Saç Tipine Göre Saç Fırçası Seçimi

Saç fırçalayan kadın

İnsanlar genellikle geniş dişli saç fırçası kullanmayı sever. Siz de onlardan birisi olabilirsiniz. Peki geniş dişli saç fırçaları her saç tipi ve her saç şekli için uygun mudur? Veya kuru saçlarda hangi tarak tipi, ıslak saçlarda hangi tarak tipi kullanılır? Ya da dolaşık saçları çözmek için en iyi fırça tipi hangisidir? İşte bu soruları yanıtlamak için hangi saç tipinin hangi fırça seçimini yapması gerektiğini listeledik:

Gür ve Kalın Saçlar İçin: Kalın Dişli, Geniş Aralıklı

Hacimli Görünmesi İçin: Doğal Kıllı Fön Fırçaları

Elektriklenen Saçlar İçin: Ahşap Saplı Taraklar

Saçlara Kuruturken Şekil Vermek İçin: Yumuşak Uçlu Plastik Fırçalar

Saçlara Bukle Vermek İçin: Yuvarlak Metal Fırçalar

Düz Saçlar İçin: İstenilen Tarak Seçilebilir, Tahta Fırça

İnce Telli Saçlar İçin: Doğal Kıllardan Yapılmış Daha Küçük Başlı Fırçalar

Geniş Dişli Tarak

Tüm Saç Tiplerine Uygun

Geniş Dişli Tarak

En çok kullandığımız tarak tipi geniş dişli tarak. Kuru ve ıslak saçlarınızın karışıklıklarını saçlarınıza hasar vermeden etkili bir şekilde çözmek için bu tarak tipini kullanabilirsiniz. Özellikle kıvırcık saçlara sahipseniz saçlarınızın buklesini bozmamak için geniş dişli tarağı tercih etmelisiniz.


Geniş Aralıklı Plastik Fırça

Kısa Saçlar, İnce Telli Saçlar İçin Uygun

Geniş Aralıklı Plastik Fırça

Eğer saç kesiminiz pixie modeliyse veya saçlarınız kısa kesimliyse saçlarınızı şekillendirecek ve kabarmasını önleyecek özelliği ile geniş aralıklı plastik fırçayı tercih edebilirsiniz. Saç kurutma esnasında saçlardaki karışıklıkları açmak için de kullanılabilir.


Tangle Teezer

Orta Uzunlukta Saçlar, Kalın Telli Saçlar, Hacimsiz Saçlar İçin Uygun

Tangle Teezer tarak

Saçlarınızı elektriklendirip kabartmadan ve çok fazla takılmadan karışıklıklarını çözüp tarayacak bir tarak türü olan Tangle Teezer son dönemlerde yaygınlaşmaya başladı. Islak ve kuru saçlarda kullanılabilir. Saçlarınızı yolmadan akıcı bir şekilde taramanıza yarıyor.


Sıçan Kuyruğu Tarak

Tüm Saç Tipleri İçin Uygun

Sıçan Kuyruğu Tarak

Sapı sıçan kuyruğuna benzediği için bu ismi alan tarağın genellikle ince ve düz dişleri bulunur. Saçları bölmek için bu tarağı kullanabilirsiniz. Yanlara yatmayan saçlarınızı düzleştirmek ve şekil vermek için de etkilidir.


Saç Dibi Fırçası

Kalın Telli Saçlar, Kıvırcık Saçlar ve Çabuk Karışan Saçlar İçin Uygun

Saç Dibi Fırçası

Daha etkili bir şampuanlama için saçlarınızı şampuanlarken kullanabileceğiniz bu fırça kafa derinize ve saç diplerinize masaj yapar ve daha derinlemesine bir temizleme sağlar. Saç telleriniz kalınsa, çok kıvırcıksa veya yıkarken saçlarınız çabuk karışıyorsa ve parmak uçlarınızla saç diplerinize girmekte zorlanıyorsanız bu fırça sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Saçlarınızın kıvırcıklığını bozmadan düzeltmek istediğiniz kısımlarını düzeltmek için de kullanabilirsiniz.


Yuvarlak Fırça (Fön Fırçası)

İnce Telli Saçlar ve Orta Kalın Saçlar İçin Uygun

Yuvarlak Fırça

Fön makinesi ile birlikte bu fırça ile rahatlıkla şekil verebilirsiniz. Bu yüzden fön fırçası olarak da bilinir. Özellikle dalgalı ve bukleli saç şekilleri için bir numaralı fırçadır. Tekniğini bilenler bu fırçayı saçları kuvvetlendirmek için de kullanıyorlar. Yine katlı saç kesimlerini sevenler de katları belirginleştirmek için bu fırçayı kullanabilirler.


