Sirke İle Hızlı Saç Uzatma Yöntemi

Uzun saçlar

Her ne kadar kokusu nedeni ile saçlara sürmeye ilk planda şüphe edilse de sirke, incelmiş, dökülen saçlar için muhteşem bir doğal tedavi yöntemidir. Saçlarının daha hızlı uzamasını isteyenler de bu mucizevi doğal yöntemi evlerinde kolaylıkla deneyebilirler.

Her gün 100 tele kadar saç dökülmesi normal kabul edilebilir. Bu sayı saçlarınızı şampuanladığınızda ve taradığınızda daha da artabilir. Eğer bu rakam sizin için çok daha fazlaysa artık saçlarınız için önlem alma vaktiniz gelmiş olabilir. Pahalı kozmetik ürünler yerine ilk olarak doğal yöntemlerle evde saç bakımı uygulayabilirsiniz.

Sirkenin saç için faydaları

 • Saç derisinde derinlemesine temizlik sağlar.
 • Sirke saç derisindeki kan akışını hızlandırarak saçlarınızın daha sağlıklı beslenmesini sağlar.
 • Saçların dış çeperi olan kütikülleri koruyarak saçlarınızın güçlenmesini sağlar.
 • Saç derisindeki pH değerini dengeler.
 • Saç köklerini güçlendirerek dökülmesini azaltır.

Sirke ile saç uzatma yöntemi

Saçlarınızın daha hızlı uzaması için, her şampuanlama sonrası sirke ile saçlarınızı durulamanız gerekiyor. Sirkenin içine bir miktar su katarak durulama suyu olarak banyonuzda bulundurun. Saçlarınızı bu karışım ile durulamadan önce iyice çalkalamayı unutmayın. Sirke olarak en etkili olanı ise elma şırası sirkesini tavsiye ediyoruz. Diğer sirkeleri de deneyebilirsiniz ama en az koku elma şırası sirkesi kullandığınızda olacaktır. Yine de kokusu sizi rahatsız ederse karışıma bir kaç damla lavanta yağı damlatarak kokusunu güzelleştirebilirsiniz. Elma şırası sirkesini evde yapmak isterseniz aşağıdaki tarifi deneyebilirsiniz ;

Evde doğal elma şırası sirkesi yapımı

8-10 adet elmayı bıçakla 4’e bölün ve elma parçalarının yüzeyleri kararana kadar bekleyin. Yüzeyleri kararınca geniş ağızlı bir kavanoza doldurun ve kavanozun ağzına kadar su doldurun. Ağzını tülbentle bağladıktan sonra 5-6 ay boyunca ılık ve karanlık bir ortamda beklemesini sağlayın. Kavanozun içerisindekileri ince gözlü bir süzgeçten geçirin. Süzgeçten geçenleri başka bir kavanoza doldurun ve 1.5 ay daha bekletin. Sirkeniz kullanmaya hazırdır. Elma şırası sirkesi ile hazırlanan güzellik maskeleri konumuzda diğer kullanım alanlarını da bulabilirsiniz.

Sirke ile saç uzatanların yorumları

 • Saçları uzatmanın yanı sıra saçların yumuşadığını da söyleyenlerin sayısı çoğunlukta.
 • Kullananlar saçlarının dolgunluk ve parlaklık kazandığını da belirtiyorlar.
 • 2-3 ay düzenli bir şekilde kullananlar saçlarının daha güçlü olduğunu ve daha hızlı uzadığını belirtiyorlar.
 • Saçlarının kabarmasını istemeyenler de şampuanladıktan sonra bu yöntemi denediklerini söylüyorlar.

Alternatif saç uzatma yöntemi : Soğan suyu ile hızlı saç uzatma

9 Yorum

  1. Merhaba ilk önce sirke ile duruladıktan sonra kokudan rahatsız olana kadar saçlarınızda 15 dakika – 30 dakika arası kalabilir ardından bol su ile durulayabilirsiniz.

 1. Sampuanı sirkeli su ile yıkadıktan sonra tekrar yıkamak istersem 1 saat bekleyip yıkasam o zaman da faydalı olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage