Zeytinyağı sabununun saça faydası ve zararı

Doğal nimetlerin arasında üst sıralarda yer alan zeytinyağının cilt için bir çok faydasını biliyoruz. Daha öncede sitemizde, bir çok maske tarifi içerisinde zeytin yağına rastlayabilirsiniz.

Peki saçlar için zeytinyağı sabunu faydalı mıdır ve faydaları nelerdir?

Zeytinyağı sabunu kullananlar şu faydaları gördüklerini söylüyorlar

Not : Zeytinyağı özü tarifi içinde bulunan kimyasal sabunlar değil, doğal zeytinyağı sabunu kullananların yorumları üzerine oluşturulmuştur.

 1. Saçlarınızı yumuşatarak taramasını kolaylaştırır.
 2. Saçların elektriklenmesini önler.
 3. Saçlarınızın parlaklığını arttırır.
 4. Saçlarınız güzel şekil alır.
 5. Saçlarınızda iri bukleleri daha kolay oluşturursunuz.
 6. Kepek oluşturmaz.
 7. Besleyicidir ve saçlarınızı daha hızlı uzatır.
 8. Şampuanlar kimyasal olduğu için doktorların önerdiği doğal sabunlardan biri olarak kullanılabilir.
 9. Saçlardaki dökülmeleri önleyici özelliği vardır.
 10. Elma sirkesi ile birlikte kullanıldığında sertlik sorununu giderebilirsiniz.
 11. Saç olmayan noktalarda bile saç çıkarıcı etkisi vardır.

Faydalarının yanı sıra yaptığımız araştırmada bazı yönlerden şikayet edenler olduklarını da gördük;

Zeytinyağı sabunu kullananların şikayetleri

 1. Defneli zeytinyağı sabunu kullananlar saçlarının sert olmasından şikayetçiler.
 2. Saçlarının sprey yada jöle sürülmüş gibi gözüktüğünü söyleyenler var.
 3. Saçlarının hiç yıkanmamış gibi, yağlı kaldığını iddia edenler var.
 4. Saçın sabuna 3-4 yıkama sonra alıştığını söyleyenler var.
 5. Arada sırada sabun değiştirilmezse saç alıştıktan sonra kepek yapabildiği söyleniyor.
 6. Yıkadıktan sonra tarama sorunu yaşayanlar var.
 7. Saçta sabunu fazla kullanmazsanız sertleşmeyeceğini söyleyenler var. Sadece saçınızın 3 yerine güzelce sürüp köpürterek yıkamanız ve iyi durulamanız tavsiye ediliyor.

Bu yazı Ağu 1, 2016 tarihinde güncellendi

14 Yorum

 1. Yesil sabun yani zeytin yağli sabunlarin en etkili ve tek yani sadece saci temizler ve parlaklik verir. Asla ama asla saci yumaşatmaz veya saçin kolay taranmasinada yardimci olmaz saci tam aksine butun nemini alir ve kurutur ama iyi temizler yesil sabun kulananlar kesinlikle saclarinizin kuru kalmasini istemiyorsananiz sabundan sonra nemlendiren bir sampuan kullanmalidirlar. TESEKKURLER

  1. şamupan kullanacaksak ne anladım o işten, sabuna yönelmedeki amaç şampuanlardaki kimyasallardan kaçmak zaten.

   1. Arzu hanım bende zeytinyağlı sabun kullanmak istiyorum hangisi daha iyi sizce yardımcı olurmusunuz.teşekkürler.

 2. Bu eski bir paylaşım olmasına rağmen sizlerle kendi tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.
  Zeytinyağlı sabunu uygulandığında saçın zor taranmasını ve yağlı bir görünüşe sebep olduğu doğrudur. Ancak 4 kaşık elma sirkesi ile 1.5 litre su karışımı ile saçlara uygulanırsa, 5 10 dakika bekletildikten sonra su ile güzelce durulanirsa, saçları bu yağlı görünümden kurtarır ve doğal bir parlaklık sağlar. Ayrıca saçların kolayca taranmasınada sebep olur. Bunca şampuan ve düzleştirici silikon ve benzeri Kosmetik içerikler saçlarımıza ciddi anlamda zarar verdiğini bir çok insanımızın bilmediği bir konu. Ayrıca milyonlarca plastik şampuan şişeleri üretilmekte ve çevrelsel kirlenişe sebep olmakta.

 3. Arzu hanim sacimda yogun kepek var ikidir kaziyorum ama bi faydasi yok bana onerebilceğiniz bir sabun varmi;saclarim yagli cildim de biraz yağli buna gore bana bir sabun onermenizi bekliyorum teşekkur ederim

 4. Yemin olsun bende hakikisi var nie bilmiyorum ama saçlarımı daha çok döküyor kaşındırıyor bana nie ii gelmedi anlayamadım akışsın die hergün yıkadım yine yok dökülüyor yine

 5. Anneannemin yaptıgı zeytinyağlı sabunla sacımı yıkadım yumusacik oldu zaten benim saclarim hic bir zaman sertlesen bi saç degil ama bununla yikayinca pamuk gibi oldu. Ama anneannemin yaptigi bu sabunda kostikte varmis kostik zarar verir mi? Ve bu sabun sac uzatir mi?

  1. Besleyici özelliği olduğu için saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Kostik bazı ciltlerde alerji yapıp kaşınmaya sebep olabiliyor ama saçlar için bir zararı olduğunu duymadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cilt Sitesi bitkisel yağlar, mineraller ve doğal malzemelerle daha güzel bir cilde kavuşmanız için çeşitli yazılar paylaşır. www.ciltsitesi.com sitemizdeki yer alan öneriler ve bilgiler asla doktor tavsiyesi yerine geçmez: Bu yazılarda yer alan maskeler, kürler ve doğal bakım önerileri kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye farklılık gösterebilir. Bu maskeleri uygulamak kişilerin tamamen uygulayacak kişinin kendi sorumluluğundadır ciltsitesi.com yazarları ve sahibi doğacak herhangi bir sorumluluğu kabul etmez.