Yıpranmış Kuru Saçları Canlandıran Tarifler

Yıpranmış saçlarHer saç üç farklı katmandan oluşur. İç tabaka medulla, orta tabaka korteks ve en dış tabaka da kütikül olarak adlandırılır. En dış tabakadaki kütiküllerin görevi saçınızı dış etkenlerin vereceği hasardan korumaktır. Saçlardaki kütikül tabakası hasar gördüğü zaman saçınız kurumaya, canlılığını ve parıltısını kaybetmeye başlar. Şekil vermesi zor olur ve görünüşü rahatsız edicidir. Bu durumdan saçınızı kurtarmak için, saçınızın kütikül tabakasının onarılmasına yardımcı olacak ve saçlarınıza eski parlaklık ve canlılığını kazandıracak tariflerden faydalanabilirsiniz.

Yıpranmış Saçları Canlandıran Tarifler

1. Avokado

Saç tabakalarında meydana gelen hasarı onarmanın en başarılı doğal yollarından birisi avokadodur. Avokado vitaminler açısından oldukça zengindir, içerisinde bolca bulunan yağ asitleri ve mineraller saçlarınızın canlılığını geri getirmeye yardımcı olur.

 • Olgun bir avokadoyu ezerek püre haline getirin ve bir yumurta sarısı ile iyice karıştırın. Eğer çok kalın bir kıvamdaysa inceltmek için biraz Hindistan cevizi sütü ekleyebilirsiniz. 20 dakika bu şekilde bekledikten sonra bir iki defa durulayın. 1 ay boyunca haftada bir veya iki kere bu uygulamayı tekrar ederek saçlarınızın eski sağlığına ve parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz.

2. Zeytin Yağı

Zeytin yağı avokadodan sonra önerdiğimiz en etkili bakımdır. Zeytin yağının saçlarınız açısından muhteşem onarıcı ve besleyici etkisi vardır. Gereken nemden ve beslenmeden uzak kalmış saç kütiküllerinizi onarmak için gereken her şey zeytin yağında bulunan yağ asitleri, antioksidanlar ve E vitamini tarafından sağlanır. Ayrıca zeytinyağı gelecekteki tehlikeler için de saçlarınızı korur.

 • Isıtılmış zeytin yağını saç derinize ve saç tellerinize sürerek bir kaç dakika nazikçe masaj yapın. Ardından ılık bir havlu ile saçlarınızı sarın. En az 30 dakika bu şekilde kalmasını sağlayın. Eğer yapabilirseniz gece yatmadan bu işlemi yapın ve sabaha kadar kalmasını sağlayın. Ardından saçlarınızı şampuanlayın ve havalandırın. İstediğiniz sonucu alana kadar bu tarifi haftada bir uygulayabilirsiniz.
 • Zeytinyağının etkisini artırmak için çeyrek bardak zeytin yağı ile yarım bardak bal ile karıştırarak bu karışımı ısıttıktan sonra saçlarınızı sürün. 30 dakika beklettikten sonra ılık suyla iyi bir şekilde durulayın ve ardından şampuanlayın. Bu tarifi haftada bir veya iki kere istenilen sonuçları elde edene kadar uygulayabilirsiniz.

3. Muz

Muzun içerisinde bulunan yüksek miktarda potasyum, kuvvetlendirici vitaminler, doğal yağlar ve doğal nemlendiriciler saçlarınızı yumuşatarak elastikiyetini artıracaktır.

 • Olgun bir muzu alarak ezerek püre haline getirin. Bu püre kıvamındaki muzu saçlarınızın diplerinden başlayarak uçlarına kadar iyice yedirin. 1 saat bu şekilde bekledikten sonra ılık suyla durulayın.
 • Alternatif olarak 2 olgun muzu, 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile birlikte blenderdan geçirerek bir saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı saç derinizden saç uçlarınıza kadar uyguladıktan sonra 20-30 dakika bekleyin. Sonrasında ılık su ile durulayın.

Saçlarınız canlanana kadar her iki tarifi de haftada veya iki haftada bir uygulayabilirsiniz.

4. Bal

Özellikle kuru saçlar için doğal canlandırıcı vazifesi gören bal saçlarınız için en iyi besleyicilerdendir. Zaten bir çok şampuanın içerisinde bal özü olduğunu görebilirsiniz. Saçların sağlıklı uzamasını destekleyerek saç foliküllerini besler ve korur.

 • Çeyrek bardak balı inceltecek kadar su ekleyerek ince kıvamlı bir maske kıvamına getirin. Eğer saçlarınız çok uzunsa bal miktarını artırabilirsiniz. Maske haline getirdiğiniz bal-su karışımını saçlarınızın her yerine sürün. 30 dakika kadar bekledikten sonra durulayıp şampuanlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak çeyrek bardak bal ile 10 yemek kaşığı elma şırası sirkesini karıştırın. Nemli saçlara bu karışımı uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.
 • Bir diğer alternatif; çeyrek bardak balla 3 yemek kaşığı ısıtılmış Hindistan cevizi yağını karıştırın. Nemli saçlara uyguladıktan sonra 10 dakika bekleyin ve ılıksu ile durulayın.

Bu tariflerin hepsini haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

5. Çay

Saçlarınıza doğal bir parlaklık vermek için severek içtiğimiz çaydan faydalanabilirsiniz. Tatlandırılmamış çayı banyoda saçlarınızı şampuanladıktan sonra saçlarınızı durulamak için kullanabilirsiniz. Çay saçların rengini koyulaştıracağı için sarışın ve kumrallar siyah çay yerine papatya çayı kullanabilirler.

6. Yumurta

Yumurtanın içerdiği besleyici ögeler hasar almış saçların ihtiyacı olan beslenmeyi sağlayabilir. Yumurta sarısında protein, mineraller ve besleyici yağlar bulunurken yumurta beyazı da saçınızı ve saç derinizi temizleyecek enzimlere sahiptir.

 • 1 yumurtanın sarısı ve beyazını çırparak homojen bir kıvama getirin. Daha sonra bir kaç dakika bununla saç derinize ve saçlarınıza masaj yapın. Bir duş bonesi ile kapatarak 20 dakika bu şekilde kalmasını sağlayın. Saçlarınızı su ile duruladıktan sonra şampuanlayın.
 • Alternatif olarak 2 yumurtayı yarım bardak yoğurt ile ezerek karıştırın. Karışıma yarım yemek kaşığı badem yağı ekleyerek kremsi bir kıvam alana kadar ezerek karıştırmaya devam edin. Bu karışımla saç derinize ve saçlarınıza masaj yapın. Saçlarınızı bir havlu ile kaplayarak 30 dakika böyle bekleyin. Soğuk su ile durulayın ve ardından şampuanlayın.

Her iki uygulamayı da 2 haftada bir uygulayabilirsiniz.,

7. Kaynatılmamış Süt

Sütü kaynatmadan direk olarak saçlarınıza uygulayarak kuru saçlarla başa çıkabilirsiniz. Sütü yayvan bir kaba akıtarak bir pamuk topu yardımı ile saçlarınıza sürün. Bu şekilde tüm saçlarınıza sürdükten sonra 1 saat bekleyin ve ardından ılık su ile durulayın.

8. Elma Şırası Sirkesi

Saçlarınızın eski günlerine kavuşması için muazzam bir doğal tedavi sağlayan elma şırası sirkesini de deneyebilirsiniz.

 • 1 çay kaşığı elma şırası sirkesi ile 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 3 yumurta beyazı ile karıştırın. Daha sonra bu karışımı saçlarınıza ovalayarak sürün. Bir duş bonesi ile saçlarınızı 30 dakika kaplayın ve ardından ılık su ile durulayıp şampuanlayın.

9. Aloe Vera

Yıpranmış saçları onarmak için etkili doğal malzemelerden birisi de aloe veradır. Nemlendirici ve nem tutucu etkisi ile saç tellerinizin yumuşayıp rahatlamasını sağlar. Ayrıca saçınıza iyi gelen amino asitler, C ve E vitaminleri de bolca aloe verada bulunur.

 • Aloe vera suyunu yıpranmış saçlarınıza direk olarak uygulayabilirsiniz. 10 – 15 dakika bu şekilde bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.
 • Buna alternatif olarak 4 yemek kaşığı aloe vera jeli, 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 3 yemek kaşığı yoğurt ile bir kapta iyice karıştırın. Karışımı saç derinize ve saçlarınıza sürdükten sonra 30 dakika bekleyin. 30 dakika sonra saçlarınızı şampuanlayıp durulayın.

Bu iki tarifi de istediğiniz sonuçları alana dek haftada bir tekrar edebilirsiniz.

10. Hatmi Çiçeği

Saç büyümesi ve saçtaki hasarların onarılması için etkili bir diğer doğal bitki de hatmi çiçeğidir. Saçlarınıza parlaklığı ve canlılığı geri getirmek için bu tarifleri de deneyebilirsiniz.

 • 1 bardak Hindistan cevizi yağında 8-10 hatmi çiçeği yaprağını kavrulana kadar ısıtın. Daha sonra süzüp soğumaya bırakın. Saç yağı olarak kullanabileceğiniz yağlı karışımla saçlarınıza bir kaç dakika masaj yapın. 30 dakika saçlarınız tarafından emilmesini bekledikten sonra su ile yıkayıp durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage