Sağlıklı saçlar için püf noktaları

Saçlarımız bedenimizdeki tüm sağlık sorunlarının görebileceğimiz alandır. Vitamin eksiklikleri, yağlı ve düzensiz beslenme bununla da birlikte spor eksikliği de kendisini belli eder.

Bu görünüme sahip olmak için istemiyorsanız, harekete geçmeli ve bir şeyler yapmalısınız. Siz ne kadar sağlıklı olursanız saçlarınızda aynı şekil de olacaktır.

Herhangi bir hastalık için tedavi görüyorsanız ve bu süreçte saçlarınız yıprandıysa anlatacağımız püf noktalar ile saçlarınızı canlandırabilirsiniz.

  • Her duştan sonra saçlarınıza, diplerine soğuk su tutun, bu hücrelerin canlanmasını sağlayacaktır. Canlanan hücreler saçlarınızı güçlendirir ve sağlıklı uzamasını sağlar.
  • Saçlarınızı tararken bir elinizle tutup bir elinizle tarayın bu saçlarınızı daha kolay açmanızı sağlar ve taramadan kaynaklı kırılmaları önler.
  • Duşunuzu aldıktan sonra saçlarınızı dipten uçlara olmak sureti ile mutlaka kurutmalısınız. Diplerinize fön makinesini çok yakın tutmamalısınız. Aşırı sıcaklığa bağlı yıpranma göstermesini önlemek için bu önerimizi dinlemelisiniz. Saçlarınızı kuruttuktan sonra başınızı öne eğin ve saçlarınızı sallayarak hava almasını sağlayın.
  • Isıtıcı ile işlem yapacağınız zaman direkt olarak en yüksek sıcaklığı açmamalısınız, 2 parçada uygulamalısınız. Şöyle ki; Önce orta sıcaklıkta başlayın ve saçınızın ısıya alışmasını sağlayın. Sonrasında istediğiniz sıcaklığa getirin ve işlemi tamamlayın. Sonrasında veya öncesinde mutlaka ısıya dayanıklı saç bakım kremi kullanmalısınız.
  • Yaz aylarında havuza veya denize girerken mutlaka saç bonesi kullanmalısınız. Klordan ve deniz suyundan saçlarınızın etkilenmesini önler. Bilindiği gibi klor ve tuzlu su saçın sertleşmesine ve sonrasında kopmasına sebep olur. Bunu önlemek ve tatilin tadını doya doya çıkarmak sizin elinizde olan bir durumdur.
  • Duşta saç bakımınızı yaparken mutlaka besleyici saç kremi ve şampuanı kullanmalısınız. Mümkünse aynı marka kullanın ki saçlarınız krem veya şampuan değişikliğinden etkilenmesin.
  • Saçlarınızı mümkün olduğunca çok sıkı bağlamayın ve topuz yapmayın.  Bu modeller saçınızın hava almasını önleyeceği için kurumasına yol açar akabinde de kopma ve kırılmalar yaşanır. Bu modelleri özellikle gece yatarken sıcağı önlemek adına tercih etmemelisiniz.
  • Sprey, jöle, wax ve diğer sabitleyicilerden kaçınmalısınız, mutlaka kullanmanız gerekiyorsa içeriklerine dikkat etmelisiniz. İçeriğinde mutlaka saçınızı besleyecek maddeler bulunmalıdır.
  • 3 ayda bir önerilen, saçınızın uzayışına göre değişiklik gösterebilir. Süresini kendiniz belirleyeceğiniz dönemde saçlarınızın kırıklarını aldırmalısınız. Bu işlem saçlarınızın daha gür görünmesine, daha canlı olmasına ve daha hızlı uzamasına yardım edecektir.

Saç bakımı özellikle bayanlar için büyük önem taşır. Kişiliğinizin ipuçlarını taşıyan saçlarınıza hak ettiği bakımı ve özeni göstermek artık oldukça ulaşılabilir. Bunu hayatınıza yerleştirmek ve aksatmadan uygulamak saçlarınızın size layık görünmesini sağlayacaktır. Bunun yanında saçlarınızın güzel görünmesi sizin özgüveninizin yükselmesini ve daha çok ilgilenmenizi sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here