Havuç İle Saç Uzatma

Havuç renginde saç

Bütün kadınlar hayatının en az bir döneminde kısa saçlara heves eder. Ancak çoğumuz saçımızı kestirdikten sonra tekrar aynı boya gelmesinin seneler alacağından korkup yeni şeyler denemekten vazgeçeriz. Çünkü sağlıksız beslenme, saça zarar verecek ürünler kullanma ve saçı aşırı ısıya maruz bırakma gibi etkenlerden dolayı saçlarımız normalden de daha yavaş uzamaktadır. Tam bu noktada hiç ummadığımız bir seçenek imdadımıza yetişiyor.

Hepimiz havuç tüketmenin sağlığa iyi geldiğini biliyoruz. Peki havucun saçın daha hızlı uzattığını biliyor muydunuz?

Havuç saç tellerinizi kalınlaştırır ve saçların normalden daha hızlı uzamasını sağlar. Günde bir adet havuç yiyerek ya da havuç suyu içerek saçlarınızın uzama hızındaki ve saç yapınızdaki değişiklikleri anında görebilirsiniz. Havucu dahili veya harici olarak düzenli olarak kullanmak saçlarınıza güç ve sağlık kazandıracaktır.

Peki havucu bu kadar etkili yapan ne?

Havuçların içinde A, K, C, B6, B3, B2 gibi vitaminler, potasyum, fosfor gibi mineraller ve lif bulunur. İçindeki bu maddeler deri ve saçlarınıza iyi geldiği gibi gözlerinize ve genel olarak sağlığınıza da iyi gelir. Havuç yalnızca besleyici maddeler içermez, aynı zamanda temizleyici ve iyileştirici özellikleri de vardır. Ayrıca havuç tüketimi yaşlanma sürecini de yavaşlatır ve erteler.

Havucun faydaları

  • Havuçlar saç uzamasını tetikler.
  • Saçlarınıza ışıltı ve ipeksi bir yumuşaklık verir.
  • Kan dolaşımınızı hızlandırır.
  • Saç tellerini güçlendirir.
  • Saç kırılmasını ve dökülmesini önler.
  • Havucun içindeki maddeler saçı hava değişimi, saç şekillendirici ürünlerin içindeki kimyasallar veya saç şekillendirici ısıyla çalışan aletlerin verdiği dışsal zararlardan korur.

Evet, doğru! Havuç saça ve cilde oldukça iyi geliyor, özellikle de saçın hızlı uzamasına. İlk başta “Ne yapmamız gerekiyor yani, havucu soyup kafamıza mı süreceğiz?” diye düşünmüş olabilirsiniz. Yalnız değilsiniz… Ancak iyi haber, böyle bir şey yapmanıza gerek yok. Bu yazımızda sizinle havucun saç uzatmak için nasıl kullanılabileceğine dair oldukça kolay yöntemler paylaşacağız.

Karşınızda hazırlanması ve uygulanması oldukça kolay olan bazı tarifler. İçlerinden herhangi birini seçip düzenli olarak uygulayın ve sonuçları görün.

Şampuan öncesi havuç uygulaması

Yöntemimiz yağlanan saç probleminden bunalmış okuyucularımızın uygulamak isteyeceği kesin sonuç veren bir yöntemdir. Bu maskeyi hazırlamak için 1 veya 2 havuca ihtiyacınız olacak (saçınızın uzunluğuna göre miktarı ayarlayın). Havuçları küçük küçük doğrayın. Daha sonra havuca bir miktar zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve bal katıp karıştırın. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karışımı 2-3 dakika boyunca ısıtın. Isıttıktan sonra karışıma bir miktar yoğurt kaymağı ekleyin ve tekrar karıştırın. Yoğurt kaymağı bulamıyorsanız lor da kullanabilirsiniz.

Şimdi maskeniz kullanıma hazır durumda. Karışımı saçlarınıza dipten uca doğru uygulayın ve 20-25 dakika botunca bekletin. Daha sonra saçınıza uygun bir şampuanla saçlarınızı iyice yıkayıp durulayın. Bu şampuan öncesi havuç uygulaması saçlarınızın uzamasını tetikleyecek ve aynı zamanda saçlarını sağlıklı ve yumuşak bir görünüme kavuşturacaktır. Havuç maskesini her haftasonu uygulayarak saç bakımı rutininizin bir parçası haline getirin.

Havuç Yağı

Evinizde havuç yağı elde etmek için, birkaç tane havucu sağlam bir rendeyle iyice rendeleyin. Daha sonra rendelenmiş havuçları temiz bir cam kavanoza koyun ve üzerine bir miktar yağ ekleyin (zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ya da hintyağı kullanabilirsiniz). Karışımı karanlık bir odada 1 hafta kadar bekletin. Kavanozun içindeki karışım turuncu bir renk almaya başladığında kavanozu odadan çıkarın. Karışımı süzerek havuçları yağdan ayırın. Elde ettiğiniz yağı temiz bir koruyucu kaba koyun.

