Elmas Yüz Şekli ve Bu Şekle Yakışan Saç Modelleri

Sıkılaştırılmış Fransız Topuzu

Elmas yüz şekline sahipseniz, Tyra Banks, Megan Fox, Rosario Dawson ve Jennifer Lopez ile aynı yüz şekline sahip olduğunuzu bilmek içinizi rahatlatacaktır! Bu çarpıcı kadınlar, elmas yüzünün önemli bir özelliği olan keskin çene çizgileri ile bilinir.

Benzersiz bir yüz şekli olduğundan, saçınızı şekillendirmek zor görünebilir. Ama burada size yardımcı olmak için bu yıldızlara çok yakışan ve size de yakışacak modelleri derledik.

Ama önce, yüz şeklinizi belirlemek için yüz boyutlarınızı nasıl ölçeceğinizi göstereyim.

Yüz Boyutları Nasıl Ölçülür?

Yüz Şekli Çeşitleri

Hiç bazı saç modellerinin bazı insanlarda nasıl güzel durduğuna dikkat ettiniz mi? Muhtemelen birçoğu yüz şekillerini biliyorlardı ve yüz şekillerine uygun saç modelleri tercih ettikleri için çok şık duruyordu. Ve bu durum sadece saç şekli ile de alakalı değil. Yüz tipinizi bilmek size doğru makyaj uygulamaları hakkında da fikir verir. Kullanacağınız gözlük gibi ekipmanları da buna göre seçebilirsiniz.

 • Yüzünüzü ölçmek için bir ip veya iplik kullanabilirsiniz.
 • İlk önce alnınızın genişliğini kontrol edin. Alnınızın en geniş noktasını bulun. Çoğu insan için, saç çizgisi ve kaşlar arasında olmalıdır.
 • Yanaklarınızın genişliğini kontrol edin. Kulaktan kulağa gözlerin hemen altında ölçün.
 • Ardından, çenenizin en geniş noktalarını ölçün.
 • Son olarak, saç çizginizden başlayıp çenenizin ucunda biten yüzünüzün uzunlamasına ölçümünü yapın.

Ölçümleri yaptınız, peki yüzünüzün elmas şeklinde olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?

Elmas Yüz Şekline Sahip Olduğumu Nasıl Anlarım?

Elmas Yüz Şekli

Aşağıdaki durumlar yüzünüzde söz konusu ise siz büyük ihtimalle elmas bir yüze sahipsiniz.

 • Elmacık kemikleriniz yüzünüzün en geniş kısmıdır.
 • Çene çizginiz nispeten daha sivri. Bir elmas yüzünü oval bir yüzden ayıran şey budur.
 • Aynı genişlikte dar bir çene çizginiz ve alnınız var.
 • Saç çizginiz daha dardır ve tıpkı çene çizginiz gibi incelir. (Elmas bir yüz ile kalp şeklinde bir yüz arasındaki önemli fark saç çizgisidir.)
 • Elmacık kemikleriniz yüksek ve sivri uçludur.
 • Uzun bir alnınız ve çeneniz var.
 • Yüzünüzün uzunluğu genişliğinden daha uzundur.

Yüzünüzün şeklinin elmas yüz tipi olduğundan artık eminsiniz. Peki sırada ne var? Tabi ki bu yüz tipini daha güzel göstermek için makyaj yaparken ve saç kesimlerinde neleri gizleyip neleri görünür kılmaya çalışmanız gerektiğini öğrenmek…

Elmas Yüz Şekli Olanlar Bunlara Dikkat Etmeli

 • Dikkatleri elmacık kemiklerinin üzerinden başka yere çekmelisiniz. Yanaklarınızın yakınındaki saçların düz ve hacimli olmadığından emin olun. Alnınızı ve çene çizginizi olduğundan biraz daha geniş göstermeye odaklanın.
 • Bukleler saça doku katar, bu da bir elmas yüzünün ihtiyacı olan şeydir. Bununla birlikte, yanakların yakınına bukleler eklemediğinizden emin olun, çünkü bu yanakları vurgulayacaktır. Bunun yerine alnın yakın çevresine ve çenenin alt yanlarına hacim ekleyin. Kıvırcık saçlarınız varsa, saçların hacmini büyütmek yüzünüzün açısal özelliklerini yumuşatır.
 • Zaten uzun bir yüze sahip olduğunuz için tepeden topuz saç modelleri yüzünüzü daha da uzun gösterecektir. Başınızın üst kısmındaki saça hafif bir puf ekleyebilirsiniz, ancak alnınızı kaplayacak perçemleri oluşturduğunuzdan emin olun.
 • Sabit uzunluktan veya küt bob modellerden kaçının. Bu modeller yüzünüzün açılı görünümünü vurgulayacaktır.
 • Daha az sivri görünmesi için çene çizgisinin altındaki saça hacim ekleyin.
 • Saçları ortadan ayırmak yüzünüzü olduğundan uzun gösterir ki bu elmas yüz şekline sahip kişilerin istemeyeceği bir durum. Bu yüzden ortadan ayıracaksanız bile saçlarınıza zikzak şekli verin ya da bir yana doğru ayırın.
 • Elmacık kemikleri elmas yüzün en dolu kısmı olsa da, gösteriş yapmanın harikalar yarattığı zamanlar vardır. Kulak arkasına saklanmış saç stillerini kullanarak elmacık kemiği yapınızı gösterin.

Artık bu ipuçlarını da bildiğine göre yüzünün özelliklerini, güçlü ve zayıf yönlerini daha iyi tanıdın. Gel istersen şimdi elmas yüzlere yakışan saç modellerine bir göz atıp kendine en uygununu seçmene yardımcı olalım:

Elmas Yüzlere En Çok Yakışan 10 Saç Modeli

1. Bir Taraftan Tutturulmuş Saç Modeli

Bir Taraftan Tutturulmuş Saç Modeli

Bu saç modeli, saçlarının bir tarafını kestirmek istemeyen kadınlar için zor bir model olabilir. Yana taranmış perçemler alnın uzunluğunu gizlemeye yardımcı olur. Bobun uzunluğu çene çizgisinin hemen altındadır, bu da çene çizgisinin daha geniş görünmesini sağlar.

2. Lob Saç Modeli

Lob Saç Modeli

Lob modeli elmas yüzler için mükemmeldir. Çene çizgisini yumuşattığı için uzunluğu çenenin altında tutun. Bu saç için başka bir ipucu saçınızın bir tarafını kulağınızın arkasına sokmaktır. Bu, elmas yüzler için asimetrik bir görünüm yaratır. Ayrıca, saç uzunluğu çene çizgisinin altında olduğunda ortadan ayırmanın nasıl kullanıldığına dikkat edin.

3. Sabitlenmiş Perçemler

Sabitlenmiş Perçemler

Saçınızın ön kısmını alın ve arkaya sabitleyin. Şimdi, parmaklarınızı saçlarınızın üzerinden geçirin ve kabartın ve hacimli bir görünüm verin.

4. Sıkılaştırılmış Fransız Topuzu

Sıkılaştırılmış Fransız Topuzu

Megan Fox’un bu saçlarla görünümü gerçekten etkileyici! Saçlarınızı geri çekin ve elmacık kemiklerinizi vurgulamak için sıkı bir Fransız bükümü bağlayın ve elmas şeklindeki yüzünüzü tüm ihtişamıyla gösterin.

5. Orta Topuz

Orta Topuz Saç Modeli

Kate Hudson, yüz şeklini avantaja nasıl dönüştüreceğini kesinlikle biliyor – çünkü bu kabarıklık inanılmaz görünüyor. Saçınızı yuvarlak bir fırça ile gevşek bir şekilde geri tarayın ve bir topuz içine bağlayın. Yerinde tutturmak için biraz saç spreyinden faydalanabilirsiniz.

6. Belirgin Bukleler

Belirgin Bukleler

Bu tarz saç modeli Jessica Szohr’da müthiş görünüyor. Kıvırcık saç alnını kısmen kapatıyor ve olduğundan daha kısa görünmesini sağlıyor. Bukleler ayrıca tüm yüzün daha küçük ve daha orantılı görünmesini sağlamış.

7. Anne Topuzu

Anne Topuzu

Jennifer Lopez bu özenle yapılan anne topuzu ile harika görünüyor! Bu güzel yüksek topuz elmacık kemiklerini yukarı doğru çeker ve onlara etkileyici bir karakter ekler.

8. Peluş Görünümlü Saç Modeli

Peluş Görünümlü Saç Modeli

Amerika’nın en çok sevilen aktrislerinden olan Meg Ryan, 90’lı yıllar boyunca kısa bir peluş görünümlü saç kesimi yaptı. Bu dağınık görünüm dikkatini alnından uzaklaştırır ve yüzünün alt yarısına odaklar. Yan perçemler gözlerini iyi çerçeveliyor.

9. Yana Süpürülen Saçlar

Yana Süpürülen Saçlar

Bir tarafa süpürülen tatlı kıvırcık saçlar, elmas yüzlerde muhteşem görünüyor. Saçınızı sabit tutturmak yerine kulağınıza yakın bir tarafa sabitleyin. Bukleler saçınıza hacim kazandırırken özelliklerinizi yumuşatır.

10. Tüylü Perçemler

Tüylü Perçemler

Öne düşen perçemleri seviyorsanız, onlar size daha spor bir görünüm kazandırıyor. Alnınızı tamamen gizlememek ve yanaklarınızı vurgulamaktan kaçınmak için perçemleri merkezde toplamak mantıklı. Alternatif olarak aynı modeli bir at kuyruğu veya örgü ile beraber kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geldanlage