Sığla Yağının Faydaları ve Zararları

Sığla Yağı

Bitkilerin köklerinden, tohumlarından, yapraklarından ve dallarından elde edilebilen esanslı yağlar çok uzun sürelerden beri güzellik, bakım ve bitkisel tedavi alanlarında kullanılıyor. Sığla yağı da bu faydalı yağlardan sadece biri. Peki sığla yağının ne gibi faydaları var ve zararları var mı?

Sığla yağı daha çok aromaterapide kullanılır ve stresi yatıştırıcı etkisinden faydalanılır. Bazı bilim adamları yaptığı araştırmalarda sığa yağının kansere dahi iyi gelen bir esanslı yağ olduğunu kanıtlamışlar. Gelin isterseniz sığla yağının yararlarına maddeler halinde bir bakalım:

Sığla Yağının Faydaları

Sığla Yağı

1. Negatif duyguları uzaklaştırır ve stres seviyesini düşürür

Sığla yağını solumak kan basıncını düşürerek kalp atışlarının yavaşlamasını sağlar. Bu da vücutta bir gevşeme ve rahatlık hissini beraberinde getirir. Yavaş yavaş depresyon dağılır ve stresten uzaklaştığınızı hissedersiniz.

2. Ağrıyı ve iltihabı azaltır

Sığla yağı iltihap moleküllerin oluşumunu azaltıcı etki gösterdiği için eklem ağrıları, kireçlenme, astım ve bağırsak rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklarda ağrıyı azaltıcı etki gösterir.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yapılan çalışmalar sığla yağının tehlikeli bakteri ve virüsleri öldürerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu da hastalıkların önlenmesi için etkili bir yöntemdir.

4. Uykuya dalmaya yardımcı olur

Kronik stres ve kaygı özellikle geceleri sizin uykunuzu kaçıran etkenlerdendir. Bunların seviyesini düşüren sığla yağı uykuya daha rahat geçmenizi de sağlar.

5. Sindirimi kolaylaştırır

Sığla yağı bağırsak hareketlerini teşvik ederek toksinlerden arındırmasını sağladığı için sindirim işlemini kolaylaştırır. Sindirimi kolaylaştırdığı için mide kramplarını yatıştırmak için de kullanılabilir.

6. Kanamaları durdurur ve mikrop kırıcı özelliği vardır

Sığla yağının mikropların üremesini engelleyici bir yapısı vardır. Yaraları dezenfekte etmek ve yara bölgesindeki mikropları kırmak için kullanılabilir.

7. Hormonları düzenler ve doğurganlığı artırır

Sığla yağı hormonları düzenleyerek menapozun semptomlarını azaltabilir. Yapılan çalışmalarda bu yağın doğal özellikleri ile doğurganlık arasında olumlu bir bağlantı olduğu da gösterilmiştir.

8. Cilt için iyileştirici ve yaşlanmayı önleyici özellik gösterir

Sığla yağının cildi kuvvetlendirici, tonunu düzenleyici ve elastikiyetini koruyucu özelliği vardır. Ayrıca cilde zararlı bakterileri ve cilt lekelerini ciltten uzak tutar. Cildinizin yaşlanmasını da geciktirir.

9. Hafızayı kuvvetlendirir

Sığla yağının bir diğer faydası da hafızanın kuvvetlenmesini ve öğrenme fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlamaktır.

Sığla Yağını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Sığla Yağı Kullanımı

1. Stres yatıştırıcı banyo karışımı

Stresten uzaklaşmak için banyo küvetine doldurduğunuz ılık suya bir kaç damla sığla yağı ekleyebilirsiniz.

2. Ağrıyı yatıştırmak ve iltihabı azaltmak için

Astım, eklem ağrıları ve sindirim sorunları yüzünden oluşan kas ağrılarını azaltmak için ağrılı bölgeye sığla yağı ile masaj yapabilirsiniz.

3. Doğal hijyen kaynağı olarak

Antiseptik özellikleri ile mikroplarla çok iyi savaşan ve üremelerini önleyen sığla yağını özellikle oral hijyen açısından mutlaka değerlendirin. Sığla yağı içeren ürünleri tercih ederek diş sağlığından kötü nefes kokusuna kadar pek çok ağız sorununu çözebilirsiniz.