Havuç yağını saç bakımınızda kullanarak saçlarınızı daha hızlı uzatmak istiyorsanız haftada bir kez saçlarınızı şampuanlamadan önce saçlarınıza bu yağı uygulayıp yarım saat kadar bekletin. Bu havuç yağı uygulaması saç tellerinizi ve saç köklerinizi güçlendirecektir. Aynı zamanda saçınızdaki kırılmalar azalacak ve tabi ki bütün bunların yanısıra saçlarınız çok daha hızlı uzamaya başlayacaktır. En iyi sonuç için havuç yağını düzenli olarak kullanmanızı öneriyoruz.

Havuçlu Saç Maskesi

1 adet havuç ve 1 adet muzu alın, kabuklarını soyun. Küçük küçük parçalar haline gelecek gibi doğrayın ve bir kaba alın. Daha sonra bu kaba bir miktar zeytinyağı ekleyin. Karışıma bir miktar kaymak ekledikten sonra bir blendır yardımıyla bütün malzemeleri iyice karıştırın. Hazırladığınız karışım çok kalın ve katı olmasın, yoksa maskeyi saçınızdan çıkarırken zorluk yaşarsınız.

Maskeniz hazır. Maskeyi saçlarınıza uygulayıp 30 dakika beklettikten sonra her zaman kullandığınız şampuanınızla saçlarınızı durulayın. Bu maskedeki havuç içeriği saç uzamasını sağlayacak, saç kırılmalarını önleyecek ve saçlarınıza sağlık kazandıracaktır. Muz içeriğiyse saçınızın yumuşak, ipek gibi ve daha sakin görünmesini sağlayacaktır.

Eğer tembelseniz 🙂

Marketlerde satılan havuç tohumu yağlarından alıp kendi saç bakım ürünlerinizin içine birkaç damla kadar bu yağlardan ekleyerek şampuanlamadan 1 saat önce saçınıza uygulama yapabilirsiniz. Havuç tohumu yağı saç uzatma bakımından oldukça etkilidir ve eğer düzenli kullanırsanız gözlerinize inanamayacağınız sonuçlarla karşılaşacaksınız.

Şimdiye kadar hep havucun harici, direk olarak saça uygulanan kullanımlarından bahsettik. Peki ya havuç yiyerek ya da havuç suyu içerek de saçlarımızın daha hızlı uzamasını sağlayabilir miyiz?

Cevap tabi ki evet!

Eğer bir süpermarkete girerseniz havuç suyunun havucun kendisine göre pahalı olduğunu göreceksiniz. O yüzden eğer evinizde meyve sıkacağınız varsa marketten havucu alıp suyu evde kendiniz elde etmeyi tercih edin. Hem fiyat açısından kârda olacaksınız, hem de sözkonusu meyve ve sebzeler olduğunda taze olmaları her zaman çok önemlidir. Eğer meyve sıkacağınız yoksa da organik havuç suyu satan küçük marketlerden de havuç suyu edinebilirsiniz. Burada önemli olan nokta aldığınız havuç suyunun içinde havuçtan baka hiçbir maddenin olmaması (koruyucu maddeler gibi).

Peki havuç suyu içmek mi havuç yemek mi daha iyi?

Havuç suyu içmek havuç yemeye göre daha faydalı bir tercih. Çünkü havucu sıvı olarak aldığımızda besin maddeleri direk olarak kanımıza karışıyor. Havucun içindeki bera karoten saç derinizin sebum üretimini tetikliyor. Böylece saç derisinin doğal yağı olan sebum, saç derisini ve saç tellerini nemli tutarak saçların kırılmasını ve kurumasını engelliyor. Beta karotenle birlikte diğer vitaminler de kan akışını hızlandırarak saç uzamasını da tetikliyor. Havuç suyundan gerekli maddeleri vücudumuz daha kolay absorbe edebildiği için uygulamanın sonuçlarını daha hızlı görebiliyoruz. Belki hemen yarın değil ama bir ay içinde sonuçları görebilirsiniz.

Bu arada bilmekte fayda var, havuç diğer sebzelere göre içinde daha fazla şeker barındırıyor. Dolayısıyla eğer şeker hastalığınız varsa ne kadar havuç tüketiminin sizin için problem olmayacağını mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Havucu veya havuç suyunu ne kadar tüketmeli?

Havuç tüketiminde dikkat etmeniz gereken şey her şeyde olduğu gibi abartmamak. Havucun içinde daha önce de belirttiğimiz gibi A vitamini bulunmakta ve A vitamini vücutta depolanan, atılmayan bir vitamin. Dolayısıyla aşırı havuç tüketimi A vitamini zehirlenmesine yol açabilir.

Size önerimiz orta seviyede havuç tüketmeniz. Günde bir bardak havuç suyu içmeniz gerekli maddeleri almanız için yeterli olacaktır. Ya da havuç suyu içmediğini günler günde 1-2 adet havuç yiyebilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage