Saç Uzatma Yöntemleri

Hızlı saç uzatma yöntemleri

Saçlarınızı daha hızlı uzatmak için doğal yolları kullanmak birazcık zor ama sonundaki ödül muhteşem olan bir yoldur. Çünkü saçlarınızı doğal yöntemlerle bakım yapıp uzattığınızda sadece uzamasına değil, güçlenmesine ve sağlıklı olmasına da oldukça fazla katkı sağlamış olacaksınız.

Tabi ki ciltle ilgili her durumda olduğu üzere saçlar için de öncelikle stresten uzak durmalısınız, dengeli beslenmelisiniz, sıvı alımına önem vermelisiniz ve düzenli uyku alışkanlığı edinmelisiniz. Bunların dışında sağlıklı ve hızlı uzayan saçlara sahip olmak için yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyler daha var.

Saçlarınızın hızlı uzamasını ve sağlıklı olmasını istiyorsanız bunlara dikkat edin !

 • Sağlıklı beslenmeye dikkat edin.
 • At kuyruğunu çok sıkı bağlamayın.
 • Yazın aşırı ısıya maruz kalacak saçlarınıza daha fazla özen gösterin.
 • Havuzda bone takmadan yüzmeyin.
 • Çok aşırı yıkamayın.
 • Fön ve düzleştirici makinelerinin aşırı ısısı saçlarınıza zarar verebilir.
 • Saç diplerinize ve kafa derinize özen gösterin, hava almasını sağlayın.
 • Saçlara şekil vermek için kullanılan ürünleri çok fazla kullanmayın.

Sağlıklı ve hızlı saç uzatma için doğal maskeler

Patates MaskesiBütün saç tiplerine uygun saç uzatma maskesi

Malzemeler

 • 3 adet orta boy patates
 • 1 yumurta sarısı
 • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı ve uygulanışı

3 patatesin suyunu alın. Aldığınız patates suyu ile yumurta sarısı ve balı karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza sürüp bir bone veya poşet ile saçlarınızı kapatın. 30 dakika sonra şampuanla saçlarınızı yıkayıp durulayabilirsiniz. BU karışımı haftada bir yaptığınızda saçlarınız için gerekli nem ve besinleri saçlarınız için sağlamış olacaksınız.

Yağlı saçlar için hızlı uzama maskesiYağlı saç tipi için saç uzatma maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı organik yoğurt
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı hardal tozu

Hazırlanışı ve uygulanışı

Tüm malzemeleri birbirine karıştırın ve maske kıvamı olana dek karıştırın. Eğer çok katı bir kıvam olursa bir miktar su ekleyerek karıştırabilirsiniz. Oluşan karışım ile saç diplerinizi ve kafa derinizi iyice ovalayın. Bir saç bonesi ile saçlarınızı kapatarak 30 dakika bekleyin. Daha sonra önce saçınızı tarayın ve sonrasında şampuanla iyice yıkayın. Bu uygulamayı haftada 3 kere uygulayarak saçlarınızın hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT : Bu maskeyi uygulayanlardan bir kaçında saç derisinde kızarıklıklar yapabildiği dönüşü alınmıştır, maskeyi uygulamadan önce küçük bir bölgede test yapmanız öneriliyor.

Kuru Saçlar için uzatıcı maskeKuru saç tipi için saç uzatma maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı nemlendirici krem
 • 2 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 1 çay kaşığı hardal tozu

Hazırlanışı ve uygulanışı

Hardal tozu yumuşak bir kıvam alana kadar ılık su ekleyerek karıştırın. Daha sonra diğer malzemeleri de ekleyerek karıştırmaya devam edin. Saç derinize masaj yaparak karışımı yayın ve bir duş bonesi veya havlu ile kapatın. 45 dakika bekledikten sonra şampuanla yıkayarak saçınızı durulayın. Haftada 3 kere bu karışımı saçlarınıza uygulayarak daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Hızlı saç uzamasıHızlı saç uzatan hardal maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı hardal tozu
 • 2-3 yemek kaşığı ılık su
 • 3 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 1 yumurta

Hazırlanışı ve uygulanışı

Hardal tozunu su ile karıştırın. Daha sonra zeytin yağı ve yumurtayı da ekleyerek karıştırmaya devam edin. Yumuşak bir kıvam elde edene dek karıştırın. Bu maskeyi sadece saçlarınız kuruyken uygulayın ve sadece saçlarınızın köklerine ve saç derinize uygulayın. Eğer saçlarınızın daha parlak olmasını istiyorsanız zeytin yağının içine bir kaç damla badem yağı veya Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Maskeyi uyguladıktan sonra bir havlu ile sarın ve 15 ila 30 dakika arasında bekleyin. Bu maske biraz sıcak ve yakıcı maske olduğu için eğer dayanılmaz hale geliyorsa hemen saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Saç diplerinde açık yara varsa bu maskeyi uygulamayın.Saç diplerindeki ve saç derisindeki kan dolaşımını hızlandıran bu maske sayesinde saçlarınızın hızla uzadıklarını gözlemleyeceksiniz ama tabi ki ilk kullanımla bunu gözlemlemeniz biraz zor. Maskeyi 1-1.5 ayda bir yaparak etkisine şahit olabilirsiniz.

Hint yağı maskesiİnce saçlar için saç uzatıcı Hint yağı maskesi

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı Hint yağı
 • 1 yemek kaşığı zeytin yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı

Bu maskeyi gece yatmadan önce uygulamanızı öneriyoruz. Hint yağını zeytin yağı ile karıştırın ve bu karışımla saç derinize parmak uçlarınızla masaj yapın. Sonrasında bir duş bonesi veya poşet ile saçlarınızı çevreleyerek bir gece uykunuzda böyle kalmasını sağlayın. Ertesi sabah kalktığınızda saçınızı şampuanla yıkayıp durulayın. Bu karışımı gün aşırı uygulayarak istediğiniz hızlı uzayan ve daha kalın saçlara sahip olacaksınız. Dilerseniz bu maskeyi kaşlarınızı gürleştirmek ve uzatmak için de kullanabilirsiniz.

Yaprak Köri

Kıvırcık saçlılar için saç uzatma maskesi

Malzemeler

 • Bir avuç yaprak köri
 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı

Köri ile ceviz yağını bir kaba koyun ve kaynatın. Kaynadıkça geriye siyah bir tortu bırakacağını göreceksiniz. Yaklaşık 3-4 dakika kaynattıktan sonra tüm siyah tortuları süzerek alın. Bu tortuları saçınıza sürün ve 10 dakika bekleyin. Saçlarınızın daha hızlı uzaması için bu uygulamayı 2 haftada bir saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Saçlarınızın hızlı uzamasını sağlamak için diğer yöntemler

Saç uzatmak için elma şırası sirkesiElma Şırası Sirkesi ile Durulama

Elma şırası sirkesinin saçlarınızı hızlı bir şekilde uzatıcı etkisi vardır. Evde elma şırası sirkesi yapımını Elma şırası sirkesi ile hazırlanan 7 güzellik maskesi yazımızda anlatmıştık, konuya giderek okuyabilirsiniz.

Şimdi gelelim saç için nasıl kullanabileceğinizi anlatmaya : elma şırası sirkesini bir miktar su ile birleştirip, her şampuanla saç yıkama sonrasında saçlarınızı bu karışımla durulayın. Bu işlem saç foliküllerini uyararak saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Eğer durulama işlemi sonrası sirkeden kaynaklanan koku sizi rahatsız ediyorsa karışıma bir kaç damla esans yağı damlatabilirsiniz.

Elma şırası sirkesi ile saçları güçlendirme : Isırganı elma şırası sirkesi içerisinde demleyerek saçlarınız için doğal bir güçlendirici elde etmiş olursunuz. Saç derinize masaj yaparak uygulayacağınız bu güçlendirici saçlarınızı besleyecerek daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

Sıcak yağ ile saç masajıSıcak yağ masajı

Bir arkadaşınız veya eşinizin saçlarınıza yapacağı sıcak yağ masajı sadece saçlarınızın uzamasına yardım etmeyecek aynı zamanda kafanızda ve zihninizde bir rahatlama sağlayacaktır. Saçlarınızın hızlı uzamasını sağlayacak yöntemler arasında en çok hoşunuza gidecek yöntem bu olacak. Hindistan cevizi yağını ısıtın ve saç derinize masaj yaparak iyice yedirin. Bir süre bekledikten sonra rahatlama hissinin geldiğini göreceksiniz. Saçlarınızın daha kalın göründüğünü hissedeceksiniz.

Hindistan cevizi yağı yerine, Jojoba yağı veya zeytin yağı da kullanabilirsiniz. Saçlarınıza bu masajı her gün uygulayabilirsiniz. Saçlarınızın durumuna ve uzama hızına göre ne kadar sıklıkla yapmak istediğinize karar verebilirsiniz.

Soğan suyuSoğan suyu

Bunu okuduğunuzda “soğan da yemek haricinde her şey için kullanılır olmuş” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Ama gerçekten de soğan her derde deva. 2 adet soğanı suyun içinde kaynatın ve elde ettiğiniz suyun ılık hale gelmesini bekleyin. Daha sonra bu suyu saç diplerinize ve saç derinize sürün. 15 dakika bu şekilde bekledikten sonra yıkayıp durulayın. Merak etmeyin saçlarınızı duruladıktan sonra hiç bir kötü koku kalmayacak. Ama yine de bekleme süresince kötü koku olmasın istiyorsanız içine bir kaç damla esans yağı ekleyebilirsiniz. Saçlarınızı süper hızlı uzatacak bu metot ile aynı zamanda görenleri kıskandıracak bir parlaklığa sahip olacaksınız.

Palmiye yağıPalmiye yağı

Palmiye yağı içerisinde bulunan zengin E vitaminleri sayesinde saçlarınızın hızlı uzamasına yardımcı olur. Haftada iki veya üç kere saçlarınıza ( saç derisine değdirmeden ) süreceğiniz palmiye yağı ( hurma yağı olarak da bilinir ) sayesinde saçlarınızda istediğiniz büyüme hızını elde edeceksiniz. Saçlarınıza sürdükten sonra 10 dakika bekleyip şampuanla yıkadıktan sonra durulayın. Palmiye yağının bir diğer özelliği ise saçlarınızı güneşin kötü etkilerinden koruması. Deniz tuzundan ve havuzun klorundan da saçlarınızı koruyabilir. Yani tatil çantalarınıza mutlaka palmiye yağı ekleyin.

4 Yorum

 1. bence saclarınızı 1 ay degil 3 gunde bir yıkayın ve bunu 1 ay deneyin saclarınız uzadımı diye bakın sonrada saclarınızı duzlestırmeyin cunku sacınız yanıyo ve kotu hale gelıyo hele kıvırcık yapmayın daha kotu oluyor duzlestirici ara sıra yapın kolay gelsin

 2. sacınızı duzlestırmeyın ara sıra kıvırcık hıc yapmayım 3 gunde bır yıkayın 1 bucuk ay sonra saclarınız dogal guzel parlıyo gibi yapın onların ANlattıkları sac dokuyo ve kepek oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage