Kıvırcık Saçlar İçin Doğal Bakım Maskeleri

Kıvırcık saçlarınız hava durumuyla değişiyor ve inatçı bir şekilde kontrol altına girmemek için diretiyorsa, bir de bizim vereceğimiz doğal bakım maskelerini denemenizi öneriyoruz. Size önerdiğimiz 3 maske de hem doğal hem evde uygulanabilecek kadar kolay hem de çok ucuza hazırlayabileceğiniz maskeler. Ve bu 3 maske sadece saçınızın kıvırcıklığını düzleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda saç büyümesine yardımcı olurken kepek ve yağlı saçlarla da savaşacak.

1. Mayonez, yumurta ve bal saç maskesi

Mayonez bulabileceğiniz en etkili doğal saç düzleştiricilerindendir. Yumurta ve bal ile birleştirildiğinde saçlarınızı yumuşatmak için mükemmel bir karışım elde etmiş olursunuz. Yumurta sadece kuru kıvırcık buklelerini yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda saç derinizi ve saç diplerini de besler. Bal ise doğal nemlendirici özelliği ile, suyu saç hücrelerine hapseder ve saçlarınızı canlandırır.

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı mayonez
  • 1 yumurta
  • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve uygulanışı

Küçük bir karıştırma kabında yumurtayı köpüklü bir hal alana kadar çırpın. Daha sonra diğer malzemeleri de ekleyip iyice karıştırın. Bu karışımı parmak uçlarınızla masaj yaparak ıslak saçlarınıza sürün. Saçlarınızı başınızın üstünde yüksek bir topuz yapın ve bir duş bonesi ile örtün. Saç foliküllerinin iyice emmesi için 15 dakika bekleyin. 15 dakika bittikten sonra saç diplerinizden uçlarına doğru saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Maske çıkana kadar durulayabildiğiniz kadar durulayın. Sonrasında maskenin kokusundan da kurtulmak için şampuanla yıkayın. Daha sonra son bir kez soğuk suyla durulayıp son vuruşu da yapın. Sonra saçlarınız kuruyana kadar yumuşak bir havluya sarın. Maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

2. Muz ve Badem Yağı Saç Bakım Maskesi

Sadece iki malzemeden oluşan bu etkili maske saçlarınızı yumuşatırken gerekli nemi de sağlayacak. %75’i su olan Muz en güzel doğal nemlendiricilerden birisidir. Badem yağı da saçlarınız için kullanabileceğiniz doğal bir saç kremidir ve buklelere parlaklık kazandırır.

Malzemeler

  • 2 olgun muz
  • 2 çay kaşığı badem yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı

Muzları blenderda içinde pütürlük kalmayana kadar çekin. Muz püre haline geldiğinde badem yağını da ekleyerek bir kapta iyice karıştırın. Saçlarınızı kafanızın üzerinden aşağıya doğru sarkıtarak karışımı sürmeye hazır hale gelin. Bu karışımı elinizle saç tellerinize bol miktarda, diplerden başlayıp uçlara doğru olacak şekilde sürün. Saçlarınızı gevşek bir topuz şeklinde bağlayın ve bir duş bonesi ile kapatın. 15 dakika bekleyin ve maskeyi yıkayarak çıkartın. Daha sonra saçlarınızı şampuanlayın ve soğuk suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Bu maske saçlarınıza son derece güzel bir koku vereceği için sonrasında şampuan kullanmasanız da olabilir. Maskeyi tam duş almadan önce uygularsanız iyice çıkarmak açısından faydalı olacaktır. Aşırı olgunlaşmış ve siyahlaşmış muzlarınızı atmak yerine bu maskede kullanabilirsiniz. Saçlarınızın uzunluğuna ve kabarıklığına göre malzemeleri eşit miktarlarda arttırarak daha fazla miktarda maske hazırlayabilirsiniz.

3. Avokado, Hindistan Cevizi sütü ve zeytin yağı saç bakım maskesi

Sağlıklı bir yaşam için özellikle sağlıklı bir cilt ve saçlar için avokado süper besinlerden birisidir. Bu maskedeki görevi de saçlarınızın parlayıp ışık saçmasını sağlamak. Kıvırcık ve kabarık saçlarla uğraşmak için diğer malzemeler de imdada yetişiyor. Zeytin yağının muhteşem besleyici etkisi de saçlarınızın ihtiyacı olan besinleri sağlayacak.

Malzemeler

  • 1 küçük avokado
  • Yarım bardak Hindistan Cevizi sütü
  • 1 yemek kaşığı zeytin yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı

Avokadoyu blendera atın ve püre kıvamına getirin. Zeytin yağını ve Hindistan Cevizi yağını da ekleyerek karıştırın. Yine saçlarınız baş aşağı gelecek şekilde çevirerek maskeyi saç derinizden saç uçlarınıza doğru sürün. Sürme işlemini tamamladıktan sonra bir kaç dakika saç derinize parmak uçlarınızla masaj yapın. 15 dakika bekledikten sonra maskeyi durulayın. Daha sonrasında isterseniz şampuanlayabilirsiniz. Maskeyi haftada bir veya iki kere uygulayabilirsiniz. Daha kolay püre haline getirmek için daha olgun bir avokado seçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here