4. Doğal grip ve soğuk algınlığı ilacı

Özellikle grip ve soğuk algınlığı sebebi ile oluşacak öksürüklerin şiddetini azaltmak için sığla yağından faydalanabilirsiniz. Ciğerlerinizdeki balgamların sökülmesine de yardımcı olarak daha rahat nefes almanızı sağlar. Bir kaç damla sığla yağını eski bir elbiseye damlatın ve koklayarak içinize çekin. Daha iyi hissettirecek.

5. Yaşlanma geciktirici ve kırışıklık azaltıcı

Sığla yağı ciltte sıkılaştırıcı bir etki gösterir. Sivilcelerden geriye kalan lekeleri, geniş gözenekleri, yara izlerini ve kırışıklıkları gidermek için bu yağdan faydalanabilirsiniz. Cildin doğal tonunu koruyup yaşlanmayı geciktirici özelliği de bulunur. Bir kaç damla sığla yağı ile lekelerin ve kırışıklıkların üzerine parmak uçları ile iyice masaj yaparak yedirmek şeklinde uygulanabilir. Ancak önce küçük bir bölgede deneyerek cildinizin herhangi bir alerjik tepki göstermediğinden emin olun.

6. Hazımsızlık yatıştırıcı

Gaz, kabızlık ve mide ağrıları gibi sindirim ve hazımsızlık sorunlarını gidermek için sığla yağını kullanabilirsiniz. Sığla yağı yiyeceklerin sindirilmesini hızlandırır. Bir bardak suya bir veya iki damla sığla yağı ekleyerek ya da 1 yemek kaşığı bala bir veya iki damla sığla yağı ekleyerek kullanabilirsiniz.

Sığla Yağı İle Yapılan Doğal Tarifler

Doğal Yağ Hazırlama

1. Kas Ağrıları İçin Doğal Tarif

Gerekli Malzemeler:

 • 1/4 bardak soğuk sıkım Jojoba Yağı (Jojoba nedir?)
 • 5 damla sığla yağı
 • 2 damla lavanta yağı
 • 2 damla nane yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

 1. Tüm malzemeleri koyu bir şişe/damlalık içine koyun.
 2. Şişenin kapağını kapatın ve yağların birbirine karışması için bir süre çalkalayın.
 3. İhtiyacınız olduğunda karışımdan bir çay kaşığı avuçlarınıza alarak ağrılı bölgeye masaj yapabilirsiniz.

2. Eklem Ağrıları İçin Doğal Tarif

Gerekli Malzemeler:

 • 8 damla zerdeçal yağı
 • 14 damla sığla yağı
 • 10 damla portakal yağı
 • 2 yemek kaşığı tatlı badem yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

 1. Tüm malzemeleri koyu bir damlalık içine koyun.
 2. Şişenin kapağını kapatın ve yağların birbirine karışması için bir süre çalkalayın.
 3. Eklem bölgelerine 1 çay kaşığı karışım ile masaj yaparak ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz.

3. Banyo Küveti İçin Stres Giderici Doğal Karışım

Gerekli Malzemeler:

 • 10 damla sığla yağı
 • 5 damla lavanta yağı
 • 5 damla bergamot yağı
 • 1 bardak tam yağlı süt

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

 1. Sütü bir kavanoza boşaltın.
 2. Yağları da süte ekleyin ve kapağını sıkıca kapattığınız kavanozu iyice çalkalayarak yağların sütün içine iyice karışmasını sağlayın.
 3. Küveti sıcak su ile doldurarak içine karışımı da ekleyip elinizle biraz karıştırın.
 4. Küvetin içine girip 30 dakika ve 1 saat arasında gevşeyin.

Sığla Yağının Zararları

 • Mide yanmasına sebep olabilir.
 • Kanın incelmesini sağladığından daha çok kanama sağlayabilir.
 • Bazı insanların bu yağa alerjisi olabilir.

2 Yorum

  1. Sığla yağını direk olarak cildinize uygulayabilirsiniz. Sadece alerjiniz olup olmadığını anlamak için kullanmadan önce küçük bir bölgede test etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage