Turuncu Saç Nasıl Kapatılır

Turuncu saç kapatma

Turuncu saçlar genellikle saçlarınızın rengini açmaya çalıştığınızda karşılaştığınız istenmeyen bir durumdur. Neyse ki turuncu rengi kapatmak ve diğer renklere dönüştürmek sanıldığı kadar zor bir işlem değildir.

Saçlar neden turuncu olur?

Saçlarınız tek bir renk tonuna sahip değildir, aynanın karşısına geçip baktığınızda bir sürü renk tonunun uyum içerisinde olduğunu görürsünüz. Eğer koyu saçlara sahipseniz, altta yatan kızıl tonlarda pigmentler kahverengi ve siyah saçlarınıza renk tonlarında derinlik kazandırır. Boya ve renk açma işlemleri uyguladığınızda altta yatan bu kızıl tonları açığa çıkarmış olursunuz.

Saçlarınızı sarı renge ulaşacak kadar iyi rengini açamadığınız için saçlarınız turuncu renge sahip olur. Saçlarınızın sarı renge dönmesini istiyorsanız altta yatan kızıl tabakanın tamamen sarı tonlara kadar açıldığından emin olmalısınız.

Sarışın tonlarına ulaşamadıysanız saçlarınızı sarıya boyamamalısınız. Eğer herhangi bir işlem sonucunda turuncu saçlar ortaya çıktıysa önünüzde 3 seçenek duruyor olacak;

 1. Turuncu rengi yok etmek
 2. Daha koyu bir saç rengine dönmek
 3. Daha fazla rengini açmak

1. Turuncu Rengi Yok Etmek

Turuncu rengi yok etmek

Sarışın saç renklerinde ton değiştirdiğiniz gibi turuncu saç renginin de tonunu değiştirebilirsiniz. Aradaki fark ise turuncu renk, mor yerine mavi tabanlı bir boya kullanmalı ve daha kuvvetli bir saç toneri kullanmalısınız. Bu yöntemle turunculuğu giderdiğinizde saçlarınız açık kahverengi tonlarda olacaktır. Saçlarınızda renk açtırma işlemi uyguladıktan sonra zaten hasar almış olan saçlarınız için en iyisi daha koyu tonlara dönmektir.

Saç tonunu koyulaştırırken;

İstenmeyen Ton  –  Düzeltici Ton

Sarı  –  Menekşe rengi

Turuncu  –  Mavi

Kırmızı  –  Yeşil

Turuncu saç rengini yok edebilmek için kül tonlarında açık kahverengi saç boyasına ihtiyacınız olacak. Boyayı hazırlamak için seçtiğiniz renkle 10 volume oksidanı boya fırçası ile bir kap içinde karıştırın. Daha sonra karışımı saçlarınızı 4 bölgeye ayırarak karışımı uygulayın. Boya saçlarınıza işlediğinde turuncu renk gidene ve saçlarınız doğal bir görüşüme kavuşana kadar bekleyin. Saçlarınız istediğiniz tonu alana kadar bekleyebilirsiniz veya herhangi beğendiğiniz bir tonda saçlarınızı yıkayarak o renkte kalabilirsiniz. Daha sonrasında dilerseniz kuru kalmış bölgeler için saç kremi kullanabilirsiniz.

2. Turuncu Saçları Sarıya Çevirmek

Turuncu saçları sarıya çevirmek

Aslında saçlarınızın turuncu olmasının sebebi sarıya çevirmek istemeniz. Bu aşamaya kadar gelmişken bir adım daha atarak saçlarınızı sarıya çevirebilirsiniz. Saçlarınız turuncu kaldıysa ya yeterince açamadınız veya saç açıcıyı erken kaldırdınız. Bu işleme devam etmek için daha fazla saç açıcı ekleyebilirsiniz. Burada önemli olan saçın doğal görünüşünü bozmamak adına en az 1 hafta saçlarınızı dinlendirmeniz ve tekrar işlem uygulamamanız gerekiyor. Aksi halde saçlarınız yanabilir. Eğer bu işlemler sonucunda saçlarınız yandıysa, yanan saçlar nasıl düzeltilir konumuzu inceleyebilirsiniz.

Eğer bekleme sürecini geçirdiyseniz ve saçlarınız yeterince dinlendiyse sarı renge dönüştürmek için çalışmalara başlayabilirsiniz. Saçlarınıza biraz daha saç açıcı sürebilir ve bu sefer sarıya dönüştüğünden emin olana kadar bekleyebilirsiniz. Mevcut renginizden sarıya dönüşüm yaklaşık 20-30 dakika sürebilir, bu sürenin ardından saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Eğer saçlarınız istediğinizden çok fazla açıldıysa üzülmeyin, bunu çok kolay bir şekilde sarı saç boyası ile istediğiniz sarı tonlarına dönüştürebilirsiniz. Burada kül ve inci tonlarını da kullanabilirsiniz ama bizim tavsiye ettiğimiz daha doğal tonlar olacaktır. Eğer bej ve altın tonlarında bir sarı renk istiyorsanız doğal gözükmesi için daha açık boya tonları kullanmanız gerekiyor.

3. Daha Koyu Bir Renge Dönmek

Turuncudan koyu renge dönmek

Eğer saçlarınızı sarıya çevirmek bir çile haline geldiyse ve gözünüze hep turuncu tonlar geliyorsa en garanti yöntem artık koyu bir saç rengine dönmek olabilir. Burada ise en garanti olanı bir önceki saç renginize dönmektir. Eğer bunu yapmak veya farklı bir saç rengine dönmek istiyorsanız tek şart kullanacağınız saç boyasının mevcut turuncu tonlarını kapatabilmesi için daha koyu tonlarda olmasıdır.

9 Yorum

 1. Merhabalar ben saçımın bir tutamını marketlerde satılan turuncu saç boyasından alıp boyamıştım. Saçımı yıkadıktan sonra sonuçtan memnun olmadım ve bir sonraki gün koyu bir renkle kapatmak için yine aynı tutamı çikolata kahvesine boyadım. Sonuç yine berbat tabii ama yine de eskisi kadar turuncu değil. Işık vurunca turunculuğu belli oluyor ve tutamın diplerinde saç uclarına kıyasla daha çok turunculuk var. Çok rahatsız olduğumdan boyayı çıkarmak için saçlarımi beyaz sabunla yıkıyor ayriyetten de şampuanıma karbonat katıp yıkıyorum. Sonuç yine aynı… Cumartesi günü boyamıştım turuncuya ve bir hafta geçti. Yaklaşık bir ay sonra okullar açılacak ve ben hiçbir şekilde saçımda o boya kalsın istemiyorum. Ne yapmalıyım?

  1. Buradaki çözümler arasında dipleri daha çok turuncu olduğu için kapatmaya çalışmak yerine sarıya dönmeye çalışmanız daha mantıklı olacak gibi duruyor.

 2. Merhaba ben saçlarımı açık bir sarı yapmak istemiştim ve acıcı uyguladım saçlarımın dipleri çok açık bi sarı oldu ve saç uçları koyu bir şekilde kaldı 2 haftadır dinlendiriyorum saclarımı nasıl duzeltebilrim ton farkı olmaması için

 3. Slm ben 17 yasinda bir gencim saçımı sarı yapmak isterken turuncu oldu saçımın orijinal rengi siyahtı ve tekrar siyah yapmak istiyorum mumkunmu

  1. Kısa bir sürede peş peşe boya işlemi uygulamanı önermem, saçların uzayıp kestirerek eski haline döndürebilirsin.

 4. Merhabalar, saçım kumraldı sarıya kadar açtırıp pembeye boyattım. 6 aydır pembe olarak kullanıyorum ancak sık aktığı için pembeye boyamaktan sıkıldım. Açık kumral tonlarına dönmem mümkün müdür ve nasıl dönebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

 5. Merhabalar saçlarımı küllü kumral yapmak istedim once aciciyla actim fakat renk turuncu oldu daha sonra sarı boyaa yaptm 40 dk beklettim sonuc yine aynı sadece aralarda sarılık olustu gerisi hepsi turuncumsu bir renge dönüştü saclarimi açık kumral yapmam için neee önerirsinizzz napmaliyim

 6. Saçımı daha önceden siyah hint kınasıyla boyamıştım dört parmak açık kumral kendi saçım uzamıştı acıcı kullandım kendi saçım pilatin oldu ama siyah olan kısımlar açık turuncu oldu amacım kumsala dönmekti iki renk oldu nasil bir yol izlemem lazim

 7. Merhabalar saçlarımı palette in yoğun bakırla boyadım Bakır kahveye boyatsam kapanır mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage