Doğal Kepek Giderici Saç Maskeleri

Kepeği gidermek için

KepekKepek sorunu için ilk tedavi tercihi genellikle kepeğe karşı etkili şampuanlar kullanmak oluyor. Eğer kepeğe karşı etkili ve saç tipinize uygun bir şampuanı düzenli olarak kullanıp kepek sorununuzdan kurtulamadıysanız bitkisel ve tamamen doğal saç maskeleri deneyerek kepekle savaşmaya devam etmenizi öneriyoruz.

Ama ilk önce kepeği oluşturan etkenleri öğrenip bunları azaltabilecek misiniz bunlara da bakın. Saç deriniz cildinizin diğer bölümleri gibi yeni hücreler üreterek ve ölü hücreleri atarak varlığını sürdürür. Bu ölü hücrelerin atılmasında oluşacak hızlanmalar size kepek sorununu da beraberinde getirecektir. Peki neler saçınızdaki kepeğin artmasını sağlıyor?

Kuru saçlar : Kepeğin en çok gözlemlendiği saç tipi kuru saçlardır. Genellikle havasız ortamlarda çalışanlarda görülen kuru saçlar saçların aşırı ısıya maruz kaldığı kişilerde de görülebilir. Saçlarınız çok kuruysa Kuru Saçlar İçin Canlandırıcı Saç Maskeleri yazısındaki uygulayıp saçlarınızı canlandırarak kepeklerin azalmasını da sağlayabilirsiniz.

Yetersiz şampuan kullanımı : Saçlarınızı düzenli olarak şampuanla yıkamamak saçlarınızın daha fazla yağlanmasına sebebiyet verecektir. Saçlarınızın yağlanması da saçlarınızın güçsüzleşmesine ve kepek gibi saç sorunlarının artmasına sebebiyet verecektir.

Yağlı ciltler : Yağlı cilde sahip kişilerin genellikle saçları kuru olmaz ama kepek onlarda da görülür. Seboreik kepek adı verilen yağlı ciltlerde görülen kepek ciltte ve saç derisinde aşırı sebum salgılanmasından dolayı oluşur.

Cilt hastalıkları : Sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıkları da kepeğe yatkın bir saç derinizin olmasını sağlar. Kepek sorununu halletmek için ilk önce bu rahatsızlıklar tedavi edilmelidir.

Kepek Giderici Doğal Saç Maskeleri

1. Aspirin Maskesi

Aspirin sadece baş ağrısını geçirmez aynı zamanda sizi kepekten de kurtarabilir. Her ne kadar doğal bir madde olmasa da doğal bir madde gibi davranıp hiç bir yan etki göstermediği için bu tip maskelerde aspirine sık sık rastlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • Şampuan
 • Aspirin
 • Su

Hazırlanışı ve uygulanışı

 1. Aspirini ezerek çok hafif bir şekilde bir kaç damla su ekleyip kıvamlı bir karışım elde etmeye çalışın.
 2. Bir avuç dolusu şampuanı bir çay bardağına alın. Aspirin karışımını da bu bardağa ekleyip bir süre daha karıştırın.
 3. Bu karışımı saç derinize sürün ve 2 dakika bekleyin.
 4. 2 dakika bekledikten sonra suyla yıkayarak durulayın.
 5. Kepekten kurtulana kadar bu işlemi her saçınızı şampuanlamanızda tekrar edebilirsiniz.

2. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da mantar önleyici etkileri sayesinde kepeğin önüne geçmeye yardımcı olan etkili doğal yağlardandır. Ayrıca saç derisinin ihtiyacı olan nemi sağlayarak saçınızdaki kaşıntıların da önüne geçer.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı ve uygulanışı

 1. Hindistan cevizi yağı ile limon suyunu iyice karıştırın.
 2. Bu karışımla saç derinize bir kaç dakika boyunca parmak uçlarınızla masaj yapın.
 3. 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.
 4. Bu uygulamayı haftada 2 kere istediğiniz sonuçları alana kadar tekrar edin.

3. Elma Şırası Sirkesi

Kepek konusunda da etkili bir doğal tedavi olan elma şırası sirkesi pek çok cilt rahatsızlığına karşı kullanılabilmektedir. Daha önce Elma Şırası Sirkesi ile Hazırlanan 7 Güzellik Maskesi yazısında bu konulara değinmiştik. Şimdi kepeğe karşı hazırlanan maskeyi inceleyelim.

Malzemeler

 • Elma şırası sirkesi
 • Soğuk su
 • Şampuan

Hazırlanışı ve uygulanışı

 1. Saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayın ve suyla iyice durulayın.
 2. 2 bardak sirke ile 2 bardak soğuk suyu karıştırın.
 3. Saçlarınızı sirke ve soğuk su karışımı ile tekrar durulayın.
 4. Alternatif olarak 3-4 kaşık sirkeyi alıp saç derinizi bununla masaj yapabilirsiniz.
 5. Bu uygulamayı haftada bir kepekten kurtulana kadar uygulamaya devam edin.

4. Zeytin Yağı

Saç derisinin çok kuru olması sızma zeytinyağı ile tedavi edilebilir bir durumdur. Ayrıca doğal nemlendiriciler arasında güvenle kullanabileceğiniz en iyi seçeneklerden birisidir.

 1. Sızma zeytin yağını hafiften ılıklaşana kadar ısıtın.
 2. Saç derinize zeytin yağı ile 3-5 dakika masaj yaparak sonrasında ılık bir havlu ile sarın.
 3. 45 dakika bu şekilde bekleyin ve sonrasında saçlarınızı şampuanlayın ve durulayın.
 4. Bu uygulamayı haftada bir kaç kere tekrar edebilirsiniz.

5. Limon Suyu

Limon suyunda bulunan asitler kepek oluşmasına sebebiyet veren mantarlarla savaşır ve oluşumunu engeller. Saç derisindeki kaşıntıların azalmasını da sağlar.

 • Yarım limonun suyunu çeyrek bardak yoğurda ekleyerek karıştırın. Saçlarınıza ve saç derinize bu karışımı sürerek 20 dakika bekleyin. Sonrasında şampuanla yıkayın ve durulayın. Bu işlemi haftada 2 kere kepekler azalana kadar sürdürün.
 • Alternatif olarak bir kaç çay kaşığı limon suyu ile bir çay kaşığı su karışımı ile saçlarınıza masaj yapabilirsiniz. Saçlarınızı şampuanlayıp durulamadan önce 5 dakika bu şekilde beklemesini sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage