Saç Kırıklarını Tedavi Etme Yolları

Saç Kırıkları

Saç kırıkları neden oluşur? Bu sorunun cevabını öğrenmeden önce saç kırığı nedir tam olarak onu anlamamız lazım. Saç dökülmesi hayatımızın bir parçasıdır; herkes günde 50-100 tel kadar saç döker ve bu normaldir. Fakat saç kırılması daha farklıdır.

Saç bir noktadan sonra o kadar zayıf bir hale gelir ki henüz dökülmesi gerekenden çok daha önce kırılıp dökülür. Saçlarınızın kırılıp döküldüğünü görmek kalp kırıcı olabilir ancak öncelikle yapmamız gereken saç dökülmesine nelerin sebep olduğunu inceleyerek sorunun kökenine inmek.

Saç kırılmalarının sebepleri

Saç kırılması

 1. Nem ve Yağ Eksikliği

Saçlarınızın uçlarının kuru ve yıpranmış olması insana kendini çok kötü hissettirir. Eğer saçlarınız çok kuruysa saçlarınızı tararken ne zaman uç kısımlara gelseniz “kıtır kıtır” sesler duyarsınız. Normalde saç deriniz saçınızda belirli miktarda nem bulunması için doğal yağlar üretir. Saç tipinize göre bu yağların dipten uca ulaşma süresi değişir. Daha kıvırcık ve daha kalın telli saçlar için bu süreç daha yavaş işler. Bir başka problem de saç derinizin ürettiği bu doğal yağların saç uçlarını ulaşmasını her gün şampuanlama yaparak engelliyor olmanız olabilir. Saçı sürekli düzleştirmek de bu probleme yol açar. Saçınızdaki nem oranı üzerinde havanın ve günlük aktivitelerinizin de etkisi vardır. Mesela yüzücüyseniz sürekli klora maruz kalmak saçlarınızı oldukça yıpratır.

 1. Fazla İşleme Maruz Kalmak

Fazla işleme maruz kalan saçların ortak noktası ısı hasarıdır. Şekillendirmek için ısıyla çalışan prosedürler kullanmak saça inanılmaz büyük boyutta hasar vererek saçların kırılmasına yol açar. Bunlar saç düzleştiricileri, maşalar ve diğer araçlar olabilir. Saçları aşırı ısıyla şekillendirmek saç tellerinizin dokusunu da bozacaktır. Isı hasarı hariç bir diğer saça zarar veren işlem de kimyasal hasarıdır. Kimyasallar saç boyama, perma, dokulaştırıcılarda ve başka uygulamalarda kullanılarak saçlarınıza zarar verir. Eğer bu işlemlerin birçoğunu saçınıza uyguluyor veya uygulatıyorsanız, saçlarınızın nasıl kırıldığını bir düşünün!

 1. Yetersiz Beslenme

Hepimiz zararlı ancak bir o kadar da lezzetli şeylerle beslenme kaçamakları yaparız. Ancak unutmayın, bünyeye ne girerse o çıkar. Ne kadar kötü beslenirseniz vücudunuz da o kadar zayıf ve sağlıksız görünecektir. Sodyum oranı yüksek çoğu abur cubur saç dökülmesine yol açar. Fazla şekerli ürünler de protein emilimi sürecine çomak soktuğu için – protein de saçın yapı taşı olduğu için- tercih edilmemelidir.

 1. Stres

Eğer bir projeyi yetiştirmeniz gerekiyorsa, evde sıkıntılar yaşıyorsanız ya da yalnızca zor zamanlardan geçiyor da olabilirsiniz… Bu sıkıntılar kendini saçlarınızda gösterecektir. Stres saçlarınıza sert davranmanıza ve saçlarınızda fevri değişiklikler yapmanıza sebep olur. Ayrıca stresliyken saçlarınızı başıboş bırakır, bakım yapmayı unutursunuz. Stres ne vücudunuz ne de sağlığınız için iyi bir şeydir.

 1. Hastalık

Saç dökülmesi ve saç kırılması bazı durumlarda ciddi sağlık problemlerinin de sinyali olabilir. Saç dökülmesi vücudunuzun iç işleyişinde yanlış giden bir şeylerin habercisi de olabilir. Bu nedenle doktorunuzu da görmenizde fayda var.

Öyleyse ne yapmalı?

Yukarıda anlattığımız şeyler sinirlerinizi bozmuş olabilir. Bozmasın! Çünkü saç kırılmalarının sebeplerini öğrendikten sonra artık tedavisini ve ileride oluşmasını önlemek için neler yapılabileceğini öğrenmeye hazırsınız.

