Harika Saçlar İçin Sağlıklı Beslenme

Mükemmel görünen, sağlıklı, ışıltılı ve gür saçları hangimiz hayal etmiyoruz? Peki bunu elde etmek için ne yapmamız gerektiğini biliyor muyuz? Gelin saçlarımızı beslenme şeklimizle nasıl güzelleştireceğimizi daha yakından inceleyelim.

Işık saçan, güzel ve sağlıklı saçlar sağlıklı bir bedene sahip olmanın ve sağlıklı beslenmenin doğal bir sonucudur. Beslenmedeki herhangi bir yetersizlik saçta kırılmalar, kuruluk, kepek ve ciddi dökülmelere sebep olabilir.

Öte yandan doğada saçlarınızı sağlıklı ve güçlü hale getirecek besin maddeleri sınırsız sayıda mevcuttur. Doğru beslenerek, egzersiz yaparak, stresi azaltıp bolca uyuyarak saçlarınızın sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca günlük beslenme alışkanlıklarınıza sağlıklı besin maddeleri içeren yiyecekleri ekleyerek saçlarınızdaki farkı kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Peki bunlar hangi besin maddeleri?

Protein

Saçın yapıtaşı olan proteini yeterli miktarda vücudunuza aldığınızdan emin olmanız saçlarınızın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Eğer yeterli derecede protein içermeyen bir beslenme düzeniniz varsa büyük ihtimalle saçlarınız kuruyacak, kırılacak ve incelecektir. Çok az protein içerikli besleniyorsanız saçlarınız dökülecektir. Dolayısıyla tavuk, hindi, balık, mandıra ürünleri ve yumurtaları sofranızdan eksik etmeyin. Bu besinler oldukça iyi protein kaynaklarıdır. Vejetaryenseniz baklagilleri ve kabuklu yemişleri yemeyi tercih edebilirsiniz.

A Vitamini

A vitamini sağlıklı saç büyümesini sağlamak ve sağlıklı bir saç derisine sahip olmak açısından oldukça hayati önem taşır. A vitaminini üreten beta-karoten yeşil ve sarı meyvelerde, tatlı patateste, brokolide, şeftalide bulunur.

E Vitamini

Güneş cildimize zarar verebildiği gibi saçlarımıza da zarar verir. Öyleyse saçlarımıza koruma sağlamak için mutlaka E vitamini açısından zengin besinlerle beslendiğimizden emin olmalıyız. Kabuklu yemişler bu anlamda oldukça zenginlerdir. Hem de çinko ve selenyum içerikleri de E vitaminiyle beraber saçların sağlığını korumaya yardımcı olur.

K Vitamini

Daha az bilindik bir vitamin olan K vitamini de sağlıklı saçı korumak açısından oldukça etkilidir. K vitamini içeren besinler mandıra ürünleri, kuşkonmaz, incir, brokoli, lahana, brüksel lahanası, marul, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yulaf, çavdar, soya fasülyesi, buğday ve yoğurttur.

B Vitamini

Sağlıklı, dökülmeyen ve kırılmayan saçlara sahip olmak istiyorsanız çeşitli B vitaminleri açısından zengin besinlerle beslendiğinizden emin olmalısınız. Peki nedir bu besinler? Hububat, fasülye, lifli gıdalar, birçok taze meyve ve sebze, özellikle turunçgiller ve domates. Biyotin yetersizliği saç dökülmesinin sebebi olarak görülür. Dolayısıyla biyotin yönünden zengin olan esmer pirinç, bulgur, bezelye, lifli gıdalar, soya fasülyesi, yulaf, ayçekirdeği ve ceviz gibi yiyeceklerle beslenmek saç dökülmesini önleyecektir. Kompleks B vitaminleri yetersizliği saçlarda yağ, kepek ve beyaz yapar.

C Vitamini

C vitamini iyi bir kan dolaşımı, saç büyümesi ve saç rengi için önemlidir. Eğer yeterli C vitamini alıyorsanız sağlıklı, güçlü ve kırılmayan saçlarınız olması muhtemeldri. C vitamini hücre ve doku yenilenmesini sağlayan bir antioksidandır, dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendirir. Turunçgiller, çilek, ahududu, böğürtlen gibi meyveler, brüksel lahanası, salatalık, somates, kırmızı biber, karnıbahar gibi sebzeler ve yeşil yapraklı sebzeler çok iyi C vitamini kaynaklarıdır. C Vitamini demirin vücut tarafından emilimini sağladığı için C vitamini içeriği zengin olan besinlerle demir içeriği zengin olan besinleri birlikte tüketmek oldukça faydalıdır.

Omega-3

Omega-3 yağ asitleri vücut tarafından üretilemeyip dışarıdan alınmak zorunda oldukları için oldukça önemlidirler. Dolayısıyla beslenme düzenimizde mutlaka omega-3 içeriği zengin besinler bulundurmalıyız. Saç derimizin hatlarını oluşturan bölgelerde omega-3 asitleri bulunmaktadır ve saç derimizi ve saçımızı nemli tutarlar. Omega-3 hangi yiyeceklerde bulunur? Somon, sardalye, ringa balığı, alabalık, uskumru gibi balıkları ya da avokado, balkabağı çekirdeği ve ceviz gibi bitki kökenli besinleri tüketmeyi deneyin.

Demir

Demir saça oksijen taşınmasında görevlidir. Demir olmadığı zaman, oksijenle beslenen saç kökleri aç kalırlar. Yani saç kökleriniz saç tellerini yeterince besleyemeyecek durumda kalır. Demir alımınızı koyu yeşil sebzeleri, tam tahılları ve doktor onaylı olduğu sürece demir haplarını tüketerek arttırabilirsiniz.

Potasyum

Muz potasyum açısından en zengin kaynaktır. Potasyum da saçtaki besleyici maddelerin taşınmasından sorumludur. Dolayısıyla yeterli potasyum almak, diğer besleyici maddelerden alacağınız verimi de arttıracaktır.

Magnezyum

Saç büyümesinde önemli bir rol oynayan bir diğer mineral de magnezyumdur. Tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, mandıra ürünleri, meyveler, kabuklu yemişler ve bakliyat magnezyum bakımından zengindir.

Çinko

Çinko saç proteinin üretimine katılarak saç sağlığını korumada hayati bir rol oynar. Çinko bağışıklık sistemini güçlendirerek saç büyümesini de tetikler. Yetersizliği zayıf ve yavaş saç büyümesi ve ciddi derecede saç kaybına sebep olur. Çinko açısından zengin bazı doğal kaynaklar baklagiller, mantarlar, yağsız süt, ıspanak, tam tahıllar, balkabağı çekirdeği ve ayçekirdeğidir.

Su

Saç tellerimizin gövdesinin dörtte biri sudan oluşur. Nem saçın yumuşak olmasını sağlar, o yüzden yeteri kadar sıvı aldığınızdan emin olmalısınız. Su da vücüdunuzdan bütün toksinleri, kimyasalları ve diğer zehirleyici maddeleri atmanızı sağlayacak bir sıvı kaynağıdır. Su sadece susuzluk gidermez, aynı zamanda saçlarımızı ipek gibi ve parıltılı hale getirir. En sağlıklı olanı günde 8-10 bardak su içmektir.

Minik bir doğal kür tarifi…

Kendi nemlendirici saç maskenizi kendiniz yapabilirsiniz! Bir yumurtanın beyazını ayırın ve yarım avokado püresi ve bi kaşık balla karıştırın. Nemli ve temiz saçınıza karışımı uygulayın ve durulamadan önce 30 dakika bekletin. Bu uygulamayı iki haftada bir yapın.

Peki, harika saçlar için nelerden kaçınmalı?

 • Aşırı A vitamini tüketimi saç dökülmesine ve saç köklerinin zehirlenmesine yol açabilir. Doğal kaynaklar yerine aşırı derecede destek A vitaminini hap olarak kullanıyorsanız tüketim miktarınıza dikkat etmelisiniz.
 • Ton balığı ve somon gibi balıklarda saça iyi gelen omega-3 asitleri bulunur. Ancak ton balığında ve kılıç balığında aynı zamanda cıva da bulunur ve cıva saç döker.
 • Şeker vücuttaki ateşi yükseltir. Şeker veya karbonhidrat tükettiğimizde şeker yapıtaşları kanımızda dolaşmaya başlar, böylece birden kandaki insülin ve androjen miktarı artar, bu hormonlar da saç köklerine bağlanır ve saçın düşmesine sebep olur. Sevgililer gününde kaçamak yapıp bolca yediğiniz kurabiyeler ya da çikolatalar saçlarınızı dökemyecektir, merak etmeyin! Önemli olan kronik olarak yüksek şeker içerikli besinlerle beslenmemek.
 • Sağlıksız ve fast-food ürünlerle beslenen insanlar için saç dökülmesi artık büyük bir problem olmaya başladı. Dolayısıyla bu ürünlerden kaçının.
 • Saç açtırma işlemleri, aşırı boya uygulaması saça zarar verir.
 • Stres ve tansiyon da ne yazık ki saçlarımıza da zarar vermekte. Yani güzel ve sağlıklı saçlar için, sağlıklı bir vücut için stressiz bir yaşam tarzı oturtmalısınız.

Bu kadar yararlı ve gerekli bilgiden sonra sizin için hazırladığımız örnek bir diyet listesi paylaşmak istiyoruz. Bu listeyi doğru şekilde uygulayarak güzel saçlara kavuşma yolunda 1 değil 100 adım atacaksınız.

Kahvaltı

 • Yağsız süt veya soya sütü
 • Tam buğday ekmeği veya tost veya kahvaltılık tam buğday gevreği
 • Bir kase dolusu taze meyve

Ara Öğün

 • Salatalık ya da havuçtan sıkılmış taze sebze suyu
 • Bir avuç dolusu ceviz ya da badem

Öğle Yemeği

 • Taze sebze çorbası ya da salata
 • Tam buğday unundan ekmek
 • Yeşil sebzeler
 • Esmer pirinçten pilav
 • Tofu ya da lor peyniri

Ara Öğün

 • 1 bardak yağsız süt
 • Patlamış mısır

Ara Öğün

 • Taze sebzeler ve meyve suyu

Akşam Yemeği

 • Taze sebze çorbası veya brüksel lahanası salatası
 • Pide ekmek
 • Sebze
 • Ayran

Gece atıştırması

 • Karpuz ya da muz gibi bir meyve.

Son bir öneri:

İçeceklerinizi tatlandırmak için içlerine işlemden geçirilmiş şeker atmak yerine bal koymayı tercih edin.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here