Krepe Fırçası

Her Saç Tipine Uygun

Krepe Fırçası

Kuru saçlara hacim vermek için en etkili fırçalardandır. Saçlarınızı ters yönde tarayıp eski yerine krepe fırçası ile getirdiğinizde nasıl hacim kazandıklarına şaşıracaksınız.


Kürek Fırça

Uzun ve Düz Saçlar İçin Uygun

Kürek Fırça

Karışık saçları kolaylıkla açmasının yanı sıra uzun saçları parlak ve ışıltılı göstermek için de kullanılabilir. Geniş yapısı ile küreği andıran bu fırçalar genellikle plastik, seramik ve ahşaptan yapılırlar. Yüzeyleri geniş olduğu için aynı anda daha çok saç teline ulaşırlar ve daha az güç harcamanızı sağlarlar. Plastik kürek fırçalar kuru veya ıslak saçlarda oluşan düğümleri herhangi bir ısı işlemi uygulamadan çözmek için kullanılır. Uçlardan başlayarak daha sonra diplere doğru giderseniz saçlarınıza hasar vermeden açmış olursunuz. Saçlarınız sık sık elektrikleniyorsa mutlaka ahşap saplı olanları kullanın.


Metal Yuvarlak Fırça

Tüm Saç Tipleri İçin Uygun

Metal Yuvarlak Fırça

Saçlarınızı daha hızlı kurutmak ve bukleler oluşturmak için en ideal fırçalardandır. Daha seyrek kıllara sahip olması bu fırçanın daha kolay hareket etmesini sağlıyor. Bu fırçayı ıslak saçlarınızda kullanmak saçlarınıza hasar verebilir.


Makyaj Fırçası

Tüm Saç Tipleri İçin Uygun

Allık Fırçası

Makyaj fırçası ile saçlarınızı spreyledikten sonra daha pürüzsüz hale getirebilirsiniz. Allık fırçası bunun için uygun olacaktır.


Peruk Fırçası

Tüm Saç Tiplerine Uygun

Peruk Fırçası

Özellikle kıvırcık saçlara sahipseniz ya da lüleleriniz varsa ve şeklini düzeltmek istiyorsanız diğerlerini bozmamak için peruk fırçası kullanabilirsiniz. Fönle kullanırken sapı ısınan fırçaların yerine kullanabilirsiniz çünkü peruk fırçasının sapı ahşap olduğu için ısınma derdi yoktur.


Yuvarlak Seramik Fırça

Düz Saçlar İçin Uygun

Yuvarlak Seramik Fırça

Düz saçlara sahipsiniz ve saçlarınıza büyük bukleler kazandırmak istiyorsanız ama saç maşası gibi saçlarınıza ısı veren ve yıpratan şeyleri sevmiyorsanız bu fırçalar tam size göre. Saçlarınız fırça etrafına sarılarak bukleler kazanacak. Kullananlar seramik saç fırçalarının saçlara parlaklık kazandığını da iddia ediyor.


Klasik Tarak

Gür İnce Telli Saçlar İçin Uygun

Klasik Tarak

Saçlarınız gür ve karışıksa aynı zamanda ince telliyse saçlarınızı açarken saç dipleriniz canınızı çok acıtıyorsa klasik tarak kullanmanızda fayda var.


Kıl Fırça

İnce ve Orta Kalınlıkta Saçlar İçin Uygun

Kıl Fırça

Saç derinizde saçınıza koruyucu etki gösteren doğal saç yağları bulunur. Kıl fırçalarla saç derinize değerek yapacağınız tarama bu yağların saçlarınıza ve saç derinize dağılmasına, yeni saç koruyucu yağlar salgılanmasına yardımcı olur. Ayrıca saçlarınıza doğal dalgalar kazandırmak için oldukça etkili bir fırçadır. Islak saçlarda kullanılması pek önerilmez.


Delikli Fırça

Tüm Saçlar İçin Uygun

Delikli Fırça

Delikli fırçalarda bulunan delikler saçlarınızı kuruturken daha rahat ısının geçmesini ve saçlarınıza ulaşmasını sağlar. Daha hızlı saç kurutmak istediğiniz zaman delikli fırçaları kullanabilirsiniz. Saç kurutmakta etkili olan bu fırçalar saç şekillendirme konusunda pek etkili değiller. Bu fırçalardan ucunda top olanları tercih ederseniz bir yandan da saç derinize masaj yapabilirsiniz.


Karma Fırça

Orta ve Kalın Telli Saçlara Uygun

Karma Fırça

Bu fırçalar genellikle kıl ve plastik karışık olarak yapılırlar, bu yüzden karma olarak adlandırılırlar. Saç taramada kolaylık sağlayan karma fırça saçlardaki yağın kafa derinize dağılmasına da yardımcı oluyor. Kuru saçları yumuşatmak için bu fırçayı kullanabilirsiniz.


Denman Saç Fırçası

Kısa Saçlara Uygun

Denman Saç Fırçası

Son dönemlerin favori saç tipleri olan bob ve lob gibi kısa saç modellerine sahip kişiler saçlarını şekillendirmek için Denman fırçalardan faydalanabilirler. Fön makinesi ile şekil vermeyi kolaylaştırıp saçların elektriklenmesini engeller.


Islak Fırça

Her Saça Uygun

Islak Saç Fırçası

Genellikle orta uzunluğu hafif geçtiğimiz zaman duşta saçımız karmakarışık olmaya başlar. Açma işlemi de kimi zaman acı verici olabiliyor. İşte saç şekillendirmek değil de bu karışıklıkları çözme amacındaysanız ıslak fırça en ideal fırça olacaktır.


Perma Tarağı

Permalı Saçlar İçin

Perma Tarağı

Perma tarağı adından da anlaşılabileceği gibi permalı saçları daha kolay taramaya yarar. Kıvır kıvır saçlarınızı kolaylıkla açmak için bundan daha etkili bir tarak bulamazsınız. Ayrıca saçlarınızın doğal şeklini korur.


İnce Yuvarlak Saç Fırçası

Katlı Saçlar İçin Uygun

İnce Yuvarlak Saç Fırçası

Normal yuvarlak fırçalar fön çekerken saçların düz olmasını sağlarken ince yuvarlak saç fırçaları daha dalgalı bir yapı sağlayarak katlı saçlar için daha ideal bir durumdadırlar. Katlarınız bu fırça sayesinde daha belirgin olacak.


Kıl Kürek Fırça

İnce ve Orta Kalın Telli Saçlar İçin Uygun

Kıl Kürek Fırça

Bu tür fırçaları seçerken kıllarının doğal olmasına dikkat edin. Fön makinesini saçlarınıza yakın tutarak kurutuyorsanız bu fırça size uygun olacaktır.


Tahta Uçlu Tarak

Aşırı Elektriklenen ve Kabaran Saçlar İçin

Tahta Uçlu Tarak

Saçlarınızdaki elektriklenmeler ve kabarmalar artık çok aşırı bir boyuta geçtiyse ve saçlarınıza zarar verme derecesine geldiyse bir süre tahta uçlu tarak kullanmanızda fayda olabilir. Normal saçlarda kullanmayın çünkü uçları da tahta olduğu için saçlarınızı ve saç derinizi çizebilir.


Oval Fırça

Uzun Saçlar İçin Uygun

Oval Saç Fırçası

Uzun saçlar için kuru saçlardaki dolaşıkları açmak için etkili bir fırçadır.


Yarım Fırça

Küt Saçlar İçin Uygun

Yarım Fırça

Kafanın doğal kıvrımlarına daha uyumlu olduğu için küt saçları taramak ve şekil vermek için etkilidir. Dışa dönük kalan saç uçlarını da bu fırça yardımı ile düzeltebilirsiniz.

Saç Tarama İpuçları

  • Fırçalarınızı düzenli olarak temizlemeyi unutmayın. Özellikle saç derinizde sık sık kalıntılar buluyorsanız saç fırçalarınızı haftada bir veya 2 haftada bir temizlemenizi öneririm.
  • Saç tipinize uygun olmayan fırçalar kullanmayın. Eğer karar veremiyorsanız sizden daha tecrübeli olan birine sorabilirsiniz. Güzellik salonuna gittiğinizde bir stilist varsa ona danışın.
  • Saçlarınıza hacim kazandırmak istiyorsanız saçlarınızı öne aldıktan sonra ters istikamette tarayın.
  • Fırçalarda kalan saçları temizlemek için önce makasla keserek küçük küçük parçalara ayırdıktan sonra elinizle ve parmaklarınızla rahatlıkla çekip alabilirsiniz.
  • Fırçanızın kılları yıpranmaya ve geriye doğru kıvrılmaya başladığında değiştirin.
  • Kullandığınız fırçanın kıllarının saç derinize kadar uzanabilecek özellikte olduğundan emin olun.
  • Saçlarınızı kuru iken değil nemli iken tarayın. Eğer kuru taramak zorunda kaldıysanız ellerinizle biraz serum uyguladıktan sonra tarayın.
  • Saçlarınız gürse ve sık elektrikleniyorsa bunun önüne geçmek için kuru saçlara sprey sıktıktan sonra tarayabilirsiniz.
  • Eğer saçlarınız sık sık kepekleniyorsa fırçalamada aşırıya kaçmamalısınız. Fırçalama kepeklerin açığa çıkmasını sağlar.
  • Saç derinizde çizikler veya tahriş varsa saç derinize fazla temas etmeyecek sert olmayan yumuşak fırçalar ve taraklar tercih edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage