Saçların kabarıp elektriklenmemesi için ne yapmalı?

Elektriklenen Saçlar

Kabarık ve elektriklenmiş saçlara sahip olmak oldukça sinir bozucudur. Saçlardaki bu elektrikten kurtulmaya çalışmak da en az onun kadar sinir bozucudur. Eğer bir de çocuklarınız varsa ve kış dönemiyse, büyük ihtimalle elektriklenmeye karşı şanlı bir savaş vermektesiniz ve hatta belki de bu kadar çile çekmektense saçlarınızı kaybetmeyi bile göze alıyor olabilirsiniz.

Saçlarınız kolay elektrikleniyorsa yapmanız gereken ilk şey elektriklenmeyi mümkün olduğu kadar önleyebilmek. Tabi bazı zamanlarda, özellikle kış aylarında bu öneri pek de yardımcı olmuyor. Bu nedenle sizinle aynı yazı içinde birçok saç elektriklenmesini önlemenize yarayacak yöntem öneriyoruz. İşte önerilerimiz:

 1. Daha fazla nem

İlk olarak en hayati konudan bahsedelim. Nem. Saçınızın kabarmasını ve elektriklenmesini istemiyorsanız saçlarınızı yeterince nemlendirecek kışa özel saç ürünlerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Burada elektriklenmeyle ilgili anahtar kural şudur: Daha çok nem, daha az elektrik.

Eğer bir saç bakım kremi kullanmıyorsanız, bu noktada mutlaka kullanmaya başlamalısınız. Özellikle çocuklar için bu husus oldukça önemlidir. Çoğu anne çocukları için genelde 2si 1 arada şampuan/saç kremi ürünlerini kullanıyor. Tabi ki 2si 1 arada ürünler de fena değildir ancak özellikle kış döneminde yalnızca bu ürünleri kullanarak saç bakımı yapmak bütün gün elektrikle savaş vermenize yol açar. Ayrıca, çocuklar hakkında konuştuğumuza göre bir bilgi daha vermekte fayda var. Çocuklar ergenliğe girene kadar saç derilerinde sebum üretemez. Sebum da saçın nemini sağlayan maddedir. Ergenliğe girip delicesine yağlı saçlara sahip olmadan önce çocukların saçlarını nemlendirmek ve besleyebilmek için tek şansı doğru ve yeterli saç bakım kremi kullanımıdır.

Saç bakım ürünlerini (saç kremleri, yağlar, durulanmayan nemlendiri spreyler) eğer saç derinizin yağlanması gibi bir korkunuz varsa alternatif bir yöntemle uygulayabilirsiniz. Nemli saçlarınızı at kuyruğu şeklinde toplayın ve ürünü yalnızca topladığınız noktanın kökünden uca kadar uygulayın. Böylece saçınızda yağlanma sorunu yaşamayacak ve aynı zamanda saç tellerinize gerekli nemi de sağlayarak elektriklenme ve kabarma sorununuza kolay bir çözüm sağlamış olacaksınız.

 1. Kurutucu kağıtlar

Kurutucu kağıtların saçlarınızdaki önlenemez elektriklenmeyi gidermede yardımı büyüktür. Kurutma makinalarında battaniyelerinizdeki, şapkalarınızdaki ve kıyafetlerinizdeki statik elektriği deşarj etmek için de kullandığınız kurutucu kağıtlar aynı zamanda saçlarınızdaki elektriklenmeyle baş etmenizde de oldukça etkili olacaktır. İşte size kurutucu maddeleri saç kabarmasını azaltmak amaçlı kullanma yöntemleri:

 • Bir paket kurutucu kağıdı banyonuzda mutlaka bulundurun. Taraklarınızı, fırçalarınız ve hatta saç tokalarınızı bu kurutucu kağıtlarla silerek fazla elektriği alın.
 • Taraklarınızı ve fırçalarınızı koyduğunuz çekmecenin alt yüzeyine bu kurutucu kağıtlardan serin.
 • Eğer saçlarınızdaki kabarıklık gerçekten çığrından çıktıysa direk olarak saçlarınıza bu kurutucu kağıtlardan sürerek kabarmayı söndürebilirsiniz.
 • Kış aylarında berenizin ya da kışlık şapkalarınızın içine bu kurutucu kağıtlardan yerleştirerek saçlarınızın elektrikle yüklenmesini engelleyebilirsiniz.
 • Yastık kılıfınızın içine kurutucu bir kağıt koyarak sabah çılgıncasına kabarmış saçlarla uyanmaktan kurtulabilirsiniz.
 1. Saç Spreyi

Saç spreyi saçınızdaki elektrik birikmesini azalttığı gibi aynı zamanda saçlarınızın gökyüzünde uçuşmasını da engeller. Hafif minik bir saç spreyi uygulaması bile saçların statik elektriklenmeden dolayı kabarmasını engeller. Saç spreyini etkili bir şekilde kullanmak istiyorsanız spreyi fırçalarınıza uygulayabilirsiniz. Saç spreyi sıkılmış fırçalar kullanmak saçlardaki statik elektriğin atılmasını sağlayacaktır.

Saç spreyleriyle ilgili bilinmesi gereken bir şey: elinizi biraz cimri tutun. Çok fazla saç spreyi elektriklenme problemini daha da kötü hale getirebilir. Saç spreyleri alkol yüklüdür ve alkol de saçların kurumasında ve dolayısıyla elektriklenip kabarmasında rol oynar. Dolayısıyla fazla saç spreyi kullanımından kaçının. Azı karar, çoğu zarar.

 1. Saç Bakım Yağları

Eğer bu sitenin takipçisiyseniz, saçlarla ilgili her yazımızda yağlardan bahsettiğimizi fark etmiş ve yağların saç bakımında hayati bir önem taşıdığını çoktan anlamışsınızdır. Bitkisel yağlar saç ve ciltle ilgili birçok farklı problemin çözümünde etkili yol oynar, saçlardaki elektriklenme de bunlara dahil. Saçlarınızı kurutmadan önce saç uçlarınıza saç bakım yağlarını uygulayıp gerekli nemlendirmeyi sağlayabilirsiniz. Parmak uçlarınıza az miktarda yağ alın ve saçlarınızın yalnızca uç kısımlarına uygulayın. Yoksa saç deriniz yağlanacak ve bir de yağlı saç problemiyle karşı karşıya kalacaksınız. Ya da saçlarınızı kuruttuktan sonra bir iki damla yağı tarağınızın diş kısımlarına sürebilirsiniz. Miktarı iyi ayarlamanızı tekrar hatırlatıyoruz.

 1. Argan Yağı

Bir önceki maddede bahsettiğimiz gibi yağlar saç bakımının vazgeçilmez bir parçasıdır. Argan yağı mükemmel yararlarıyla saç bakımı rutininizin bir parçası haline getirilmeyi hak eden bir üründür. Saçlarınızı saç kurutma makinasıyla kuruttuktan sonra elinize birkaç damla argan yağı dökün ve avuçlarınızı birbirine sürterek yağı ısıtın. Daha sonra elinize dağılmış yağı saçlarınızın uçlarını avuçlayarak uygulayın. Böylece saçlarınız yumuşayacak ve sakinleşecektir. Kabarıklıklar ve elektriklenmeler kontrol altına alınacaktır.

 1. Nemlendirici Isıdan Koruyucu Ürünler

Eğer saçlarınızın elektriklenmesini istemiyorsanız ısı korumalı nemlendirici ürünleri kullanarak inanılmaz sonuçlar elde edebilirsiniz. Eğer saçlarınızı yüzlerce derece sıcaklık kullanarak şekillendirmeyi tercih ediyorsanız, size mutlaka ısı korumalı nemlendirici ürünler kullanmayı öneriyoruz.

 1. Kaliteli Saç Kurutma Makinesi

Saçlarınızın elektriklenmesi problemi saç kurutma yöntemlerinizle de ilgilidir. Saç kurutma makinalarını çoğumuz artık kullanmamaya başladık. Halbuki eğer saçlarınızın kabarma problemi varsa, saçlarınızı kendi kendine kurumaya bırakmak yerine kurutma makinasıyla kurutmanız probleminizin daha kolay çözülmesini sağlayacaktır. Hem daha hızlı bir kuruma sağlayacak, hem de saçınızdaki elektriği kontrol edeceksiniz.

 1. Static Schmatic Anti-Statik Sprey

Saçlardaki elektriği önlemek ve söndürmek için bir sürü anti-statik saç spreyi piyasada bulunmaktadır. Fakat kokuları çok kötü olmakla birlikte içinde de milyarlarca kimyasal içeren bu ürünleri önermemeyi tercih ediyoruz. Tabi biri hariç. Static Schmatic sprey Amerika yapımı bir sprey, bütün içeriği doğal (yalnızca 5 malzemeden yapılıyor) ayrıca sonuçları hemen görebiliyorsunuz.

 1. Saçınızı Daha Az Sıklıkta Yıkayın

Her gün saçınızı şampuanlamak saç tellerinizi ve saç derinizi kurutarak statik elektrikle yüklenmelerine yol açacaktır. Eğer saçlarınız delicesine kabardıysa ve saçlarınızı kesinlikle şampuanlamanız gerekiyorsa da mutlaka nemlendirici içerikli şampuanları tercih edin. Nemlendiric şampuanlar elektriği deşarj ederek kabarmayı ortadan kaldırır.

 1. Taraklarınızı ve Fırçalarınızı Değiştirin

Eğer plastik taraklar ve fırçalar kullanıyorsanız elektriklenme konusunda kendiniz kaşınıyorsunuz demektir. Plastik taraklar yerine metal, seramik ya da elektriklenme karşıtı olarak özel üretilmiş tarak ve fırçaları kullanın. Daha aralıklı dişleri olan taraklar daha sık dişli taraklara göre az elektrik yükü oluşturur. Fırçalarınızın kıllarının da plastik yerine organik veya doğal maddelerden elde edilmiş olmasına dikkat edin. Evet, daha fazla para harcayacaksınız belki ama saçlarınızın kabarması konusunda daha fazla endişelenmenize gerek kalmayacak.

 1. Rutubetlendiriciye Yatırım Yapın

Eğer kuru iklimli bir yerde yaşıyorsanız evinize alacağınız bir rutubetlendirici, yani nem aygıtı, mükemmel bir yatırım olacaktır. Çünkü kuru hava saçları da kurutarak elektriklenmeye sebep olur. Saçınızdan cildinize, kıyafetlerinizden battaniyelerinize, evinizin bütün alanlarında nemi arttırmak pişman olmayacağınız bir hareket olacaktır. Bir rutubetlendirici kuru havayı çok daha rahat nefes alınabilen bir ortam haline getirecektir. Hatta daha önce neden almamışım diye kendinize soracaksınız.

 1. Kauçuk Tabanlı Ayakkabılar

Belki inanmayacaksınız ama saçlarınızdaki elektrikten kurtulmanın bir yolu da ayaklarınızla alakalı. Eğer saçlarınızdaki elektriklenmeden bir türlü kurtulamıyorsanız bunun sebebi kauçuk tabanlı ayakkabılar giyiyor olmanız olabilir. Elbette kauçuk tabanlı ayakkabılar oldukça rahattır ancak saç kabarma probleminiz varsa belki de bu ayakkabıları deri ayakkabılarla değiştirmelisiniz. Kauçuk elektrik yükünü toplar ve vücudunuz aracılığıyla saçlarınıza ulaştırır. Sonra da sizi delirtir! Ayrıca bilmenizde fayda var, eğer insanlara ya da objelere dokunduğunuzda sürekli elektrik çarpması yaşıyorsanız bunun bir sebebi de kauçuk ayakkabılar olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage