Saçlara İyi Gelen Yağlar

Gün içerisinde birçok dış etkene maruz kalan saçlarımız fazlasıyla zarar görüyor. Genetik faktörler de eklendiğinde kepek, kuruluk, cansızlık, kırılma ve dökülme gibi farklı problemler kaçınılmaz oluyor. Durum böyle olunca saçlarımız düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyar hale geliyor. Piyasada bulunan birçok bakım ürünü içinde bulundurduğu kimyasal maddeler sebebiyle kısa vadede işe yarar gibi görünse de uzun vadede saçlarımıza ciddi zararlar vermekte. Neyse ki doğal yağlar her türlü saç problemine çözüm sunuyor. Doğal yağlar ile düzenli bakım yaptığınız saçlarınızın alışılagelmiş sorunlardan kurtulduğunu görebilirsiniz. İşte saçlara iyi gelen mucizevi doğal yağlar:

1- Jojoba Yağı

Jojoba Yağı

Kuru ve yıpranmış saçlar için mucizevi yağlardan biri olan jojoba yağı düzenli kullanımda nemli ve sağlıklı görünen saçlara sahip olmanızı sağlayacak. Aynı zamanda antibakteriyel özellik taşıması sebebiyle jojoba yağı saç derisini rahatlatarak deri problemleri ve kepek sorununa da etkili bir çözüm sağlıyor. Birçok saç bakım ürününde kullanılan bu yağ ayrıca saç kırıklarını da onarıyor.

Jojoba yağı tek başına kullanılabileceği gibi farklı aromatik yağlarla seyreltilerek de kullanılabilir. Her iki kullanımda da bir miktar yağı, saç diplerinize masaj yaparak yedirmelisiniz. Tüm saç derisine masaj ile yağı ulaştırdıktan sonra bir bone yardımı ile saçlarınızı örtün. Yarım saat kadar bu şekilde bekleyin ve ardından ılık suyla durulayın. Bu işlemi haftada bir kez uygularsanız kepek probleminizin azaldığını ve saçlarınızın daha canlı bir görünüme ulaştığını fark edeceksiniz.

2- Lavanta Yağı

Lavanta Yağı

Yapılan çalışmalar lavanta yağının saçların uzamasını hızlandırıcı etkisi olduğunu göstermiştir. Saçlara direk olarak lavanta yağı uygulandığında saçlardaki folikül sayısının gözle görülür biçimde arttığına dikkat çekiliyor. İçerdiği mikrop kırıcı özellikler ile bakteri ve mantarlardan kaynaklanan saç sorunları ile savaşan lavanta yağı saçlarınızın daha sağlıklı büyümesini de sağlıyor. Özellikle aşırı kuru ve aşırı kaşınan saç derisine sahip kişilerin lavanta yağı kullanarak saç derisini tedavi etmesi mümkün.

3- Hint Yağı

Hint Yağı

Saç köklerini besleyen ve kuruluğa karşı büyük bir savaş açan hint yağı, saçlara bebeksi bir yumuşaklık katarak etkileyici bir görünüm sağlıyor. Aynı zamanda saç köklerini kuvvetlendirerek koparak dökülmeleri de önlüyor. Saç için birçok fonksiyonu bulunan bu yağ saç bakım ritüeline eklenmesi gereken mutlak doğal yağlardan biridir.

Saç ile ilgili aklınıza gelebilecek hemen hemen her probleme karşı çözüm sunan Hint yağı banyodan yarım saat önce kullanıldığında etkili olacaktır. Yağı yedirmeye saç diplerinizden başlayın ve yavaş yavaş uçlara doğru inin. Özellikle saç diplerinize kan dolaşımını hızlandıracak bir masaj yaparak yağın daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Yağı saçınıza uyguladıktan sonra bir bone yardımıyla saç diplerinizin hava almasını engelleyin. Bu şekilde yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı ılık suyla durulayın. Haftada bir kez bu işlemi uyguladığınızda hayal edemeyeceğiniz sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz.

4- Nane Yağı

nane yağı

Nane yağı saç derisini uyararak canlandırır, bit ve kepek gibi sorunlarının çözülmesine yardımcı olur. Yapılan çalışmalarda nane yağının saçların uzamasına da yardımcı olduğu görülmüştür. 4 hafta boyunca saçlarınıza günlük nane yağı uygulayarak daha hızlı uzamasına katkıda bulunabilirsiniz. Folikül sayısını ve folikül derinliğini de artıracağı için saç telleriniz normalden daha kalın olacaktır. Saç deriniz için rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir etki gösterecek nane yağını dilerseniz şampuanınızın içerisine bir kaç damla damlatarak da kullanabilirsiniz.

5- Argan Yağı

Argan Yağı

Saç bakımı denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan argan yağı özellikle E vitamini deposu olarak karşımıza çıkıyor. Fazlasıyla besleyici bir yağ olması sebebiyle saçları güçlendirerek onarıcı bakım sağlıyor. Her saç tipine uygun olan bu yağ, saç dökülmesi, cansızlık, kepek gibi sorunların en önemli yardımcılarından biri.

Etkisini en çok gece bakımında gösteren yağı, kuru saçlarınıza masaj ile yedirin. Ardından bir streç yardımıyla saçlarınızı sarın. Bu şekilde uyuyun ve sabah şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Düzenli olarak bu işlemi yaptığınızda saçlarınızdaki değişime inanamayacaksınız. Eğer gün içerisinde argan yağı ile bakım yapmak istiyorsanız yine aynı işlemleri uygulayın. Bu kez saçınızı streç ile kapladıktan sonra 20 dakika bekletin ve şampuanla yıkayın. Bu yöntemle de oldukça kuvvetli ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

6- Sarımsak Yağı

Sarımsak Yağı

Her ne kadar kokusu rahatsız edici olsa da insan sağlığı için oldukça önemli olan sarımsak, yağ olarak kullanıldığında saçlar için etkisi asla yadsınamayacak doğal bir antibiyotik. Sarımsak yağı özellikle saç uzamasında çok büyük bir yardımcı. Ayrıca saç derisinde yaşanan bakteriyel problemler, mantar enfeksiyonu, ciddi saç dökülmesi gibi sorunlarda da sarımsak yağının kullanımı mutlaka tavsiye edilmektedir.

Sarımsak yağını isterseniz şampuanınızın içerisine birkaç damla damlatarak kullanabilirsiniz ancak etkili çözüm için zeytinyağı ile sarımsak yağını karıştırın. Banyodan önce 5 dakika saçlarınıza bu iki yağ ile masaj yapın. Daha sonra 15 dakika saçınızda bekletin. Saçlarınızı şampuanla yıkayıp yağdan arındırın. Sarımsak yağının kokusu sizi dayanılmaz derecede rahatsız ediyorsa iki damla lavanta yağı ile karıştırarak kokuyu hafifletebilirsiniz.

7- Avokado Yağı

Avokado Yağı

Neredeyse her derde deva olan avokado yağı saçlar için de önemli bir besleyici. Özellikle mat, çabuk kırılan ve pul pul kepeklenme sorunu olan saçlar için mutlaka kullanılması gereken doğal yağlardan. İçerisinde bulunan birçok vitamin, protein ve kalsiyum gibi besleyici maddeler sayesinde saçların ihtiyaç duyduğu her şeyi karşılayan bir özelliğe sahip. Bu sebeple saç bakımında saçlara iyi gelen yağlar arasında en etkili ürünlerden biri.

Avokado yağının kullanımı da oldukça pratik. Herhangi bir yağ ile karıştırmadan, her banyo öncesinde, 10 dakika boyunca saçlarınızın özellikle dipleri olmak üzere tümüne masaj yoluyla yağı yedirin. Daha sonra saçlarınızı yıkayın. Bu yöntem özellikle kepek ve saç dökülmesi problemlerine iyi gelecektir. Ayrıca banyo sonrası saç uçlarınıza az miktarda uygulayacağınız avokado yağı da parlak ve kolay taranan saçlara sahip olmanızı sağlayacak.

4 Yorum

  1. Bu bahsettiğiniz yağların hepsini karıştırıp kullanabilirmiyiz? Bi sıkıntı olurmu saçlar için? Etkilerini öldürmüş olurmuyuz?

    1. Hepsini karıştırdığınızda ortaya çıkacak etkiyi kestiremediğimiz için net bir şey söylemek güç ama şahsi fikrimiz karıştırmamanızdan yana.

  2. Merhaba,5-6 senedir saç diplerimde çok şiddetli ağrı ve yanma var doktor hafif egzama dedi ama ağrı strese bağlı ,kuru ve çok sık saçlarım var ,hangi kürü uygulamaliyim ?

    1. Egzama durumu için bir uzmana muayene olup onun önereceği tedavi yöntemini izlemeniz sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage