı olan, tümörün büyümesinde yaşayan ve nihayetinde kanserojenlerin yan etkileriyle savaşan güçlü antioksidanlara sahiptir (3).
 5. Kataraktı önler (4).
 6. Her gün şalgam suyu içmek kilo verme ve obezite ile mücadele etmek için etkili bir yoldur. Hazmı kolaylaştırır ve içerisinde prebiyotikler bulunur (5).
 7. Sivilceleri tedavi eder (6).
 8. Anemiyi azalttığı söylenmektedir.
 9. Şalgam suyu A,B ve C vitaminleri içerdiği için çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde yardımcı olur (5).
 10. İçindeki yüksek C vitamini konsantrasyonu, akciğer ve bronş tıkanıklığını temizlemeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur (7).
 11. İçki sonrası mahmurluğunu azalttığı söylenir.
 12. Şalgam suyu vücutta istenmeyen kötü kokuları azaltmaya yardımcı olduğu söylenir.
 13. Kolonun düzgün çalışmasına yardımcı olarak için kolon tümörünü ve kolon kanserini önler (8).
 14. Böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olur (9).
 15. Şalgam suyu bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur (3).
 16. Şalgam suyu vücuttaki kötü kolesterolü düşürerek kalp krizi, felç, kan pıhtılaşması ve çeşitli kalp hastalıklarını önler (10).
 17. Flavonoidler açısından zengin olduğu için kılcal damarların yapısını korur (3).
 18. Şalgam suyu içmek sinirlerinizi sakinleştirmeye yardımcı olur (11).
 19. İyi bir potasyum ve kalsiyum kaynağı olduğu için kemik ve dişleri de güçlendirir (3).

3 Lezzetli Şalgam Suyu Tarifi

Şalgam suyunun bu kadar faydasını gördükten sonra içmemek olmaz değil mi? Şalgam suyunu denemeye teşvik etmek için bu yeterli değilse, sizin için daha fazlasına sahibiz! İşte kendi mutfağınızda aileniz için şalgam suyu yapmak için bazı tarifler!

1. Şalgam ve Pancar Suyu

1 küçük pancar ve 1 küçük şalgamı parçalara bölün ve suyunu çıkararak karıştırın. Bir tutam limon ve tuz ekleyin – nefis bir bardak pancar ve şalgam suyu servis edilmeye hazır.

2. Kalsiyum Deposu

3 su bardağı doğranmış şalgam ve 3 su bardağı doğranmış yeşil lahana özünün suyunu çıkarıp karıştırın. Bu, tüm yaş grupları için uygun güçlü bir kalsiyum deposu.

3. Şalgam Detoksu

Doğranmış ıspanak, pazı, lahana, marul, şalgam yeşillikleri, kırmızı elma, havuç, armut ve zencefil sularını çıkarın. Soğutulmuş için.

Kaynakça:

 1. Şalgam suyu kalp hastalıklarında kas gücünü artırır (Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi)
 2. Şalgam suyu antioksidan aktivitesi tayini ve fenolik madde profilinin belirlenmesi (Kimyager Tuba ÖZTAN Yüksek Lisans Tezi)
 3. Şalgam Suyu Fermentasyonunun Fenolik Madde Ve Antosiyanin İçeriği, Antioksidan Kapasitesi Ve İn Vitro Biyoyararlılık Üzerine Etkisi (Betül Toktaş İstanbul Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi)
 4. KONTROLLÜ ŞARTLARDA ŞALGAM SUYU ÜRETİMİ ÜZERİNE FARKLI FORMULASYONLARIN ETKİSİ (Huriye İyiçınar Gıda Mühendisliği Yüksek Lisans Tezi)
 5. Kansere karşı günde bir bardak şalgam suyu (Dr. Ender Saraç)
 6. Şalgam suyu üretimi ve fonksiyonel özellikleri (Celal Bayar Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü, Elif Fatma ÜÇOK , Halil TOSUN)
 7. LAKTİK ASİT FERMENTASYONUNDA FENOLİK BİLEŞİKLER VE ÖNEMİ (Ankara Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü, Gözde OKCU, Evrim GÜNEŞ ALTUNTAŞ, Kamuran AYHAN)
 8. Kanser olmamak için bağırsağınıza iyi bakın (Dr. Ezgi Eylem Fadıloğlu)
 9. Ender Saraç’tan şalgam suyu tavsiyesi! (Dr. Ender Saraç)
 10. Yüksek kolesterole doğal çözümler (Dr. Ender Saraç)
 11. TÜRK MUTFAK KÜLTÜRÜNDE ÖZEL BİR İÇECEK: ŞALGAM SUYU (Yard. Doç. Dr Nermin Işık, Gülperi Haklı, Nimet Barı)

1 Yorum

 1. Merhabalar verdiğiniz bilgilerin doğal olması bu çağda çok önemli etrafımız kimyasallarla ve yapaylıkla çevrilmiş durumda. Öncelikle bunun için teşekkür ederim ve benim tırnak batması ile ilgili şikayetim var bunun önüne nasıl geçebilirim doğal bir yöntemi var mı 2 kez çektirdim tırnağımı ve hiçbir faydası olmadı maalesef. İyi günler dilerim 🙏🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage