Saç düzleştirici ile yapılan 8 hata

Saç Düzleştirici

Olduğumuzdan farklı bir görünüme bürünmek ve kısa süreli değişiklikler yapmak için saçlarımızla fazla uğraşabiliriz. Hâlbuki saçlarımız çok narin ve kırılgandır bu sebeple yapılacak olan işlemde bu ayrıntıyı kesinlikle göz ardı etmemek gerekmektedir.

Saçınıza uygulayacağınız her işlem o anlık doğal görünse de ilerideki günlerde durum sizin açınızdan tam tersine dönecektir.

Saç düzleştiricilerin saçlarınızı anında şekle girmesini sağlayışındaki en önemli etken şüphesiz ki ani ısı yüklemesidir.

Peki, saçlarınız istediğiniz şekle girerken yaptığınız hataların farkında mısınız? Bu konuda biraz açıklama yapmak ve hatalarınızı bilmeniz adına sizin için bir sıralı liste hazırladık.

  1. Saçlarınızı düzleştirmeye en yüksek ısıdan başlamanız, saçınızın daha çok yıpranmasına sebep olur. İlk olarak orta seviyede saçlarınızı alıştırmalı ve sonrasın da maksimum sıcaklığa geçiş yapmalısınız.
  2. Saçlarınızın doğal kalmasına izin vermeyerek sürekli ısı uygulamak kırılmalara ve dökülmelere sebep olur. İlerleyen zamanlar da saçınızın yanmasına sebep olur yani doğal görünümden bir anda yanık bir saça geçebilirsiniz.
  3. Saçlarınızı tararken tamamen kuru olmamasına özen göstermelisiniz. Nemlendirici spreylerden veya sudan faydalanıp saçlarınızı özellikle de uçlarını az da olsa ıslatmalısınız. Tarağın sert dişlerini kırılmalara ve kopmalara eğer saç kuruysa daha çok etki eder bu sebeple saçlarınıza ısı uygulamadan önce nemlendirip, tarayıp sonra uygulamaya geçmenizi öneririz.
  4. Saç düzleştiricinizin saçınızı sıkıştıracağınız alanı önemlidir. Bu alan geniş olmalıdır aksi takdir de bir tutam saça uygulayacağınız sıcaklık artar ve saçın yıpranma süresi hızlanır.
  5. Düzleştirme işlemini yaparken tek çırpıda saçın üzerinden geçiyorsanız bu doğru olandır. Bunun yanı sıra daha kalıcı olsun diye maşa yapar gibi bekleyerek iniyorsanız bu tellerin yıpranmasına ve kopmasına sebep olur, üstelik daha kalıcı da olmayacaktır.
  6. Düzleştirme işleminizi yaparken saç düzleştiriciniz saç diplerinize çok yakın olmamalıdır. Yani saç derinizden yaklaşık 5-6 cm yukarıda ki saç tutamınızla başlamalısınız. Bu hem saç derinizi yakmanızı engeller hem de uzayacak olan saçlarınızın diplerinden itibaren sağlıklı uzamasına yardım eder.
  7. Saç düzleştiricinizi maşa olarak kullanmamalısınız, zaten aynı iş birisi düz başlık birisi kıvırcık başlık gibi bir görüşten daha ilerisidir. Kıvırcık tutamlar daha fazla ısı ve bekleme anı gerektirir bunun yanı sıra düz saçta böyle bir durum söz konusu değildir. Eğer kıvırcık bukleler istiyorsanız maşa kullanmalısınız.
  8. Saç uçlarınızı aynı düzende tutmak adına düzleştiriciyi o bölge de sabit tutmamalısınız. Saç uçları kırılmaya ve cansızlaşmaya yatkındır. Bu sebepten dolayı da düzleştiriciyle bir kat düzleştirmek ve hemen arkasından sabitleyici sprey kullanmak çok daha faydalı olacaktır.

Saç düzleştirici ile saçlarınıza istediğiniz şekli verebilirsiniz fakat bunu yaparken yapacağınız hatalar saçlarınızın sonunu getirebilir. Yazımızda bahsettiğimiz önerilerimiz dikkate alındığı takdir de saçlarınız anlık olarak da ileriye dönük olarak da sizi memnun edebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage