Saç dökülmesi neden olur ve nasıl önlenir

Saç dökülmesi oldukça huzursuz edici ve çaresiz hissettirebilecek bir durumdur. Ama saç dökülmesinin sebeplerini bilmek ve buna yönelik bir bakım uygulamak bu huzursuz edici durumu ortadan kaldırabilir. Her tedavi öncesi olduğu gibi rahatsızlığa sebep olan neden tam olarak tespit edilip ona yönelik bir tedavi uygulanmalıdır. Bu yüzden aşağıdaki saç dökülmesi sebeplerinden hangilerine sahip olduğunuzu iyi tespit edin.

Saç dökülmesi nedenleri

1. Doğru beslenme : Saç keratin adı verilen hücrelerden oluşur. Bu hücrelerin yeterli büyümesi ve güçlü olması tabi ki bizim beslenmemize bağlıdır.

2. Yaşlanma : Yaşlanma ile birlikte saçlar incelerek güçsüzleşmeye başlar. Saçlar büyümek için 22 adet amino aside ihtiyaç duyarlar. Yaşlandıkça aldığımız amino asit sayısı da düşmektedir. Bunun önüne geçmek için soya fasulyesi, yağsız et, mandıra ürünleri, balık, yumurta ve fındığı bol bol tüketmeniz gerekmektedir.

3. Ani kilo kaybı : Saç dökülmesi ani gelişen bir travma sonucunda da görülebilir. Doymama hastalığı ve iştahsızlık hastalığı gibi beslenme bozuklukları da saç kaybına sebep olabilir. Düzgün bir beslenme alışkanlığını kazanmak için bu hastalıkların tedavisi ile saç dökülmesinde azalmalar olacaktır.

4. Hormonal değişiklikler : Hormon seviyelerinin çok yüksek veya çok alçak olması da saç dökülmesine neden olabilir. Çünkü hormonlar vücuttaki organların normal çalışmalarını düzenler. Eğer hormonal değişiklikler nedeni ile saç dökülmesi yaşıyorsanız hormonlarınızın düzenlenmesi için doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

5. Aşırı şekil verme : Tüm kadınlar saçları ile oynamayı bazen renklendirip bazen şeklini değiştirmeyi çok sever. Fakat bu işlemler sırasında aşırı kimyasal kullanılan işlemler saçlarınızı güçsüzleştirerek dökülmesine sebep olabilir.

6. Gebelik : Gebelik sırasında bir çok kadının kabuslarından birisi de saç dökülmesi olabilir. Panik yapmaya hiç gerek yok, çocuğunuzu kucağınıza aldığınızda diğer tüm dertler gibi bu dertte düzenlenen hormonlar sayesinde yok olup gidecektir.

7. İlaçlar : Düzenli olarak kullanılan ilaçlardan bazıları da saç dökülmesine sebebiyet verebilir. Eğer düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa prospektüslerini dikkatlice okumanızda fayda var.

8. Genetik : Eğer ailenizde anne ve babanızda saç dökülmesi görülüyorsa genlerinizden size geçmiş bir rahatsızlık olabilir.

9. Stres : Bir rahatsızlık sebebi olarak stresi yazmadan geçemeyiz. Vücüdun her hücresine zararlı olan stresi hayatımızdan söküp atmak belki de saç dökülmesi problemini de ortadan kaldıracak.

10. Tiroid rahatsızlıkları : Hipotiroid ve hipertiroidi rahatsızlıkları olanlarda da saç dökülmeleri görülebilir. Doktorunuzun önerdiği tedaviyi uygulayarak hem tiroid rahatsızlığını hem de saç dökülmelerini azaltabilirsiniz.

11. Aşırı A vitamini alımı : Amerikan Dermatoloji Akademisi araştırmalarına göre aşırı dozlarda A vitamini alımı da saç dökülmesine neden oluyor. Aynı araştırmaya göre bu nedenle oluşan saç kaybı geçici bir durum. A vitamini alımı azaltıldığında bu durum ortadan kalkacaktır.

12. B vitamini eksikliği : B vitamini saçlarınız için çok önemli bir role sahiptir ve eksikliği saç dökülmelerine sebep olabilir. B vitamini takviyesi alarak kolaylıkla saç dökülmelerini önleyebilirsiniz.

13. Mantar enfeksiyonları : Bazı mantar enfeksiyonları da saç dökülmesine neden olur. Doğru tedavi ile saç kaybının önüne geçilmiş olur.

Saç dökülmesini önlemek için bunlara dikkat edin

a. Abur cuburu bırakın

Abur cubur yiyecekler

Sağlıksız bir yaşam tarzı, aşırı fast food beslenme ve bol bol abur cubur tüketimi saç dökülmesini bir erozyon gibi hızlandıracaktır. Bu tip fast-food ve abur ccubur yiyecekler vücuttaki toksin seviyesini yükseltir. Bu toksinler de saç dökülmesine sebebiyet verir. Vücuttaki toksinlerden kurtulmanın en iyi yolları bol bol su içmek ve düzenli spor yapmaktır. Saç sağlığınız için taze gıdalardan yapılmış ev yapımı yiyecekler tercih edin ve günde en az 8 bardak su için.

b. Saçlarınız ıslakken onlara nazik davranın

Islak saçlar

Saçlarınız kuruyken sürtünerek ovalamaktan, saçlarınız ıslakken de taramaktan kaçının. Saçlarınız ıslakken çok daha kırılmaya ve kopmaya açık olacaktır bu yüzden saçlarınızı taramadan önce kurulamayı ihmal etmeyin.

c. Saç derinize masaj yapın

Saç derisine masaj

Saç derinize masaj yapmanız saç derisindeki kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacaktır ve saçlarınız bu yolla güçlenecektir. Gün içerisinde aklınıza saç derinize masaj yapmak gelmese bile en azından duşta saçlarınızı şampuanladığınızda bu masajı aklınıza getirebilirsiniz.

d. Saçınızı aşırı zorlamayın

Doğal ve güzel saç stili

Saçlarınızı zorlayan ve aşırı basınç uygulamayı gerektiren saç stilleri yerine daha doğal, yapması daha basit şekilleri tercih etmeniz saç dökülmesi açısından faydalı olacaktır.

e. Saçlarınıza aşırı ısı uygulamayın

Saçlara aşırı ısı uygulama

Saçlarınızın dökülmesini hızlandırmak için yapabileceğiniz en iyi işlemlerden birisi de saçlarınıza bol bol ısı uygulayarak şekil vermenizdir. Hem saçlarınızı güçlendirir hem de koparak dökülmelere sebep olur.

f. Saçlarınızı aşırı sıcak suyla durulamayın

Aşırı sıcak suyla saç durulama

Saçlarınızı aşırı sıcak suyla durulamak saçların sağlığı açısından oldukça kötüdür. Durulama yaparken sadece ılık veya soğuk suyu tercih edin.

g. Diyet yaparken dikkatli olun

Saç için diyete dikkat

Saçlarınızın kuvvetini koruyabilmesi için gerekli besinleri düzenli olarak tüketmelisiniz. Bazı katı diyetler sizi tek bir besin grubunu tüketmeye itebilir. Bu durumda saçlarınız gereken beslenmeyi alamadığı için zayıflayabilir.

h. Düzenli egzersiz yapın

Saçlar için egzersiz

Düzenli egzersiz yapmak metabolizmayı hızlandıracağı için, vücutta besinler daha kolay ve etkili emilecektir. Ayrıca egzersizin stresi azaltıcı etkisi de bulunuyor.

i. Kafein alımını azaltın

Kafein alımı saç sağlığı

Özellikle kuru saç tipine sahip kişilerin üstüne bir de kafeini yoğun bir şekilde almaları saçlarını oldukça güçsüzleştirir. Bunun sonucunda kırıklar ve kopmalar oluşabilir.

Saç dökülmesini önlemek için doğal kürler

1. Saç masajı kürleri

Hindistan cevizi yağı, badem yağı, zeytin yağı gibi yağların içine birkaç damla esans verici lavanta yağı gibi bir yağ damlatarak hafifçe ısıtın. Ilık bir kıvama geldikten sonra bu yağlarla saç derinize masaj yapabilirsiniz. Masaj esnasında saç derinize parmak uçlarınızla hafif hafif bastırarak iyice emdiğinden emin olun. Bu karışım saç köklerinizi güçlendirecek ve saç derinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

2. Altın çilek kürü

  • 1 çay kaşığı altın çilek
  • 1 çay kaşığı limon suyu

Altın çilek ile limon suyunu karıştırın. Karışımla saç diplerinize masaj yapın. Saçlarınızı bir duş bonesi ile kapatıp 1 gece böyle uyuyun. Ertesi sabah saçlarınızı şampuanla yıkayın. Altın çilekteki zengin C vitamini sayesinde saç dökülmesi azalacaktır.

3. Çemen otu kürü

1 kupa dolusu çemen otu tohumunu akşamdan suda bekletin. Sabah olunca bir kıvam elde edene kadar sudan çıkarıp ezin. Bu karışımı saçlarınıza ve saç diplerinize sürerek bir duş bonesi takın. 40 dakika bekledikten sonra durulayın. Çemen otu tohumunda bulunan zengin protein ve nikotinik asitler saç derinizdeki kan sirkülasyonunu güçlendirir.

4. Soğan suyu kürü

  • 3 yemek kaşığı soğan suyu
  • 2 yemek kaşığı aloe vera jeli
  • 1 yemek kaşığı zeytin yağı

Malzemeleri birbirine karıştırın. Saç derinize masaj yapar şekilde karışımı yedirin ve 30 dakika bekleyin. Daha sonra bol su ile durulayın. Bu karışımı haftada 2-3 gün uygulayabilirsiniz. Soğan suyu saç derinizdeki saç kaybına sebebiyet veren bakteri ve enfeksiyonları iyileştirecek ve saç dökülmesinin de önüne geçecektir.

5. Çingülü kürü

  • 10 Çingülü çiçeği
  • 2 kupa Hindistan cevizi yağı

Çingülü çiçeklerini Hindistan cevizi yağının içine ekleyin. Karbonlaşana kadar ısıtın. Yağı bir süzgeçle süzün. Bu yağı saç diplerinize yatmadan önce sürün ve sabah olunca şampuanla durulayın. Bu uygulamayı haftada bir uygulayın. Bu kür saç dökülmesinin yanı sıra kepek önleyici özellik de taşımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here