Önce tedaviler… Paylaşacağımız ev yapımı doğal kür tariflerini saç kırıklarınızı tedavi etmek için kullanabilirsiniz.

 1. Yumurta Tedavisi

Yumurta başka malzemelerle karıştırıldığında kırılan ve yıpranmış saçların tedavisinde oldukça etkili olmaktadır. Yumurtada lesitin ve protein bulunur ve bu içeriği sayesinde yumurta uygulanan saçlar parlar, kırıklar tamir edilir ve saç dokusu pürüssüzleşir. Eğer bu kürü evde hazırlamak istiyorsanız buyurun tarifi:

 • 3 yumurtayı, 2 yemek kaşığı zeytinyağını, 1 yemek kaşığı balı iyice karıştırın. Daha sonra karışımı nemli saçınıza ve saç derinize uygulayın. Ilık suyla ve nazik bir şampuanla saçlarınızı durulamadan önce karışımı 30 dakika kadar saçlarınızda bekletin.
 • Bir diğer karışım da 3 yumurtayı, 1 yemek kaşığı sirkeyi, 1 yemek kaşığı zeytinyağını ve 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırarak hazırlanıyor. Bu karışımın içine bir kaç damla biberiye yağı da ekleyebilirsiniz. Daha sonra karışımı saçlarınıza ve saç derinize uygulayın. 25-30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı şampuanlayın ve durulayın.

Özellikle aşırı yıpranmış saçları olan okuyucularımız için yukarıdaki tarifler oldukça etkili olacaktır. Bu uygulamaları yaptıktan sonra daha güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşacaksınız.

 1. Sıcak Yağ Tedavisi

Saça iyi gelen doğal yağlardan bazıları zeytinyağı, badem yağı, mısır yağı, Hindistan cevizi yağı, Hint yağıdır. Bu tedaviyi uygulamak için bu yağlardan herhangi birinden 4 yemek kaşığı almak ve ısıtmak. Daha sonra ısınmış yağı kafanıza masaj yaparak ve her bir saç telinin kendi payına düşen kadar yağla temas ettiğinden emin olarak uygulamalısınız. Bundan emin olmak için de saçlarınızı sıcak bir havluyla ya da duş bonesiyle kapatabilirsiniz. Daha sonra bu şekilde bir gece bekleyin. Eğer gece bekleyemiyorsanız da en az 20 dakika boyunca yağın saçlarınız tarafından emilmesini bekleyin, sonra saçlarınızı şampuan ve ılık suyla durulayın.

 1. Avokado, Muz, Badem Yağı Tedavisi

Avokado saçları derinlemesine nemlendirir, onarır ve besler. Muz kırılmış saç uçlarını yumuşatır. Bir avokadoyu ve muzu ezerek püre haline getirin daha sonra yarım yemek kaşığı badem yağı ekleyin. Hepsini iyice karıştırın. Karışımı bütün saçınıza yayarak uygulayın.

 1. Soğan Suyu Tedavisi

Eğer kokuya dayanabilirseniz, soğan suyu saçlarınıza saç kırılmalarını tedavi etmek için uygulayabileceğiniz en basit ve en etkili şeylerden biridir. Tabi ki soğan suyunu saça uyguladıktan sonra yıkayacaksınız.

 1. Mayonez Tedavisi

Haftada bir kez saçlarınıza saç kremi yerine mayonez uygulayın. Nemli saçınıza mayonez uygulayıp 1 saat kadar bekleyin. İçerisindeki yağlar sayesinde saçlarınızdaki kırıklar azalacaktır.

6. Bal maskesi

1 yemek kaşığı bal, 2 çay kaşığı tarçın ve 3 yemek kaşığı zeytinyağını bir kap içinde iyice karıştırın. Bu karışımı saç derinizden başlayarak saç uçlarına doğru her yerine gelecek şekilde sürün. 15 dakika sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Kırıklardan kurtulmanızı sağlayacak bu maske aynı zamanda saçlarınıza parlaklık da kazandırır.

Saçlarımıza yukarıdaki önerileri düzenli olarak uyguladık ve saçlarımız artık önceye göre çok daha kırıksız. Öyleyse daha sonra saçlarımızın yine kırılmaması için ne gibi önlemler almalıyız, bunlara göz atalım.

 1. Sağlıklı saç bakım rutini

Saç kırılmalarını önlemek için yapabileceğiniz en kolay şey günlük saç bakımı rutininizde hata yapmaktan kaçınmak. Çünkü düzenli olarak saçınıza yanlış uygulamalar yapmanız saç kırıklarını yeniden oluşturabilir.

 1. Kırıklarınızı aldırın

Yıpranmış ve kırılmış saçları uzatmanın hiçbir manası yok. Düzenli olarak saç kırıklarını aldırmak hatta saç uzamasına daha çok katkısı olan bir işlemdir. Saçlarınız güçlenir ve kalınlaşır. Dolayısıyla kırıklar yeni kırıkları doğurur diyebiliriz. Saçlarınızın kırılmış ve hasar görmüş uçlarını mutlaka düzenli olarak kestirmelisiniz.

 1. Islak Saçı Taramayın

Bu önerimiz saç kırılmalarını önlemek için oldukça iyi bir ipucu. Saçlarımız ıslakken en zayıf halindedir. Dolayısıyla ıslak saçları fırçalamaktan kaçının. Geniş aralıklı ve az dişli taraklarla ıslak saçlarınızı taramanızda bir sakınca yoktur. Ancak saçınızı ıslakken taramak istiyorsanız en ideal zaman saç kremi uyguladıktan sonrasıdır.

 1. Isı Hasarından Kaçının

Saçlarınızı ısıyla şekillendirmekten kaçının. Eğer zorunluluğunuz varsa da daha seyrek olarak bu işlemleri uygulayın. Çünkü düzenli olarak aşırı ısı uygulaması saçlarınızı tedavi edilemez şekilde kırar. Saç kurutma makinenizin de ayarını sıcaktan soğuğa getirebilirsiniz. Saçınızı en güzel kurutma yöntemi kendi haline bırakıp kurutmaktır. Ayrıca saçınızı yıkarken de çok sıcak su kullanmaktan kaçının.

 1. Kimyasallardan Uzak Durun

Sert kimyasal içerikli saç bakım ürünlerini kullanmayı bırakın. Bitkisel ya da organik birçok saç bakım ürününü marketlerde bulabilirsiniz. En azından bu ürünler daha az kimyasal içererek saçlarınızın kırılmasını önler.

 1. Güneş Işığından Kaçının

Güneş ışığına maruz kalmak saçlarınızı kurutacaktır. Böylece saç zayıflayacaktır, zayıf saçlar da kırılmaya meyillidir.

 1. Saçınızı Nemlendirin

Saç kırılmalarını önlemede hayati bir nokta da saçı yeterince nemlendirmektir. Dolayısıyla durulanmayan ya da saçı derinlemesine nemlendiren saç bakım kremlerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İyi nemlendirilmiş bir saç kurumaz ve dolayısıyla da kırılmaz.

 1. Saçlarınızı Çok Sık Yıkamayın

Daha önce de bahsettiğimiz gibi saçlarınızı çok sık yıkadığınızda saç derinizin ürettiği doğal yağların saç telleri tarafından emilmesini engellemiş oluyorsunuz. Dolayısıyla ileride saçlarınızın kırılmasını önlemek için saçlarınızı her gün yıkamamalısınız – tabi saçlarınızın aşırı yağlı olması durumu farklıdır.

 1. Saçlarınızı Dinlendirin

Saçı toplamak, at kuyruğu yapmak, özellikle lastik tokalar kullanmak saçları kırar. Lastik ve kauçuk tokaları ve bandanaları kullanmaktan kaçının.

 1. İyi beslenin

Saçlarımız da uygun şekilde beslenmeye ihtiyaç duyar (vitaminler, mineraller, proteinler vs.). Herhalde sağlıklı beslenirseniz neden saçlarınızın daha güçlü çıkacağını derinlemesine açıklamamıza gerek yoktur. Öyleyse, düzenli ve dengeli olarak, meyveleri, sebzeleri, balık ve bolca sıvıyı içerecek şekilde beslenin.

Özetle saçlarınız kırılmasın istiyorsanız:

 • Saçlarınızı haftada 2-3 kez yıkayın.
 • Sülfat içermeyen şampuanlar kullanın.
 • Her zaman saç kremi kullanın.
 • Saçlarınızı kendi haline bırakarak kurutun.
 • Isı veren bütün saç ürünlerini kullanmayı bırakın.
 • Saçınıza perma yaptırmayın.
 • Düzenli olarak kırıklarınızı aldırın.
 • Saçlarınızı ıslakken taramayın.
 • Saç boyalarını kullanmaktan kaçının.
 • Saçlarınıza düzenli olarak Hindistan cevizi yağıyla masaj yapın.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage